Euro
15.2716
0.84%
Dolar
13.4717
0.71%
Altın
793.5920
0.46%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
492.130
1.38%
3ºC
İstanbul
Hafif kar 3 C

  Başbakan Erdoğan ödül almak için Bosna'ya gidiyor

  Saraybosna'nın kurucusu İsabey İshakoviç adına verilen ödül, bu yıl Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a verildi
  • 09.08.2012 - 11:50
  Başbakan Erdoğan ödül almak için Bosna'ya gidiyor

  Başbakan Erdoğan ödül almak için Bosna ya gidiyor #1

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Bosna Hersek 'in başkenti Saraybosna 'nın kuruluşunun 550. yıl dönümünde, Saraybosna'nın kurucusu ünlü Osmanlı devlet adamı İsabey İshakoviç (İshakoğlu İsa Bey) adına verilen ödüle layık görüldü.

  Bağımsız 23 akademisyenden oluşan Ödül Komitesi, daha önce aralarında Hırvatistan eski Cumhurbaşkanı Styepan Mesiç ve Avusturya eski Dışişleri Bakanı Alois Mock'un da bulunduğu devlet adamlarına verilen ödülü bu yıl Başbakan Erdoğan'a vermeyi kararlaştırdı.

  Bosna'daki çok kültürlülük, barış ve istikrara yaptıkları katkılar dolayısıyla 6 yıldır verilen "İsabey İshakoviç Ödülü", Başbakan Erdoğan'a 15 Eylül'de Saraybosna'da takdim edilecek.

  Ödül Komitesi Başkanı Amel Sulyoviç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsabey'in Saraybosna'ya gelmesi ve ilk yapıyı inşa etmesinin 550. yıl dönümü münasebetiyle 2012 yılını "İsabey İsakoviç Yılı" ilan ettiklerini ve bu yılki ödülü şehrin kuruluş yıldönümünde "Çok önceden gönüllerini fetheden" Erdoğan'a vermek istediklerini söyledi.

  ERDOĞAN İLE İSABEY ARASINDA BÜYÜK BENZERLİK

  Saraybosna'nın kuruluşunun 550. yıl dönümünde Başbakan Erdoğan'ın şehrin konuğu olmasının ayrı bir önem taşıdığını ifade eden Sulyoviç, Başbakan Erdoğan ile İsabey arasında büyük benzerlik olduğunu ifade etti.

  Başbakan Erdoğan'ın günümüzün en önemli dünya liderlerinden biri, aynı zamanda da Saraybosna ve Bosna Hersek'in büyük dostu olduğunu ifade eden Sulyoviç, "İsabey de kendi döneminin önemli bir lideriydi. Biz bu toraklarda 450 yıl boyunca Osmanlı ile yaşadık. Bu 450 yıllık süreçte Saraybosna çok güzel ve mistik hikayelere konu oldu. Sayın Erdoğan'ın buraya gelip bu ödülü alması, 450 yıllık bu müthiş zamanın bir nişanesi olacaktır" diye konuştu.

  "İSABEY'İN MEZARINI BULMAK İÇİN ERDOĞAN'A MEKTUP YAZDIK"

  Şehrin kurucusu İsabey'le ilgili her şeyi yaşatmak istediklerini ifade eden Sulyoviç, 1996'da Saraybosna'nın Bistrik Mahallesi'nde katliamlar sona erdiğinde, aralarından öğrenci olarak kendisinin de bulunduğu Saraybosna Üniversitesi'nden bir akademisyen grubunun, kentin kurucusu ve fatihi onuruna İsabey İsakoviç anıtını yapmak istediklerini anlattı.

  Bu nedenle öncelikle İsabey İsakoviç'in mezarını bulmaları gerektiğini ifade eden Sulyoviç, "Bunun için dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'a mektup yazdık. Erdoğan da imkanları kısıtlı olan bu akademisyen grubuna araştırma yapabilmemiz için tüm arşivleri kullanma izni vermişti" dedi.

  Başbakan Erdoğan'ın araştırmalar yapan akademisyenlerin gerekli kaynaklara ulaşabilmeleri için büyük çaba sarfettiğini belirten Sulyoviç, "Erdoğan, Bosna Hersekliler'e geçmişleriyle barışabilme umudunu yeniden kazandırmıştır. Erdoğan, Saraybosna'ya yardım etti, kendi kültürüne ve Bosna Hersek'e yardım etti. O bizlere, daha ilerilere gidebilmemiz için destek oldu" diye konuştu.

  İSABEY İSHAKOVİÇ KİMDİR?

  Türkiye'de İshakoğlu İsa Bey olarak bilinen Osmanlı'nın Bosna Beylerbeyliği'ndeki ilk valisi İsabey İshakoviç, başkent Saraybosna'nın kurucusu olarak tarihe geçti. İsabey İshakoviç, Saraybosna'nın yanı sıra şu anda Makedonya'nın başkenti Üsküp ve Sırbistan'ın Sancak bölgesinin en büyük kenti Yeni Pazar'ın (Novi Pazar) da kurucusu olarak biliniyor. İsabey İshakoviç, Saraybosna'nın merkezindeki cami, kapalı çarşı ve sonradan şehre ismini verecek olan bir saray da inşa etti. Saraybosna'ya 1462 yılında bir han yaptıran İsabey İshakoviç, bu mekana "Burası iyi insanlar mekanıdır" yazısını yazdırmış, hana gelen Müslüman ve gayri müslimlere sıcak yemek ve 3 gün konaklama imkanı sağlanması için talimat vermişti.

  Vefatından sonra nereye defnedildiği kesin olarak bilinmeyen İsabey İshakoviç'in mezarının, Saraybosna'nın tarihi Careva Camisi'nin (Sultan Camisi) bahçesinde yer alan ve mezartaşında yazı bulunmayan mezarlardan birine defnedildiği düşünülüyor.


  Görüş Bildir