Euro
15.2635
-0.05%
Dolar
13.4953
0.18%
Altın
796.38
0.35%
Borsa
191
-5.02%
Bitcoin
471.923
-3.23%
2ºC
İstanbul
Kar 2 C
  Erdoğan'dan AB'ye sitem

  Erdoğan'dan AB'ye sitem

  Erdoğan: "AB bizi 2023'e kadar oyalamaz herhalde. Eğer oyalarsa AB'nin kendisi kaybeder"
  • 31.10.2012 - 05:31

  Erdoğan dan AB ye sitem #1

  Berlin Türkiye Büyükelçiliği'nin açılış töreninin ardından 'Avrupa Krizin Ötesinde' temalı toplantıda konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasının ardından katılımcıların sorularını yanıtladı.

  AB'YE SİTEM

  Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecine ilişkin bir soru üzerine Başbakan Erdoğan "Avrupa Birliği süreci bizim için kısa başlamış bir süreç değil. Resmi olarak 1963 yılında başlıyor. 50 yıldır AB'nin kapısında bekletilen ikinci bir ülke yok. Şu anda 27 ülkenin kantara yatırılıp teraziye çıkarıldığında, gerek ekonomik açıdan gerek temel hak ve özgürlükler açısından şöyle bir değerlendirmesini yaptığımızda bunların yarıdan fazlasının Türkiye'nin çok çok gerisinde kaldığını görüyoruz. Bunların yarıdan fazlası AB'den yük almazlar, bunlar AB'ye yüktür" cevabını verdi.

  ERDOĞAN'DAN AB'YE SİTEM

  Erdoğan dan AB ye sitem #2

  Erdoğan, başka bir katılımcının "Aşılırsa 'AB bizim için biter' dediğiniz bir kırmızı çizginiz var mı?" sorusu üzerine, şunları söyledi:

  "Bu konuyla ilgili kararı vermesi gereken yer AB yönetimidir. Biz şu anda sabırla dersimizi çalışıyoruz, süreci devam ettiriyoruz. Hedefe devam ediyoruz. AB kararını verdiği anda... Çok oyalanmadan kararınızı verin. Ona göre de biz bu kararı uygulamaya koyarız, saygı da duyarız. Ama bu kararı vermesi gereken merci AB'dir."

  "BİZİ OYALAMAZLAR HERHALDE"

  "2023'e kadar Türkiye'yi AB'ye alırlar mı?" sorusu üzerine Erdoğan, "O kadar bizi oyalamazlar herhalde. O kadar bizi oyalamaya kalkarlarsa zaten AB'nin kendisi kaybeder. En azından Türkiye'yi kaybederler. Çünkü artık 2023 hedeflerine ilerleyen bir Türkiye var. Aynı zamanda 2071 hedeflerine de ilerleyen bir Türkiye var. Kim için ? Doğmayan çocuklar için, doğacaklar için. Bu hedefi koyduk. Yeni doğacak nesiller de kendilerini 2071'e hazırlasınlar. Bu tabii aslında büyük düşünmenin gereğidir. Temenni ediyorum yeni doğacak kuşaklar da 2071'e kendilerini çok daha farklı hazırlayacaktır. Biz 2023'te kendilerine çok daha farklı bir Türkiye'yi hazırlıyoruz." dedi.


  Görüş Bildir