Petrol
110.28
1.08%
Euro
17.531
-1.66%
Dolar
16.5421
-2.03%
Altın
970.79
-2.15%
Borsa
254
-0.54%
Bitcoin
347.447
-4.25%
27ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 27 C

  Başbakan Erdoğan Soma'da İZLE

  Başbakan Erdoğan, maden ocağında 238 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.
  • 14.05.2014 - 14:32
  Başbakan Erdoğan Soma'da İZLE

  Başbakan Erdoğan Soma da İZLE #1

  Soma'daki maden faciasının ardından tüm programlarını iptal eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan maden ocağına geldi.

  Başbakan Erdoğan Soma'da İZLE

  238 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

  Buradaki kriz masasında yetkililerden bilgi alan Erdoğan, 238 kişinin faciada hayatını kaybettiğini duyurdu. İşverenin verdiği rakama göre şu anda madende 120 işçi olduğunu ifade etti.  

  Başbakan Erdoğan Soma da İZLE #2

  Erdoğan'ın açıklamalarının satır başları;

  MİLLETİMİZİN BAŞI SAĞOLSUN

  Yakın arihimizin en büyk iş kazalarından birini yaşadık. Özel sektöre ait ocakta çıkan yangın nedeniyle ilk belirlemelere göre 238 kişiyi kaybettik. İlk belirlemelere göre 80 işçiyi kurtardık. Bunların 19’u taburcu edildi. Ağır yaralı kalmadı. Milletimizin başı sağolsun. Çok büyük bir acı yaşadık. Acı 77 milyonun ortak acısıdır. Hem ailelerinin hem milletimizin başı sağolsun. Tedavileri devam eden kardeşlerimize de acil şifalar temenni ediyorum.

  MEDYA VE SİYASETÇİLERE TEŞEKKÜR

  Kaza anından bu yana son derece sorumlu yayın gerçekleştiren medya mensubu arkadaşlarımıza, şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum. Sağ duyulu ve serinkanlı yaklaşım sergileyen siyasetçilerimize şükranlarımızı sunuyorum.

  DEVLETİN TÜM İMKANLARINI DEVREYE ALDIK

  Taner Yıldız Bey’in koordinatörlüğünde Sağlık Bakanlığımız, AFAD, Genelkurmay, emniyet teşkilatımız, taş kömürü işletmeleri, sağlık ekipleri, uzmanlar bölgeye intikal etti. Mümkün olan en hızlı şekilde madendeki kardeşlerimize ulaşmanın gayreti içinde olduk. Devletin tüm imkanlarını devreye aldık.

  HER TÜRLÜ AYRINTININ ÜZERİNDE DURDUK

  Vefat eden kardeşlerimizin üzerinde kimlikleri yok. Kimlik olmadığı için burada bütün fotoğraflarla beraber ailelere gösterilmek suretiyle teşhisi bu şekilde yapıp kendi yakınını alıyor ve köyüne götürüyor. Her türlü ayrıntının üzerinde durduk. Bu aşamadan itibaren de gereken her şeyi yapacağız. Madden ve manen ne gerekiyorsa, Çalışma Bakanlığı olarak işletme olarak atılması gereken adımlar nelerse yapılacaktır. Adli ve idari olarak yapılması gereken çalışmalar da şu anda başlamıştır.

  SELALAR VERİLDİ, HUTBELER İRAD EDİLECEK

  Başbakanlık tarafından yayımlanan genelge ile üç günlük yas ilan ettik. Diyanet İşleri Başkanlığı ile yaptığımız görüşmelerle de de selalar verildi. Hutbeler bu kardeşlerimize yönelik olarak irad edilecek.

  KAMUOYUNUN TATMİN OLACAĞI ADIMLAR ATILACAK

  Bu kaza en ince ayrıntılarına kadar araştırılacak. Hiçbir ihmalin göz ardı edilmesine izin vermeyiz. Olay aydınlatacak ve kamuoyunun tatmin olacağı adımlar atılacak. Önce yaraları saracağız ve tabii ki yasımızı da tutacağız. Ardından bu acıyı tüm boyutlarıyla konuşacağız ve gerekeni yapacağız.

  Bu olayları istismar etmek isteyen aşırı unsurlar da var. Bunlara itibar edilmemesinin ülkemizin birlik beraberliği için çok önemli olduğunu söylüyorum. Rabbim milletimize böyle acılar bir daha yaşatmasın.

  TBMM de iki gün süreyle tatil edildi. Vefat edenlerin çocuklarının yakınlarının yanında olacağız. Gençlik ve Spor Haftası'ndaki tüm etkinlikler kaldırılmıştır. Soma halkının yanında olacağız.

  Bu tür havaları fırsat bilip, bunları istismar etmek isteyen bazı aşırı uçlar, gruplar var.

  Erdoğan: İş kazası bu işin fıtratında var İZLE

  "BU KAZALAR OLAĞAN ŞEYLER"

  Bu kadar tehlikeli iş yapıp da böyle bir kazaya hazırlıklı olmayan bir işletme nasıl olup da faaliyetlerine devam edebildi? Burada sorumluluk kime ait?

  Bir gazeteci olarak zannediyorum dünyada kömür madenlerinin nasıl çalıştığını yakından takip etmiyorsunuz. Bu şundan kaynaklanıyor olabilir, Katar’da pek kömür madeni yok doğalgaz yok. Ben size birkaç rakam vereceğim, neyin ne olduğunu görmeniz bakımından önemli.

  Bu ocakla ilgili Mart ayı sonunda yapılmış olan gerek sağlık gerek güvenlik kontrolünde iş sağlığı ve güvenliği noktasında başarılı olduğu tespit edilmiştir.

  Bizim 1942’den 2010 sonuna kadar arkadaşlar, toplam şöyle bu kazalardaki ölü sayımıza baktığımızda yaklaşık 900 civarında. 42,47,55,83,87,90,95,2010. Bunların içerisinde 92 yılında Kozlu’da yaşanan 263 işçinin öldüğü grizu faciası en büyük kaza olarak kayıtlara geçti.

  Bu tür kazalar sürekli olan şeyler. Biz bu tür kömür ocaklarında bu olanları lütfen hiç bu tür olaylar olmaz diye yorumlamayalım. Bunlar olağan şeyler literatürde iş kazası diye bir olay var. Burada da oldu. Bunun yapısında, fıtratında olan şeyler. Boyutunun bu kadar fazla olması bizi derinden üzmüştür. Yapılan kontrollerde de iyi noktada olan kömür ocaklarından birisi olarak değerlendirmesi yapılmıştır.

  CHP'NİN SOMA ÖNERGESİ

  O günkü gündemde Soma ile ilgili CHP'li vekilin getirdiği önerge sadece gündemi engellemeye yöneliktir. Kendi konuşmasında da tek kelime Soma bulamazsınız. Başlıkta Soma geçiyor ama içeride hiçbir şey yok. Muhalefet o gün gündemi oyalamak için bunu gündeme getirmişti.

  Tutanak gerçekten şaşırtıcıdır. İçinde Soma ile ilgili bir şey yok.  

  Başbakan Erdoğan Soma da İZLE #3

  Başbakan Erdoğan Soma da İZLE #4

  Başbakan Erdoğan Soma da İZLE #5


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir