Euro
10.1204
0.03%
Dolar
8.6235
-0.04%
Altın
492.86
0.12%
Borsa
1.386
0%
Bitcoin
363.882
-2.43%
16ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 16 C
  Başbakan Erdoğan'ın Meclis'teki 23 Nisan konuşması

  Başbakan Erdoğan'ın Meclis'teki 23 Nisan konuşması

  Başbakan Erdoğan 23 Nisan'da darbe mesajı verdi: Bu Meclis darbelerle hesaplaşabilen bir Meclis'tir.
  • 23.04.2012 - 14:07

  Başbakan Erdoğan ın Meclis teki 23 Nisan konuşması #1

  TBMM Genel Kurulu, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile Meclis'in açılışının 92. yıl dönümü dolayısıyla özel gündemle toplandı. Açılış konuşmasını TBMM Başkanı Cemil Çiçek yaptı. Çiçek'in ardından sözü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan aldı ve gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. 

  HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN

  İşte Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

  Türkiye'nin ve dünyanın bütün çocuklarının 23 Nisan Bayramı'nı kutluyorum. Kurtuluş Savaşı gazilerini ve şehitlerini bir kez daha yad ediyorum. Bu çatı altında hizmet üretmiş bütün parlamenterlere ülkem ve milletim adına şükranlarımı sunuyorum.

  İlk Meclis tıpkı bugün olduğu gibi Türkiye'nin bütün farklılıklarını tek bir çatı altında toplamıştır. İlk Meclis'te diline, etnik kökenine ve meshebine bakılmaksızın ortak bir birliktelik oluşturmuştur.

  DARBE MESAJI

  İlk Meclis T.C'nin kuruluş felsefesini tartışmaya mahal vermeyecek şekilde oluşmuştur. 91 yıllık süreçte zaman zaman Meclis'in iradesi ortadan kaldırılmıştır. Ancak şunu çok büyük bir memnuniyetle ifade etmeliyim ki bugün bu yüce Meclis demokrasiyi en güçlü şekilde savunan bir yapıya kavuşmuştur. Bu Meclis darbelerle hesaplaşabilen bir Meclis'tir. Bu Meclis ruhuna yönelik her saldırıya boyun eğmeyecek bir Meclis'tir. Yürütme ve yargı erkleriyle birlikte tam istiklalin teminatıdır.

  HEP DİK DURDUK

  Ankara'da Ulus'taki tarihi binada TBMM, İstanbul'un işgali üzerine toplanmıştır. Meclis'e yönelik her türlü girişim müdahale millete müdahale anlamına gelecektir. İstanbul'un ve Türkiye'nin diğer şehirlerini istila edenler nasıl cevabını aldılarsa demokratik düzene kast etmek isteyenler yargıdan ve milletten gerekli cevabı alacaktır almaktadır. Biz her türlü müdahale planına karşı dik durduk. Meclis'e müdahaleye hiçbir irade göz yummayacaktır. TBMM aynı zamanda millet olarak bir arada yaşama arzumuzun kararlılığıdır. 75 milyonun temsilcisidir. Bu ülkenin her bir ferdi tartışmasız Türkiye'nin birinci sınıf vatandaşıdır.

  Vatanımıza ve milletimize yönelik her türlü fitne girişimini saldırı olarak görüp ne pahasına olursa olsun mücadele ederiz. Bu topraklar üzerinde nifak tohumları ekmek isteyenler bilsin ki bu topraklarda o tohumlar hiçbir zaman filize dönmeyecektir. Kirli emellerine asla ulaşamayacaklardır. 

  ÖZGÜRLÜKLERİ KISITLAYANLARA SESSİZ KALAMAYIZ

  Demokratik siyaseti, her türlü sorunun çözümü olarak görmeye devam edeceğiz. Dış politikamız elbette barış temeline oturtulmuştur. Özgürlükleri kısıtlayan yönetimlere karşı sessiz kalmamız da beklenemez. Vicdani ve insani değerleri her türlü hesabın üzerinde tutarız. Barış adına kardeş halklar adına yapılan saldırılara da tepkisiz kalmamız beklenemez. Ülkemizi el birliğiyle büyütmeye devam edeceğiz. Kardeşlik huzur ve istikrar içerisindeki milletimiz, ay yıldızlı bayrağımız daha büyük bir şanla ve şerefle dalgalanmaya devam edecektir.

  Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere bu Meclis'te görev yapmış bütün vekillerimizi şükranla anıyorum.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir