Euro
15.0882
-0.94%
Dolar
13.5192
-0.96%
Altın
777.5830
-1.33%
Borsa
1983
-0.73%
Bitcoin
514.650
2.26%
7ºC
İstanbul
Çok bulutlu 7 C
  Başbakan Erdoğan'a iki yeni danışman

  Başbakan Erdoğan'a iki yeni danışman

  Harvard Üniversitesi'nde de çalışmalar yapan Aydın, iç siyaset konularında Erdoğan'ın yeni danışmanı oldu..
  • 29.08.2012 - 11:57

  Başbakan Erdoğan a iki yeni danışman #1

  ENSONHABER.com/ DETAY HABER  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , 2013'te yapılması beklenen yerel seçimler öncesinde yakın çalışma ekibini iç siyaset konusunda güçlendiriyor. Başbakan'ın beyin takımına 2 yeni isim eklendi. Harvard Üniversitesi'nde de çalışmalar yapan  Doç. Dr. Ertan Aydın Başbakanlık Başdanışmanlığı'na getirildi.  Dış politikadan sorumlu başdanışman ise Necati Bigalı oldu.

  BAŞBAKAN'IN A TAKIMI

  Başbakan Tayyip Erdoğan, en yakınındaki kilit isimler 12 Haziran seçimlerinde milletvekili adayı olmak için istifa edince, kendisi için yeni bir A takımı kurmuştu. İşte o A takımını güçlendirme çalışmaları sürüyor..

  Erdoğan kadrosuna 2 yeni isim ekledi..

  İşte Erdoğan'ın beyin takımı

  1) Özel kalem müdürü

  HASAN DOĞAN: Başbakan Erdoğan'ın Başbakanlık'taki özel kalem
  müdürü. Tüm randevu ve görüşmelerini ayarlıyor. Ekibin içinden yetişen Doğan,
  yurt dışında eğitimini tamamladıktan sonra Hikmet Bulduk'un yerine atanmıştı.

  2) Vakanüvis

  YALÇIN AKDOĞAN: 12 Haziran seçimlerinde Ankara Milletvekili olunca vaka-i nüvis görevine bir süre ara vermişti. Akdoğan, Başbakan Erdoğan'ın yurt içi ve yurt dışı tüm görüşmelerine katılarak an be an tarihe tanıklık ediyor ve bunları notlar haline getiriyor. Yalçın Akdoğan, aynı zamanda Başbakan'ın terör ve Kürt açılımı konusundaki politikalarını biçimlendiren / yönlendiren isim olarak da biliniyor.

  3) Kelimelerin danışmanı

  AYDIN ÜNAL: Başbakan'ın iyi bir hatip olduğu tartışmasız bir gerçek. Bir metne bağlı kalmaksızın yaptığı konuşmalarda dahi karşısındaki kitleyi etkilemeyi becerebiliyor. Prompterdan okuduğu metinlerde Erdoğan'ın üslubuna yakın kelimeleri seçmek, muhalefeti ezmek hatta medyaya manşet vermek  tüm bunlar büyük bir ustalık gerektiriyor. Başbakan'ın konuşma metinlerine hayat veren o gizli isim ise Aydın Ünal.

  4) Özel danışman

  MÜCAHİT ARSLAN: Başbakan Erdoğan'ın özel danışmanı. Uzun yıllar
  Erdoğan'la kader birliği yapan Arslan, en istikrarlı isimlerden biri. Sorun
  çözme yeteneği ve organizasyon başarısının yanı sıra, olaylar karşısında soğukkanlılığı ve ketumluğu nedeniyle büyük saygı görüyor.

  5) İletişim ve teknoloji danışmanı

  MUSTAFA VARANK: Yurt dışında eğitim gören, iki yabancı dil
  bilen Mustafa Varank, Başbakan'ı iPad kullanmaya alıştıran isim olarak
  biliniyor. Erdoğan'ın adeta gölgesi olan Varank, talepleri not alıyor, konuşma
  notlarını, özel telefonunu taşıyıp, görüşmelerini organize ediyor.

  6) Danışman (Medyadan sorumlu)

  LÜTFULLAH GÖKTAŞ: Başbakan Erdoğan'ın göreve gelmesinden
  itibaren sürekli ekibinde bulunan Nabi Avcı'nın ayrılmasının ardından Lütfullah
  Göktaş, Başbakan Erdoğan'ın medyadan sorumlu danışmanı olarak iletişimle ilgili
  tüm işleri organize ediyor.

  7) Özel kalem müdür yardımcısı ve İngilizce çevirmen

  YUSUF YERKEL: Keşfedilme hikayesi çok ilginç. AK Parti'nin düzenlediği ''Türk Dış Politikası'' konulu blog yarışmasında birinci oldu. ''Akçura'dan Davutoğlu'na: Türk Dış Politikasının Stratejik Zihniyeti'' başlıklı yazısıyla birinci olan Yusuf Yerkel, ödülünü Başbakan Erdoğan'ın elinden almıştı. Başbakanlık'tan gelen teklif üzerine Londra'da uluslararası ilişkiler bölümünde doktorasını yarıda bıraktı ve Erdoğan'ın ekibine katıldı.

  8) Dış politikadan sorumlu başdanışman

  NECATİ BİGALI: Daha önce Büyükelçi Fuat Tanlay'ın yürüttüğü göreve Necati Bigalı getirildi. Bigalı, bu göreve Cezayir Büyükelçiliği'nden geldi. Cezayir'deki seçimler sırasında Avrupa gözlemci heyetine sorduğu soruyla gündeme gelen Bigalı, Cezayir basını tarafından ülkenin iç işlerine karıştığı gerekçesiyle suçlanmıştı. Bigalı için adeta linç kampanyası düzenlenmişti. Bigalı Cezayir'deki görevinin tamamlanmasının ardından Ankara'ya dönmüştü. Erdoğan, Bigalı'yı dış politikadan sorumlu başdanışmanlığına getirdi.

  9) Ortadoğu uzmanı, Arapça çevirmen

  TAHA GENÇ: Suudi Arabistan Kraliyet Akademisi'nden mezun, çok iyi derecede Arapça biliyor. Emrullah İşler'in milletvekili olmasıyla ekipteki boşluğu o doldurdu.

  10) Danışman (Dış politika)

  İBRAHİM KALIN: İbrahim Kalın, Kamu Diplomasisi ekibinin başında görev yapıyor. Başbakan Erdoğan'ın tüm yurt dışı gezilerine katılan İbrahim Kalın,
  yakın ekipte dış politikadan sorumlu danışman olarak da çalışıor.

  11) Koruma müdürü

  ZEKİ BULUT: Sürekli Başbakan Erdoğan'ın yanında; adeta gölgesi. Koruma zincirinde Başbakan Erdoğan'a en yakın mesafede olan isim; yakın korumaların ekip amiri. Başbakan Erdoğan kürsüde konuşurken bile bir-iki adım
  mesafede duruyor

  12) Çeşnicibaşı

  HÜSEYİN YAĞAN: Başbakan Erdoğan'ın çeşnicibaşısı. Erdoğan'ın
  tüm yurt içi ve yurt dışı seyahatlerine katılıyor. Başbakan'ın yediği, içtiği
  her şeyden sorumlu. Başbakan Erdoğan'ın gıda güvenliğini sağlıyor..

  13) Danışman (İç siyasetten sorumlu)

  ERTAN AYDIN: Bu çerçevede kamuoyu araştırmalarıyla tanınan Pollmark'ın sahibi siyaset bilimci Doç. Dr. Ertan Aydın Başbakanlık Başdanışmanlığı'na getirildi. Harvard Üniversitesi'nde de çalışmalar yapan Aydın, iç siyaset konularında Erdoğan'a danışmanlık yapacak. Aydın'ın uzmanlık alanları arasında seçmen davranışları ve kamuoyu yoklamaları bulunuyor.

  Başbakanlık Merkez Bina'da odası hazırlanan Aydın, daha önce AK Parti adına yapılan aylık kamuoyu çalışmalarını parti yönetimine ve MYK toplantılarında bizzat Erdoğan'a sunan ekibin içinde yer alıyordu. Aydın son olarak AK Parti'nin yaptırdığı ve 350 bin kişinin katıldığı, "kim belediye başkanı olsun" araştırmasını yapmıştı.


  Görüş Bildir