Petrol
109.2
-0.07%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
474.356
-1.91%
11ºC
İstanbul
Çok bulutlu 11 C

  Başbakan Erdoğan'ın Köşk ayakkabısı hazır

  Cumhurbaşkanı Gül'ün "Ahmet burada mı?" sorusuyla ünlenen İzmirli işadamı Ahmet Ayakdaş, Köşk için Başbakan Erdoğan'a özel ayakkabı tasarladı.
  • 26.07.2014 - 12:31
  Başbakan Erdoğan'ın Köşk ayakkabısı hazır

  Başbakan Erdoğan ın Köşk ayakkabısı hazır #1

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yurtdışı gezilerinde "Ahmet burada mı?" diye sormasıyla tanınan İzmirli işadamı Ahmet Ayakdaş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Köşk için ayakkabılarını şimdiden hazırladı. Ayakdaş, "İnşallah Cumhurbaşkanımız Erdoğan bu ayakkabıyla beraber 10 Ağustos'ta ellerini havaya kaldıracak" dedi.

  ABDULLAH GÜL İLE MEŞHUR OLMUŞTU

  Ayakkabıcıların 'Sakıp Ağası' olarak anılan İzmirli işadamı Ahmet Ayakdaş, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ticaret heyetleri gezisine çıkarken uçağa bindiğinde "Ahmet burada mı?" diye sormasıyla tanındı. Kısa sürede çalışkanlığı ve doğallığıyla siyasilerin sempatisini kazanan Ayakdaş, bugün AK Parti hükümetindeki birçok isme de ayakkabı yapıyor. Cumhurbaşkanı Gül ile birlikte çıktığı gezilerde kurduğu bağlantılarla ihracat yapmaya başladıklarını belirten Ayakdaş, "2008 yılında kriz nedeniyle mesleği bırakma aşamasındaydım. Ancak o gezilerde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül beni iştahlandırdı ve cesaretlendirdi. O gün de yurtdışına ayakkabı ihraç etmeye başladık. Sayın Cumhurbaşkanımız 'Bana da ayakkabı yapar mısın' dedi. Ona da yaptım. Ondan sonra da Abdullah Gül'ün ayakkabıda gözbebeği olduk. Hep bana gezilerde 'Kaç çift sattın' diye sorardı" dedi.

  BAŞBAKANIMIZ VESİLE OLDU

  Ayakdaş, önceleri erkek ayakkabısı üretmediklerini, bu konuda da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın vesile olduğunu söyledi. Kendisinden ayakkabı yapmasını isteyen Erdoğan için kolları sıvayarak erkekler için de üretime başladığını anlatan Ayakdaş, "Aslında erkek ayakkabısı üretmiyorduk. Sağ olsun Sayın Başbakanım sayesinde şu an sadece erkek ayakkabısı üreten üçüncü tesisimizi kuracağız. Onun vesilesiyle erkek ayakkabılarına da aşık olduk" diye konuştu.

  YUMUŞAK BİR AYAKKABI YAPIYORUM

  Başbakan Erdoğan'a Köşk için ayakkabı hazırlayan Ayakdaş şöyle konuştu: "Sayın Başbakanımız'ın bitmeyen enerjisine uygun sağlam, yumuşak bir ayakkabı yapıyorum. Çok gezdiği için ve daha çok koşması için kaliteli bir ayakkabı hazırladık. Cumhurbaşkanı olduğunda görevleri daha da ağırlaşacak. Türkiye'de ve dünyada onu çok önemli görevler bekliyor. İnşallah rahatlıkla giyer. Kendi ellerimle hazırladığım bu ayakkabıyı 10 Ağustos'ta Cumhurbaşkanımız olarak giymiş olacak. İnşallah Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan bu ayakkabıyla beraber 10 Ağustos'ta ellerini havaya kaldıracak." Başbakan Erdoğan'ın ayakkabıda genellikle siyah tercih ettiğini aktaran Ayakdaş, yerli malı konusunda da hassas davrandığını söyleyerek, "Sayın Başbakanımız yerli malı giymeye özen gösterir. Bu el işçiliği ile hazırlanmış bir ayakkabıdır. Başbakanımızın ayağını da yormaz. Çünkü yüzde yüz yerli ve elde yapılmış bir ayakkabıdır" dedi.

  43,5 NUMARA GİYİYOR

  Ayakkabı için üç gün emek harcadığını anlatan Ayakdaş, "Bu en kaliteli dana derisidir. 3 gündür emek harcıyoruz. Başbakanımız 43,5 numara giyiyor. Kaymaması için özel tasarımlar, çalışmalar yapıyoruz. Kesinlikle ne yazın ne de kışın kaymaz" diye konuştu. Özel olarak tasarlanan ayakkabının 10 Ağustos'ta Erdoğan'ın elinde olacağını söyleyen Ayakdaş, Başbakan'a ayakkabı yaptığı zaman işine bereket geldiğini ifade etti. Devlet bakanlarına da birçok ayakkabı yapan Ayakdaş, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'ndan kendisine bir talep gelmediğini, gelirse değerlendirebileceğini belirtti.

  AYAKKABI YÜZÜNDEN DAYAK YEDİM

  Ayakkabı yüzünden dayak yiyince ayakkabıcı olmaya karar verdiğini aktaran Ahmet Ayakdaş, küçüklüğünde yaşadığı bir anıyı da şöyle anlattı: "İlkokul ikinci sınıftayken okulumuz yürüyerek 1.5 saat uzağımızdaydı. 5 öğrenci gidip geliyorduk. Yolu bir çay kesiyor ve yağmur yağdı mı geçmek çok zor oluyordu. Çayı geçmek için kavak ağaçlarını kullanıyorduk. Ayakkabılarımız ıslanmasın diye de çıkarıyorduk. Arkadaşım ayakkabısını karşıya atmaya çalışırken kavak ağacının dalına çarpıp suya düştü. Ayakkabıyı da çay aldı gitti. Sonra köye vardık. Babam olayı öğrenince 'Arkadaşının ayakkabısını nasıl düşürürsün' diye beni de dövdü. İşte o gün ayakkabıcı olmaya karar verdim."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir