Dolar
7.6546
0.2948%
Euro
8.9902
0.118%
Altın
1903.9
-0.4439%
Borsa
1091.22
0.3854%
G. Altın
468.081
-0.2973%
Bitcoin
80103
-1.1545%
24ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 24 C
  Başbakan Erdoğan ulusa seslendi

  Başbakan Erdoğan ulusa seslendi

  "Suriye'de oldu bittilere gelmeyiz."
  • 31.07.2012 - 20:22

  Başbakan Erdoğan ulusa seslendi #1

  Başbakan Erdoğan, Suriye'de yaşanan Esad zulmünün sonuna yaklaşıldığını belirterek, ülkenin kuzeyinde yaşanacak bir oldu bittiye de Türkiye'nin asla göz yummayacağını söyledi

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, televizyonlarda yayımlanan Ulusa Sesleniş konuşmasında, ''Son günlerde artan zulüm ve gaddarlık, kaçınılmaz sonun yaklaştığının bariz sinyalleridir. Kardeş Suriye halkı da Ortadoğu da artık bu eli kanlı diktatörden, onun kan üzerine bina edilmiş rejiminden inşallah kurtuluyor. Bugün bir kez daha kardeş Suriye halkına sabır, metanet ve dirayet temenni ediyoruz'' dedi.

  "SURİYE TURNUSOL KAĞIDI OLDU"

  Bazı ülkelerin, bazı uluslararası kuruluşların, ''Akan kana seyirci kalmanın, tepkisiz kalmanın, sessiz kalmanın ağır bedelini muhakkak ki vicdanlarında kara bir leke olarak taşıyacağını'' belirten Erdoğan, ''Suriye, bir kez daha uluslararası kamuoyu için turnusol kağıdı olmuştur. Kendi çıkarları için akan kana seyirci kalanlarla insanlığın, insafın, vicdanın yanında saf tutanlar belirgin bir hale gelmiş, ayrışmıştır. Suriye konusunda yarım ağız konuşanlar, rejimin yanında yer alanlar, en kanlı katliamları gerçekleştirirken bile rejime destek verenler, bugün mahcup olmuş, millet nezdinde bir kez daha itibar kaybetmiştir'' ifadelerini kullandı.

  "TÜRKİYE, OLDU BİTTİLERE ASLA GÖZ YUMMAZ"

  ''Kanlı Esad rejiminin, bölgenin istikrar, barış ve huzurunu hedef alacak şekilde, giderayak bir takım provokasyonlara girişmesini asla ve asla kabullenmeyiz'' diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

  ''Esad rejiminin on yıllar boyunca zulmettiği, kimliklerini bile tanımadığı kesimleri bugün ateşe sürüklemesi karşısında herkes dikkatli ve sağduyulu olmalıdır. Yangından mal kaçırma anlayışıyla ortaya konan tavır ve eylemler, hiç kimseye fayda sağlamaz.

  Özellikle Türkiye'nin güvenliğine tehdit teşkil edecek girişimlere biz asla müsamaha göstermeyiz. Suriye'nin kuzeyinde, Esad rejiminin katliamları acımasızca devam ederken, burada bir takım oldu bittilere girişilmesi, üzerinde dikkatle durulması, düşünülmesi gereken bir manzaradır. Türkiye, bu oldu bittilere asla göz yummaz.''

  "ARAKAN'A SEYİRCİ KALINMAMALIDIR"

  Myanmar'ın Arakan Bölgesi'nde yaşanan insanlık dramı karşısında açıklamalarda bulunan Erdoğan, bu dram karşısında sessiz kalmayacaklarını söyledi.
  ''Arakan'da, Müslümanların kadın çoluk çocuk demeden katledilmelerine, tehcir edilmelerine uluslararası toplum seyirci kalmamalıdır'' diyen Erdoğan, Dışişleri Bakanlığı'nın bu konuda Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri nezdinde girişimde bulunduğunu hatırlattı.

  Myanmar siyasi yetkilileri nezdinde de girişimlerin devam ettiğini kaydeden Başbakan Erdoğan, bir yandan da bölgeye yardım çalışmalarının başlatıldığını vurguladı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir