Euro
11.0278
2.58%
Dolar
9.4642
2.74%
Altın
541.31
2.56%
Borsa
1.451
1.25%
Bitcoin
592.292
-3.47%
17ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 17 C

  Başbakan Erdoğan'dan BDP'li Üçer'e tazminat davası

  Başbakan Erdoğan, BDP Van Milletvekili Özdal Üçer hakkında 50 bin liralık manevi tazminat davası açtı.
  • 22.11.2012 - 14:39
  Başbakan Erdoğan'dan BDP'li Üçer'e tazminat davası

  Başbakan Erdoğan dan BDP li Üçer e tazminat davası #1

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bir konuşmasında, "kişilik haklarına saldırıda bulunduğu" gerekçesiyle BDP Van Milletvekili Özdal Üçer hakkında 50 bin liralık manevi tazminat davası açtı.

  ERDOĞAN'A AĞIR HAKARET

  Erdoğan'ın avukatları Ali Özkaya, Muammer Cemaloğlu ve Burhanettin Sevencan'ın sunduğu dava dilekçesinde, Üçer'in 13 Kasım 2012'de yaptığı bir konuşmada, "Başbakan Erdoğan'a ağır hakaret ve küfür ettiği, aşağılamak ve kamuoyundaki saygınlığını zedelemek istediği" belirtildi.

  Üçer'in ifadelerine de yer verilen dilekçede, "Bir milletvekilinin ülkenin Başbakanına bu kadar ağır hakaret ve küfür etmesinin, düşünce açıklaması olarak kabul edilemeyeceği" vurgulandı.

  Özdal Üçer'den Başbakan Erdoğan'a hakaret

  Başbakan Erdoğan dan BDP li Üçer e tazminat davası #2

  "ELEŞTİRİ VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ SINIRLARINI AŞTI"

  Üçer'ın ifadelerinin eleştiri ve ifade özgürlüğü sınırlarını aştığı ifade edilen
  dilekçede şunlar kaydedildi:

  "Açıklamanın bütünü ve isnat edilen sıfatlar gözönünde tutulduğunda, davalının müvekkilimizi eleştirmek arzusunda olmayıp, doğrudan ve açık biçimde ona hakaret etmesi aşağılamayı, onur ve saygınlığı, rencide etmeyi, müvekkilimizin kişilik haklarının toplum katında zedelenmesini, toplumun husumetine ve kinine maruz kalmasını amaçladığı açıkça ortadadır. Bunun içindir ki; bu sözlerin düşünce açıklaması olarak kabulü olanaksızdır. Aksi halde toplumda bir kargaşa ortamı yaratılmış olur. Bu denli ağır hakaretlerin düşünce açıklaması olarak kabulü halinde, kişilik hak ve değerlerinin hukuk ve anayasal güvenceden yoksun kalacağı açıktır."

  50 BİN TL TAZMİNAT TALEP EDİLDİ

  "Tarafların konumu, davalının kusurunun ağırlığı ve açıklamanın basın yoluyla geniş kitlelere ulaşması nedeniyle ortaya çıkan zararın tahammül edilemez boyutlara ulaştığı" bildirilen dilekçede, Üçer'den 50 bin lira manevi tazminat talep edildi.

  ÖZDAL ÜÇER NE DEMİŞTİ?

  Cezaevlerindeki açlık grevlerine destek olmak amacıyla kurulan bir çadırda konuşan BDP'li Üçer, Başbakan Erdoğan'a "haysiyetsiz, akılsız adam" gibi ifadeler kullanmıştı.

  İşte BDP'li Özdal Üçer'in Başbakan Erdoğan'a hakaret ettiği o konuşması;

  "Kuzu kebaplarından bahsediyor. Yani açlık grevi ile ilgili bir açıklama yapması gereken bir Başbakan, grup toplantısında o kadar ciddiyetsiz, o kadar terbiyesiz, o kadar haysiyetsiz bir açıklama yapıyor ki, sen de gelsen biz sana da kuzu kavurma vereceğiz. Bunu tartışmak, bunu düşünmek gerekirken, Erdoğan kalkmış saçmalıyor. Erdoğan'ın haddine değildir bizim değerlerimizi tartışmak.

  Analara mesaj gönderiyor, çocuklarınıza sahip olun diye. Ey Erdoğan, ey akılsız adam! O insanlar çocuk değiller. Eğer onların ayağındaki akıl senin kafanda olmuş olsaydı sen daha neler yapardın kim bilir? Değil başbakan olmak Erdoğan gibileri ancak kaplumbağaların yürüdüğü yollarda yürür. Halkı eylemi kırmaya davet ediyor. Annelerine eylemi kırın diyor. Mazlum Tekdağ'ı kandırmışlar diyor. Ya böyle ahmakça bir şey olur mu? Biz milletvekillerine 'dağlara çıkın' diye slogan veriyorsa, hiç merak etmesin ilk çıkan ben olacağım"

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir