Dolar
6.9785
0.0171%
Euro
8.2002
-0.0597%
Altın
1969.06
-0.3547%
Borsa
1126.9
-0.7617%
G. Altın
442.383
-0.2345%
Bitcoin
77981.42
-1.1961%
28ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 28 C
  Başbakan Erdoğan'ın son parti grubu konuşması

  Başbakan Erdoğan'ın son parti grubu konuşması

  Başbakan Erdoğan, bugünkü parti grubu konuşmasına ekonomik göstergeleri anlatarak başladı.
  • 15.01.2013 - 11:34
  Başbakan Erdoğan'ın son parti grubu konuşması

  Başbakan Erdoğan'ın son parti grubu konuşması #1

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bugünkü parti grubu konuşmasında İmralı görüşmeleri sürecine dair bugüne kadarki en kapsamlı açıklamalarını yaptı. Sürecin sabote edilmek istendiğini ifade eden Erdoğan, PKK'ya "Silah bırak" çağrısı yaptı. 12 Eylül döneminde Diyarbakır zindanlarında yapılan işkenceleri hatırlatan Erdoğan, "Bizler de o dönemde Türkiye hapishanesinde namaz kıldığımız için, imam hatipli olduğumuz için aşağılandık. Baskılar gördük. Eşi başörtülü diye işlerinden olanlar, çocuklarının önünde intihara teşebbüs ettiler" diye konuştu.

  Barış sürecinde BDP ve CHP'nin önemli bir noktada durduğunu ifade eden Erdoğan, grup konuşmasının son kısmında Paris'te öldürülen ve cenazerleri yarın Türkiye'ye getirilecek 3 kadın PKK'lının cenaze törenlerinin provoke edilebileceğine dikkat çekerek, uyarıda bulundu.

  İşte Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları

  İhracatta bize ait olan rekoru kırdık ve 2012'de 152 milyar dolarlık ihracat yaptık. IMF'ye olan borcumuzu mayıs ayına kadar sıfırlıyoruz. 5 milyar dolar borç vereceğiz IMF'ye. Merkez Bankası'nın döviz rezervi 122 milyar 146 milyon dolara çıktı. Bunlar Türkiye'nin nereden nereye geldiğini göstermesi bakımından çok önemli.

  184 MİLYAR LİRALIK YATIRIM GERÇEKLEŞTİRDİK

  2013 yılında daha önce başlamış tam 2 bin 737 proje üzerinde çalışacağız. Bugünün rakamlarıyla 184 milyar liralık yatırım gerçekleştirdik. 2 bin 737 proje için 46 milyar lira ödenek ayırıyoruz. Yıllık ödeneği bir önceki yıla göre yüzde 20 oranında artırdık. 14 milyar lirasını ulaştırmaya, 8 milyar lirasını eğitime ayrıdık. Üniversitelerimizin ödeneklerini de yüzde 22 oranında artırdık. Teknolojik alt yapı projeleri için de 1.3 milyar lira tahsis ettik.

  Marmaray projesi ve banliyo hatları için 9.3 milyar lira ödenek ayırdık. Ankara-İstanbul hızlı tren hattı için 8.2 milyar lira ödenek ayırdık. Silvan Barajı için 5.1 milyar lira, Ilısu Barajı için 4.4 milyar lira yatırım gerçekleştireceğiz. Metro bölünmüş yol havalimanı Fatih Projesi, Öğrenci Yurtları gibi projeler de hızla devam edecek. 2001 yılında projelerin ortalama tamamlanma süresi 9 yıldı. Şu an itibariyle ortalama tamamlanma süresini 3.5 yıla kadar düşürmüş durumdayız. 2001 yılında kazma vurulduğunda 2010 yılında tamamlanması öngörülüyordu, ama bizim zamanımızda bu süre 3.5 yıla indi. AK Parti'nin Türkiye'yi nereye getirdiğini görmeyenler varsa baksınlar. Maliyet projelerini de iyi hesaplamak lazım. Yıllardır tamamlanmayan projeler vardı. Sadece başlayan projeleri tamamlamakla da kalmadık kendimiz de dev projeler tamamladık.

  2013 yılında KÖYDES için 578 milyon lira, SODES için 210 milyon lira ödenek tahsis ettik. Önceki dönemlerle mukayese edilemeyecek kaynaklar ürettik. Burada Yap İşlet, Yap İşlet Devret, Yap Kirala gibi başarılı verimli projeler geliştirdik. 10 yılda biz 28 milyar liralık 76 projenin sözleşmesini imzaladık. 3. köprü İstanbul'a yeni havalimanı, şehir hastaneleri ve okullar da kısa sürede tamamlanmış olacak.

  SURİYELİ KARDEŞLERİMİZİ ZİYARET EDECEĞİZ

  Bu hafta ve önümüzdeki haftalarda hizmetle dolu dolu adımlar atacağız. Yarın genişletilmiş il başkanları toplantısını yapacağız. Gaziantep'te toplu açılışların yanı sıra Suriyeli kardeşlerimizi de ziyaret edeceğiz. Her bir vatandaşımıza tek tek ulaşarak Türkiye'yi 2013'e kararlı bir şekilde taşımaya devam edeceğiz.

  Türkiye'de terörün sona ermesi için son haftalarda başlayan ve bu daha önce başlatılan bir sürecin devamı olarak bazı hususları ifade etmek istiyorum. Şu hususun altını kalın çizgilerle çizerek ifade etmek istiyorum. Biz 75 milyon olarak ecdadımızla birlikte İstiklale her milletten daha fazla aşığız, daha fazla tutkunuz. Bu topraklardaki 1000 yıllık tarihimiz boyunca istiklalimize yönelik her saldırıya karşı kükremiş bir milletiz. Bir inanç grubunu, bir ırkı kastetmiyorum.. Millet, ortak tarihi olan istikbale bakan topluluktur. Bu topraklar üzerindeki millet 75 milyonun tamamıdır.

  BİZE HİÇ KİMSE DİZ ÇÖKTÜREMEZ

  Altını çizmek istediğim husus şudur; bugün de yarın da istiklalimize yönelik her saldırı karşısında tıpkı ecdadımız gibi topraklarımızı kahramanca savunma noktasında en küçük bir tereddütümüz olamaz. Bize hiç kimse diz çöktüremez. Bizi hiç kimse teslim alamaz. Hiçbir saldırı karşısında adım atmadık adım atmayız. Topraklarımıza gözünü dikmiş bir düşman, biz sırtımızdan vurulmayı zul kabul eder anlımızdan vurulmayı şeref addederiz. 75 milyonun ortak hissiyatı olan İstiklal Marşı korkma ifadesiyle başlar. Biz 75 milyonun evladı hiçbir zaman korkmadık, başımızı öne eğmedik. Biz bu topraklar için canımızı verdik. Hiç tereddüt etmeden canımızı ortaya koyarak bu toprakları savunmaktan asla ve asla vazgeçmeyiz.

  BİRİLERİ SADECE KENDİ IRKINI SEVİYOR OLABİLİR

  Tek bir şehidimizin aziz hatırasına leke sürmeyiz, sürdürmeyiz! Bu ülkenin aziz değerlerinin çiğnenmesine asla müsade etmeyiz. Birileri sadece ve sadece kendi ırkını seviyor olabilir. Birileri sadece Türkleri, birileri de sadece Kürtleri seviyor olabilir, ama biz farklıyız. Biz insanı ve insanları seviyoruz. Yaradılanı yaradandan ötürü seviyoruz.

  10 YILDIR ANALARIN GÖZYAŞINI DİNDİRME ÇABASINDAYIZ

  Bir yandan dağda terörist ölüyor, bir yandan askerimiz şehit oluyor. Ağlayan eli değil ayakları öpülesi analar bizim annelerimiz. Biz son 10 yıldır bu acıyı sonlandırmanın çabasındayız. Elini bedenini bu yola koyan bir iktidarız. Biz 10 yıldır topraklarımızı savunurken, annelerin gözyaşını dindirme çabasındayız.

  NAMAZ KILIYORUZ DİYE BİZİMLE ALAY ETTİLER

  Biz Diyarbakır zindanlarında neler yaşandığını çok iyi biliyoruz. Diyarbakır'da işkence yapanlar aynaya baktıklarında kendi yüzlerinden utanıyorlardır. Ben burada bir şeyi söylemek zorundayım, bu ülkede insanlar sadece Diyarbakır zindanlarında zulüm görmediler. Mamak'ta başka yerlerde zamana yayılarak farklı şekilde yansıtıldı. Bu kadronun içindeki kardeşlerim bu zulmü iliklerine kadar yaşadılar. Namaz kılıyoruz diye bizimle alay ettiler, imam hatipliyiz diyen bizleri aşağıladılar. Selamın Aleyküm dediğimiz için dışlandık aşağılandık. Siyaset yapmamızın önünü tıkadılar. Bizzat benim en yakın arkadaşlarım kalleşçe şehit edildi. Eşi başörtülü olduğu için intihar edenler, çocuklarının önünde intihara teşebbüs edenler oldu. Yurt dışında okumaya çalışanlar oldu.

  "BİRİLERİ DİYARBAKIR'DA İŞKENCE GÖRÜRKEN, BİZ DE TÜRKİYE HAPİSHANESİNDEYDİK"

  Engellendik, yok edildik. Hayat hakları ellerinden alındı. Çirkin senaryolarla inançlarımız, değerlerimiz ayaklar altına alınıp çiğnenmek istendi. Diyarbakır'da birileri işkence görürken bizler de büyük Türkiye hapishanesinde öz yurdunda garip, öz yurdunda parya muamelesi gördük. Ama hiçbir zaman elimize silah almayı aklımızın ucundan geçirmedik. Anarşiyi aklımızdan geçirmedik. İllegaliteyi aklımızın ucundan geçirmedik. Biz inançlarımıza güvendik.

  "ŞİDDET ASLA BİR YÖNTEM OLAMAZ"

  Onlar vurdu biz güçlendik, büyüyen bir zafer olduğumuzu aklımızdan hiç çıkarmadık. Sabrettik mücadele ettik ve bu günlere ulaştık. AK Parti'nin bu uzun soluklu mücadelesi demokrasilere en güzel örnektir. Sabırla sağduyuyla sebatla er ya da geç zafere ulaşılacaktır. Şiddet, davasının haklılığına inanan için asla bir yöntem olamaz. Şiddet ve terör, bu ülkeye kan ve gözyaşından başka bir şey getirmedi. Bugün bir kez daha sabırla inatla şiddeti sona erdirmenin samimi gayreti içindeyiz. Bugün o gayeyi tekraren ifade ediyorum, annelerin gözyaşlarını dindirmektir. Hangi yöntemle olursa olsun biz bu gözyaşını dindirmek istiyoruz. Onun için milli birlik ve kardeşlik projesi diyoruz.

  BU YOLDA YAPAYALNIZ KALSAK DA GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ

  Kardeşlik demek aynı anneden aynı babadan gelmek demek değildir. Kardeş demek karındaşlıktır aynı inancın sahibi insanlardır. Biz bu sorunu çözmek için adım attığımızda bu süreçte nasıl yanlız bırakılacağımızı biliyorduk. Bu yolda yapayalnız kalsak da geri adım atmayacağız. Tüm tahriklere provokasyonlara alçakça saldırılara rağmen umudumuzu hiç söndürmedik. Temkinliyiz, dikkatliyiz ama umutluyuz. Kan ile gözyaşı ile terörist cesedi, şehit cenazeleri ile tahrik unsurlarına rağmen biz bugün buradayız ve umutluyuz. Allahın izniyle tüm provokasyonları aşıp inşallah bu süreci sonuna ulaştıracağız.

  MHP VE ARKADAŞLARINA CEVAP VERMEYECEĞİM

  Bu süreçte gerçekten yapıcı rol almak isteyenler varsa tüm STK'lara sesleniyorum tüm medya gruplarına sesleniyorum, sağduyulu şekilde davranmaları şarttır. MHP ve arkadaşlarına içine düştükleri çamur deryasında iyi oyalanmalar diliyorum. Kendisine cevap vermeyeceğim. Aslı ve mesnedi olmayan sözlerine milletim gereken cevabı sandıkta verecektir.

  BU SÜREÇ BDP İÇİN ÇOK KIYMETLİ

  Bu süreç BDP için çok kıymetlidir. Bölücü terör örgütünün uzantısıdır diyoruz, eğer silah bırakılırsa en başta BDP'yi silahın boyunduruğundan kurtaracaktır. BDP'nin hassasiyetlere azami derecede dikkat ederek sorumluluk alması en büyük beklentimizdir.

  SUİKASTİ TÜRKİYE'YE YIKMAK DENSİZLİKTİR

  Paris'teki suikasti Türkiye'ye ve hükümetine yıkmak sorumsuzluk ve densizliktir. Biz bu ülkede demokrasi ve güvenlik arasındaki çizgiyi çok iyi korudurk. Geçmişte işlenmiş onlarca cinayetin izini ilk biz sürdük. Bu devletin 80 ve 90'larda yaptığı uygulamalara biz son verik. Biz yargısız infazların her zaman karşısında durduk durmaya devam edeceğiz.

  KILIÇDAROĞLU SEN FRANSA'NIN DA MI AVUKATISIN!

  Biz CHP'nin daha aktif rol almasını istedik, ama CHP zihin bocalaması yapıyor. Bir milletvekili dağda PKK'lıların misafiri, bir bakıyorsunuz yandaş medyaları ofluyorlar pufluyorlar. Bir kısmı mezhebi açıklamalar yapıyor. Genel Başkanları sürece olumlu bakarken, Genel Başkan Yardımcıları edeple ahlakla olmayacak açıklamalar yaptılar. Ben Mavi Marmara için tevrattan alıntılar yaptım. CHP'nin acemi Genel Başkanı bana İsrail adına cevap verdi. Şimdi de eli kanlı Esad'ın avukatlığına soyundu. Utanmasa onu ziyaret edecek. Biz Paris'e sorular yönelttik ona da cevap Kılıçdaroğlu'ndan geldi. Senin İsrail savunuculuğunu biliyoruz da Fransa'nın da mı avukatısın?

  CHP GENEL BAŞKANI'NI CHP'LİLERE ŞİKAYET EDİYORUM

  Muhalefet partileri, hangi ülkede genel başkan olduklarını netleştirmelidirler. Kendisi ve arkadaşları bu sürecin neresinde durduğunu netleştirmelidir. Ulusalcı mısın milliyetçi misin solcu musun karar ver. Çark o kadar hızlı dönüyor ki bilyeler dağılmaya başladı. Adeta bir yalan makinesi. Geldiler oturduk konuştuk ve 'Diğerleri randevu vermiyorsa illa onları beklemeyin biz her iki partinin burada oy itibariyle sayısı her şeye yeter anayasayı dahi değiştirebiliriz' dedik. Gelin 3 arkadaşınız yanınızda hemen görevlendirelim dedik. Ben her yerde çağrımı yeniliyorum ve gittiğin yerde doğruyu konuşmuyorsun. Ben CHP Genel Başkanı'nı CHP'lilere şikayet ediyorum. Terörle ilgili CHP'nin bir önerisi varsa bizim kapımız sonuna kadar açık. Bizim proje paketimiz de hazır. Biz dersimize sürekli çalışıyoruz. Sipariş üzerine hazırlık yapmayız.

  İmralı sürecine sabotajlarla, sorumsuzca girişimler olabilir. Hükümetin, devletin çeşitli birimlerini bir enstrüman olarak kullanması bile onları rahatsız ediyor. Biz siyasilerin görüştüğünü iddia edecek kadar siyaset acemisidirler.

  75 MİLYONDAN BİR RİCAM VAR

  Bizim niyetimiz temiz, inşallah akıbeti de hayırlı olacaktır. İnşallah tüm sabotajları etkisiz hale getireceğiz. Bu süreç şehit ailelerimizin hassasiyetini asla ve asla zedelemeyecektir. Benim 75 milyondan bir ricam var: Hiç kimse kara propaganda bulutlarının etkisi altında kalmasın. Biz bu sürece ilerliyoruz. Biz sadece kardeşliğimizi pekiştirmenin mücadelesi içerisindeyiz. Propagandaya kulak asmadan vicdanıyla bu sürece bakmasını istiyoruz. Biz aynı kıbleye dönen tek milletiz.

  Van'da Çanakkale'de aynı ezan okunuyor ve bize hep aynı çağrıyı yapıyor. Geleceği tahrip etmenin değil geçmişi tamir etmenin adımlarını atacağız. Ezanı Muhammed'in gölgesinde daha bir muhabbetle kucaklayacağız birbirimizi. Geçmişte yaşananların hesabını hep birlikte soracağız. Her ne sorun varsa sohbet ederek birlikte çözeceğiz. Silahı aradan çekeceğiz. Kardeşçe kucaklaşacağız. Buradan 75 milyona şu hadisi hatırlatmak istiyorum. Peygamberimiz parmaklarını birbirine kenetleyerek 'müminin mümine bağlılığı taştan binaların birbirine kenetlenmesi gibidir' der. Buradan Diyarbakır'a sesleniyorum, gelecek cenazelerin gideceği illere sesleniyorum. Malum, terörist grupların girişimiyle törenler istismar edilebilir. İnanıyorum ki aklı selim vatandaşlarımız bu oyuna gelmeyecektir. Hep birlikte bu oyun bozulacaktır diye düşünüyorum. Başlattığımız bu barış süreci dinamitlenmek isteniyor. Kendi iç hesaplaşmalarının faturasını bu millet ödememeli. Onun için dikkatli olalım. Allah bizlere hayırlı sonuçlar nasip etsin.

  ENSONHABER.com canlı takip

  Her hakkı saklıdır

  Görüş Bildir