Petrol
111.3
1.19%
Euro
16.9589
0.94%
Dolar
15.9543
0.51%
Altın
951.55
0.95%
Borsa
2393
0.89%
Bitcoin
486.702
2.58%
19ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 19 C
  Başbakan Erdoğan'dan Alevi iftarı sonrası açıklamalar

  Başbakan Erdoğan'dan Alevi iftarı sonrası açıklamalar

  Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'da Alevi derneklerinin iftarında konuştu.
  • 21.07.2014 - 21:41

  Başbakan Erdoğan dan Alevi iftarı sonrası açıklamalar #1

  İşte Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları...

  "Zulmünü inançlarıyla meşrulaştırmaya çalışanlar dini kullanan sefillerdir. "

  "İslami terör diye bir kavramı asla kabul edemeyiz. İslam barış dinidir."

  "KARDEŞİN KARDEŞE KANI HARAMDIR"

  "Zalim zalimdir. Zalim bütün inançlarından tüm insani değerlerinden sıyrılmış insandır. Irak'ta üzeine bombaları yerleştirip camide namaz kılanların arasına bombayı patlatanlar var. Kim buna Şıi diyebilir kim buna müslüman diyebilir. Kim buna insan diyebilir?"

  "Kardeşini katleden bizimle aynı dinden aynı mezhepten olamaz. Kardeşin kardeşe kanı haramdır."

  Erdoğan: Anacığım Alevi komşuların elbiselerini dikerdi İZLE

  "ANACIĞIM ALEVİ KOMŞULARIN ELBİSELERİNİ DİKERDİ"

  "Alevi ve Sünniler birbirlerinin yegane hamileridir. Son bin yıla baktığımızda Alevi ve Sünni arasındaki farkları değil ortak eserleri görürüz. Bin yıldır ne yaşadıysak beraber yaşarız. Devletlerimizi hep birlikte inşa ettik. Aynı semt aynı apartman içinde birbirimize komşu olarak yaşadık. Anacığım Alevi komşuların elbiselerini dikerdi. Mektepli değildi anacığım ama iyi yetişmişti. Bir tas çorbayı paylaşırken kimse komşusunun alevi, sünni olduğuna bakmadı. Hepimiz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşayız."

  "HEPİMİZ DEVLET ZULMÜNÜ YAŞADIK"

  "Biz Hacı Bektaş Veli'yi Pir Sultan Abdal'ı mezhepleriyle değil eserleriyle anarız. "

  "Bu ülkede her ne yaşandıysa hep birlikte yaşadık. Zalim zulüm işlerken ayırım yapmaz. Bu ülkede Kürtler hangi acıyı yaşadıysa Türkler de farklı şekillerde aynı acıyı yaşadılar. On yıllar boyunca devlet vatandaşları arasında makbul ve makbul olmayan ayrımı yaptı. Devlet kendisi gibi düşünemeyenlere zulmetti, cefa çektirdi."

  "DERSİM ÖZÜR DİLEYEN BİZDİK"

  "Biz başkalarının acılarına kulak tıkayan bir parti asla olmadık. Hiç bir zaman tek olduğumuza inanmadık. Bize yapılan zulümlerin başkalarına da yapıldığını aklımzıdan çıkarmadık. Bundan 13 yıl önce AK Parti'yi kurduğumuzda sadece kenbdi yaralarımızı iyileşyirmeyi değil ayrıma tabi tutulmuşların yaralarını iyileştirmeyi kendimize gaye edindik. Elimizde sihirli değnek olsaydı Türkiye'deki iktidara geldiğimiz anda ayrımcılığı , inkarı atardık. Yapmak istediğimiz her reform engellenmek istendi. Bir yandan reform mücadelesi verdik bir yandan çeteler karşı demokrasi möücadelesi. Bir yandan değişimi gerçekleştirmek istedik bir yandan değişime karşı direnen statükoya karşı mücadele verdik. Bu ülkede Dersimli kardeşlerinizden özür dileyen bu kardeşiniz oldu. Fakat ana muhalefetin genel başkanı bu özrü dileyemedi. 7 tane Alevi çalıştayı gerçekleştirdik. Bu çalıştayların somut neticesi olarak ders kitaplarında Aleviler'in yazılmasını sağladık. İlk kez bir devlet ile Alevi vatandaşlarımızı bir araya getirdik."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir