Euro
9.4762
0.31%
Dolar
7.813
0.53%
Altın
461.42
0.24%
Borsa
1.331
0%
Bitcoin
148.949
-1.36%
10ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 10 C
  Başbakan Erdoğan'ın bütçe görüşmeleri konuşması

  Başbakan Erdoğan'ın bütçe görüşmeleri konuşması

  BDP, MHP ve CHP'nin ardından AK Parti adına Başbakan Erdoğan bütçe görüşmelerinde konuşuyor..
  • 10.12.2012 - 20:04

  Başbakan Erdoğan ın bütçe görüşmeleri konuşması #1

  Başbakan Recep Tayyip Erdoan, 2013 Bütçe Kanunu Tasarısı görüşmeleri sırasında muhalefetin eleştirilerine cevap verdi. Yaklaşık 1 saat TBMM Genel Kurulu'nda konuşan Başbakan Erdoğan, ekonomideki rakamların sürekli Cumhuriyet'in ilk dönemleriyle kıyaslandığı yönündeki eleştirilere cevap verdi. Erdoğan, 'Biz Cumhuriyet'le hesaplaşmıyoruz, Cumhuriyet'e hizmet ediyoruz' dedi.

  İşte Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 2013 bütçe kanunu tasarısı görüşmelerindeki açıklamalarının satır başları:

  2013 yılı bütçesi AK Parti hükümetleri tarafından hazırlanmış 11. bütçedir. Şu ana kadar 10 bütçe hazırladık ve tamamında da başarıyla gerçekleştirdik.  Ben ayrıntılara girmeden geride bıraktığımız 10 yıla ilişkin ve önümüzdeki 10 yıla ilişkin değerlendirmelerimi anlatmak istiyorum. AK Parti'nin 10 yıllık başarılı dönemini Cumhuriyet'le kıyasladığımızda birileri rahatsız oluyor. Biz bir hesaplaşma içinde değiliz biz Cumhuriyet için neler yaptığımızı konuşuyoruz. Elbette ülke için taş üstüne taş koymuş herkese şükran borçluyuz. Ancak şunu da görmek durumundayız. Ne yazık ki GAzi Mustafa'nın vefatından sonra Türkiye'nin potansiyeli yeterince kullanılmamıştır.

  KİMSE RAHATSIZLIK DUYMASIN

  Bir yandan neler başardığımızı anlatıyor bir yandan da bu başarıların neden gerçekleştirmediğini hatırlatıyoruz. Bizim her zaman ifade ettiğimiz bir gerçek var. 10 yıldaki başarı bizatihi aziz milletin başarısıdır. Biz hemen her alanda Cumhuriyet'in rekorlarını kırıyoruz diyorsak bunu cumhuriyet ve millet adına bir kazanım olduğunu ifade ediyoruz. Rekorları elde etmiş olmamızdan kimse rahatsız olmasın. Bundan herkes mutluluk duysun istiyoruz. 79 yılda yapılanları elbette taktir ediyoruz ama artık şunun sorgulanmasını istiyoruz: 79 yılda Türkiye'nin ulaşmış olduğu seviye 2002'deki seviye midir. 1945'te taş üstünde taş kalmayan Almanya ve Japonya dünyanın en güçlü ülkeleri arasına girdi. Bizim işgücümüze ihtiyaç duydular. Ama bütün bu süreçte Türkiye kendi iç işleriyle uğraşıyor ve sürkeli kan kaybediyordu. Boğaz'a köprü için proje hazırlayanlar, uçak için proje hazırlayanalar dönemin hükümetleri bunları dışladı. Bu parlamento içinde bunları çok iyi bilenler var.

  DARBELER KARŞISINDAKİ TAVRI SORGULAYIN

  Kendi evladığını iç düşman diye tanıtan bir yönetim ülkenin enerjisini yok etti. Koalisyon dönemlerinde Türkiye ağır bedeller ödedi. Türkiye 10 yılda bir müdahaleye maruz kaldı. Ağır bedeller ödedik. Bugün bizim ekonomide elde ettiğimiz başarıları cumhuriyetle kıyas olarak sorgulayanlar önce darbeler karşısındaki tavırlarını sorgulasınlar. 

  REKORLARIMIZI CUMHURİYET İÇİN KIRIYORUZ

  27 Nisan bildirisi AK PArti iktidarının dik duruşu sayesinde akamete uğratılmıştır. Buna rağman bunun Türkiye'ye maliyeti 2 milyar dolar olmuştur. 28 Şubat'ın maliyetini varın siz hesap edin. 

  Türkiye ekonomisi demokrasinin ilerlediği dönemlerde ekonomi her zaman iyi bir seyir izlemiştir. Türkiye'nin terörle mücadelesinde de bu tablo net olarak rotaya çıkıyor. Ekonomik yatırımları engellemeye çalışıyorlar. Ekonominin demokrasiyi demokraisnin de ekonomiyi güçlendireceğini bilen terör örgütü bu yönde atılan her adımın karşısında duruyorlar. Baraj, havalimanı, yol ve enerji projelerini yok etmek için sabote ediyorlar. 

  Az önce BDP eş genel başkanı Doğu ve Güneydoğu'da çocuklardan bahsetti. Bu çocukların eline molotofu veren siz değil misiniz? Biz bölgesel milliyetçilik dinsel milliyetçilik yapmıyoruz. Bunu diyenler kendilerine baksınlar. 

  ZAMAN ZAMAN MUHALEFETE BİRAZ DOKUNDURACAĞIM

  Bugün artık Türkiye sanayide de demokraside de ileri standartlara sahip. 2023 hedeflerimize 10 yıl var. Bizim iki alanda seviyeyi iyice yukarıya çekmemiz gerekiyor. Biz yapacağımızı ne yaptığımızı konuşuyoruz. Bu kürsüye çıkanlar yalan yanlış ne yapacaklarını konuşmuyorlar. Ben onlara cevap vermeye kalkarsam kendi konuşmamı yapamayacağım. Zaman zaman da belki biraz dokunduracağım. Yüksekyoğunluklu teknolojiye ve demokrasilerde yüksek standartlara yükselmemiz gerekiyor. 2023'te bizim 500 milyar dolar ihracat hedefimiz var. Ya şunu niye kıskanıyorsunuz. 10 yıl önce kişi başı gelir 3 bin 600 dolarken bugün 10 bin 700 dolara yükselmesinden neden rahatsız oluyorsunuz. Muhalefet genel başkanına da soruyorum. Bize devrettiğiniz rakama bakın. Biz tekrar ayağa kaldırdık. Bunları lütfen görelim. Eğitimi daha da yaygınlaştırarak özgüveni yüksek gençler yetiştirerek gençlerin geleceğini kuracağız. Biz gençlere  özgüven sağladık. 

  DIŞ POLİTİKA İLİŞKİSİ KOYMAYANLAR DIŞ POLİTİKA DERSİ VERMESİN

  Bu ülke geçmişte nasıl bilime ve sanata yön veren insanlar çıkardıysa bu genç nesiller de geleceğe yön verecek. Ekonomi ile demokrasi arasındaki paralellik kadar dış politika arasında da büyük bir paralellik var. Bunlar sıfır töleransın tanımını öğrenmek için çok ekmek yemeleri var. Hayatında hıç bir zaman dış politika ilişkisi koymayanlar bunu anlayamazlar. Biz sessizce dinledik ama bunlar konuştuğu yerden boğmaya çalışıyorlar.

  Adaleti yüceltik, dayanışmaya vurgu yaptık. Sorun çıkaran değil sorunları çözen bir ülke olduk. her ülkeyle iyi ilişkiler tesis etmeye gayret ettik. KKTC'nin Azerbaycan'ın Türk Cumhuriyetlerin hukukunun en güçlü şekilde savun duk. ARap halklarının insanca taleplerini en güçlü şekilde destekledik. 

  Uluslarası kuruluşlarda aktif görevler alıyoruz. Vizesiz gidilebilen ülke sayısı 64 oldu. Biz bir çok ülkedeki dış temsilcilik sayımızı arttırdık. Türkiye'nin 93 büyükelçiliğimiz vardı biz bu rakamı 120'ye çıkardık. Afrika'da 34'e çıkardık. 

  İSPATLAMAZSANIZ MÜFTERİSİNİZ

  Müteahhitlikte dünyanın ikinci ülkesiyiz. Turist sayısında dünyada altıncı gelirlerde dünyada 9. ülkeye yükseldik. Her zaman uzlaşmanın tarafında olduk. Türkiye olarak zalimin yanında değil mağdurun yanında yer aldık. Biz İsrail'in yaptığı zalimliklere rağmen birileri gibi değil.. Evet az önce bizi İsrail'le kapalı kapılar arasında ne konuştuğumuzu soruyor. Siz eğer kapalı kapılar arasında ne konuştuğumuzu ispatlamazsanız müfterisiniz. Biz uluslarası sularda vatandaşlarımıza saldıranlarla asla kirli pazarlıklara girmedik. Hiç bir ülkenin topraklarına göz dikmedik. Suriye halkı bizim canımız ciğerimizdir. Asla Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygısızlık içerisinde değiliz. 

  DÜNYAYA TÜRKÇE ÖĞRETİYORUZ

  Yunus Emre enstütülerini kurarak dünyaya Türkçe öğretiyoruz. 92-2002 yılında TİKA'nın toplam proje sayısı 2 bin civarındaydı. Biz bu proje sayısını 10 bine yükselttik. Ülkemizin resmi kalkınma yardımlarını 1 milyar 273 milyon dolar oldu. 

  Türkiye içinde de vakıf eserlerine güçlü şekilde sahip çıkıyoruz. 1996-2002 yılları arasında sadece 46 vakıf binası onarılırken bizim dönemimizde 3 bini aşkın binanın onarımını gerçekleştirdik. Tarihi ve kültürel mirasımızı korumaya yönelik çok özel projeler yürütüyoruz.

  SAVUNMA SANAYİİNDE ÇOK ÖNEMLİ ADIMLAR ATTIK 

  Bize bazı konularda konuşurken çok iyi düşünmeniz lazım. Türkiye'deki en iyi değişimi ifade eden savunma sanayiidir. Milli sermayemizin ürettiği insansız hava araçlarının seri üretimi hızlı bir şekilde başlayacaktır. Altay milli tankımızın ön tasarımı tamamlandı. Anka insansız hava aracımızın prototipini tamamladık. Uzun menzilli füzeler artık ülkemizde üretiliyor. Türkiye'nin ilk milli savaş gemisi olan MİLGEM Savaş Gemisini 2008 yılında denize indirdik. Atak helikopterimizin üretimine başladık. Göktürk 2 uydumuzun üretimini tamamladık bu uydumuzu 18.52'de uzaya gönderiyoruz hayırlı olsun inşallah. Bundan muhalefet rahatsız olabilir. Gönlüm arzu eder ki muhalefet gelsin birlikte izleyelim. 

  7 SEÇİM GEÇİRDİK AMA EKONOMİ HİÇ ETKİLENMEDİ

  Ekonomimiz yurt içinde yaratılmaya çalışılan siyasi krizlerin üstesinden gelmeyi başardı. 2 mahalli seçim 3 genel seçim 2 referanduma karşı iyi bir direnç sergiledi. Geçmişte her seçim döneminde dengeleri bozulan ekonomi en ufak bir sapma sergilemedi. Ekonomimiz dünyaya örnek bir tavır sergiledi. Karneyi millet verir millet. Siz milletin verdiği karneye bakın. Elbetteki bir insanı ekonomik bir nesne olarak görmeyiz. Bizim için insan sadece bir tüketici değil. Pazarın ve piyasanın bir aktörü değildir. Biz insanı eşrefi mahlukat olarak görüyoruz. 

  Şu anda her 10 evden 59'unda bilgisayar var. 

  Aile yardımı ödeneği dair en düşük memur maaşı 392 lirayken bin 700 liraya çıktı.En düşük memur emekli maaşı 339 TL iken bin 084 liraya yükseldi. Muhtar aylığı 97 liraydı. Bu rakam 427 liraya çıktı. Emekli maaşları arasındaki farkları gidermek için intibak yasası 1 Ocak 2013 tarihiyle yürürlüğe giriyor. Sayın Kılıçdaroğlu emeklilik katkı payının kaldırıldığını söylüyor. SK'yı yöneten birisi bu hesapları yapamıyorsa diyecek bir sözüm yok. 

  Sıkça istismar edilen çarpıtılan yoksulluk konusu. Dünyaya referans olacak şekilde hesap yaptık. 1 doların altında günlük harcama yapan nüfus kalmadı.

  EY BAHÇELİ EY KILIÇDAROĞLU

  Borçlar konusuna gelelim. Her yıl Türkiye'nin borcu dile getiriliyor. Doğru yansıtılmayan rakamlar söyleniyor. 2002 yılından bu yana uygulanan disiplinli ekonomi politikalarımız nedeniyle borçlanma maliyetimiz tarihinin en düşük seviyesine düşmüştür. Yüzde 63 ile borçlanılırken bu rakam yüzde 6 seviyesine kadar indi. Yüzde 63 mü büyük yüzde 6 mı büyük. Yüzde 63 faiz ödediğimiz zaman mı bu millet daha fazla zarar görüyor yüzde 6 mı? Reel faiz neredeyse sıfır seviyesine gerilemiştir. Hükümeti devraldığımızda hazine iç piyasalardan ancak 9 ay vadeyle borçlanabiliyor. Bugün 120 ayla borçlanabiliyor. Bu güvendir. 2002 yılında vergi gelirlerinin yüzde 86'sı faiz harcamalarına giderken bu rakam 2011 de yüzde 11.7'si faize gitti. 

  Uyguladığımız mali disiplin sonucunda 10 yıllık dönemde Türkiye'nin kamu borcu yaklaşık 40 puan düşmüştür. Küresel kriz döneminde bir çok ülkede borç yükü arttı. Az önce konuşurken Kılıçdaroğlu bazı rakamlar verdi. Dünyada gelişmiş ülkelerde borç yükü zirve yaşanırken biz 10 puan düşürdük. 

  KILIÇDAROĞLU KUZU KUZU TAZMİNATI ÖDEDİ

  Bugün Kayseri'de belediye başkanımız tarafından son derece anlamlı bir etkinlik gerçekleştirdi. 3 bin 500 aileye birer kilo sucuk dağıttı. Yoksul ailelere toplamda 3.5 ton sucuk dağıtıldı. Bu sucuk meselesi nereden çıktı diyeceksiniz. Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanım adına CHP Genel Başkanına şükranlarımı ifade etmek istiyorum. Kayhseri'yle ilgili yalan yanlış bilgi tutuşturanlara da teşekkür ediyorum. 3.5 ton sucuk devlet tarafından değil sayın Kılıçdaroğlu'nun iftira ve ithamları nedeniyle Kılıçdaroğlu tarafından finanse edildi. 2 yıl önce yolsuzluk ithamında bulundu. Bu iddiaların iftira olduğunu söyledik ama inanmadı. Sayın Kılıçdaroğlu özür dilemek yerine iftiralarını sürdürdü. Açılan tazminat davalarından 3'ü sonuçlandı. 75 bin TL tazminatı ödedi hem de kuzu kuzu ödedi. 

  MERKEZ BANKASI'NIN REZERVİ 118 MİLYAR DOLAR NASIL OLDU

  Eğer yolsuzluk olsaydı IMF'e borç verebilecek seviyeye gelir miydik? Merkez Bankası döviz rezervini de 27 milyar dolardan aldık. Bu rezerv 118 milyar seviyesine çıkmıştır. Yolsuzluğun olduğu yerde bu rezerv artar mı? Hükümetlerimiz döneminde bankacılık krizi maliyetiyle 111 milyar lirayı biz ödedik. Hazinenin 10 yıl içinde 231 milyar lirasını ödeyen hükümete yolsuzluk ithamında bulunulabilir mi? Zorunlu tasarruf paraları ödenmeseydi ne olacaktı? Bu parayı biz ödedik biz. KEY diye anılan konut edindirme yardımını biz ödedik. Biz şu anda uyardık bize makbuzlar geldikçe ödüyoruz. 3.5 milyar lira ödedik. Biz hem ödemeleri yaptık hem de borcu düşürdük.

  Hisseleri borsada işlem gören Halkbankası'nın değeri 21 milyar seviyesine ulaştı. Ya biraz dürüst olalım. Ziraat Bankası'nca kullandırılan faizin oranı yüzde 59'du. Bugün yüzde sıfır ile yüzde 7.5 arasında. Toplam kredi miktarı 248 milyondan biz bunu 16.5 milyar seviyesine çıkardık. 

  10 yılda 189 bin yeni derslik açtık. Üniversite sayısını 168'e çıkardık. Bugün 20 öğrenciye bir öğretmen düşüyor. Bizim dönemimizde atanan öğretmen sayısı 327 bini geçti. İktidarımız döneminde 2bin114 adet sağlık tesisi inşaa ettik. Şehir hastaneleri kuruyoruz. 178 bin insan gücü varken bu rakam 462 bin kişiye çıkmıştır sağlıkta. 4'ü uçak 23 hava ambulansı ile sağlık hizmetlerini sürdürüyoruz. 

  İşsizlikte önemli mesafeler kat ettik. 

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir