Euro
15.2633
0.14%
Dolar
13.5280
0.38%
Altın
802.6730
0.19%
Borsa
1974
1.48%
Bitcoin
517.859
2.97%
2ºC
İstanbul
Çok bulutlu 2 C
  Başbakan Erdoğan'dan açlık grevi açıklaması

  Başbakan Erdoğan'dan açlık grevi açıklaması

  Başbakan Erdoğan: "Serap kızımızın katilleri de ölüm orucunda. Bu şantaj değil de nedir?"
  • 17.11.2012 - 11:25

  Başbakan Erdoğan dan açlık grevi açıklaması #1

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Mısır ziyareti öncesinde Atatürk Havalimanı'nda kısa bir açıklama yaptı ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  Bülent Arınç'ın yaptığı "Açlık grevleri bitiyor" açıklamasının sorulması üzerine Erdoğan şöyle konuştu:

  "BU ŞANTAJ DEĞİL DE NEDİR?"

  "Açlık grevi konusunda açlık grevinin amacının ne olup olmadığı çok çok önemli. Bir örnek verdiniz Serap kızımızla alakalı, bulunduğu otobüse motolof atmakla ölümüne sebep olan katiller de ölüm orucunda. Bu bir şantaj değil de, ajitasyon değil de nedir? Bunlar açlık grevine gidecek de şöyle olacak böyle olacak. Bunların hepsi şantaj.

  Başbakan Erdoğan Mısır ziyareti öncesi açıklama yaptı

  Başbakan Erdoğan dan açlık grevi açıklaması #2

  Hükümet sözcümüzün ifadeleri doğrudur, bizim derdimiz insanların açlık greviyle ölmesine çanak tutmak değildir, bizim derdimiz cezaevi koşullarını en üst düzeye getirmek ve tutukluluk sürelerinde yaşanan sıkıntıları en aza indirmek. Ancak bu açlık grevlerinde bunlara yönelik herhangi bir şey sözkonusu değildir.

  Bu tamamen dışarıda olan bir eylemdir. Bunları açlık grevine sevk eden siyasi parti parlamentodadır.

  "DEMOKRASİLERDE BU ŞEKİLDE HAK ELDE EDİLMEZ"

  Avrupa Parlamentosu'nun açıklaması ortada. Demokrasilerde bu şekilde hak elde edilmez. Bunların parlamentoda partisi var. Dertlerini bu şekilde dile getirsinler. Biz doğrusu bu yöntemi doğru bir yöntem olarak bulmadığımız gibi, açlık grevi yönteminin de doğru olmadığını belirtiyoruz. Umarım bu yanlış yöntemden bir an önce vazgeçerler. Ülkemiz gündeminde yanlış yöntem çürümüştür.

  Başta medya olmajk üzere, bu şantajlara çanak tutulmamalı. Biz hükümet olarak asla cezaevlerinde bu yöntemle kimsenin ölmesine fırsat vermeyiz, zemin hazırlamayız, uluslararı hukuk içerisinde gerekli neyse o yapılmaktadır."

   

   

   


  Görüş Bildir