Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
438.115
-0.43%
28ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 28 C
  Başbakan Erdoğan'ın sözleri Fransız basınında

  Başbakan Erdoğan'ın sözleri Fransız basınında

  Fransızların, bugün, kendi haber sitelerini tıkladıklarında ilk gördükleri kişi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan oldu.
  • 24.12.2011 - 08:56

  Başbakan Erdoğan ın sözleri Fransız basınında #1

  Fransız Ulusal Meclisi'nde, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddini suç sayan yasa tasarısının kabul edilmesinin yankıları, Fransa'da da Türkiye'de olduğu kadar büyük oldu. Bunun en belirgin göstergesi, tasarıyla ilgili haberlerin, en önemli Fransız gazetelerinin internet sitelerinde, gün boyunca manşetlerinden inmemesi.

  GERİLİM DAHA DA ARTTI

  Ülkenin en köklü gazetelerinden Le Monde, Başbakan Erdoğan'ın İstanbul'da yaptığı, Fransa'ya "Cezayir soykırımını" anımsatan konuşmasına yer verdi. Paris ile Ankara arasındaki gerilimin daha da arttığı belirtilen haberde, Erdoğan'ın Nicolas Sarkozy'yi "İslam düşmanı" ve "Türk düşmanı" gibi sıfatlarla eleştirdiği vurgulandı.

  BAŞLIK GİTTİ SONRA GERİ GELDİ

  Gazetenin ana sayfasında manşetten verilen haber, günün ilerleyen saatlerinde ilginç bir değişim geçirdi.

  Haberin, Cezayir'de "soykırım" iddiasını vurgulayan başlığı, içeriğe hiçbir yeni bilgi eklenmediği halde "Ankara'nın saldırılarına karşı Fransa, soğukkanlı olmaya çağırıyor" şeklinde değiştirildi.

  Ancak bir müddet sonra yine eski başlığa dönüldü. Bu da Fransa'nın nabzının tutulduğu gazetenin yazı işlerinde, Fransa'ya yönelik bir soykırım iddiasını manşete taşıyıp taşımama konusunda bir kararsızlık yaşandığı şeklinde yorumlanabilir.

  TÜRK VE İSLAM DÜŞMANLIĞI VURGUSU

  Fransa'nın bir diğer en önemli gazetesi Le Figaro'nun internet sitesinde de aynen Le Monde'daki gibi, manşet, Erdoğan'ın "Cezayir soykırımı" suçlamasına ayrıldı.

  Başbakan'ın konuşmasında, Türk ve İslam düşmanlığı ile ilgili suçlamaları yaptığı bölüm ayrıca, Fransızcaya çevrilmiş kısa bir videoyla de aktarıldı.

  "ZAMANI DEĞİLDİ"

  Fransa'da 1944'ten beri yayın hayatında olan Le Parisien de Le Figaro ve Le Monde ile aynı çizgide verdiği ve manşetten gördüğü haberinde, "Cezayir soykırımı" suçlamasını başlığa taşıdı.

  Haberde ayrıca, Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppé'nin bu karar için "zamanı değildi" açıklamasına da yer verdi.

  "NEDEN 'HAYIR' OYU VERDİM"

  Haftalık Fransız haber dergisi Le Nouvel Observateur'ün internet sitesindeyse bugün, tasarıya çok daha net muhalefet eden bir makale manşetten görüldü.

  Dergi, soykırımla ilgili ceza yasasını kaleme alan ve sunan Valerie Boyer gibi UMP partisinden olan, ancak oylamada "hayır" diyen milletvekili Lionel Tardy'nin makalesine yer verdi.

  "FRANSA KENDİ BAŞINI YAKAR"

  Tardy, "Ermeni soykırımı: Kanuna aykırı olan bu yasa için niçin karşı oy verdim" isimli yazısında, bu gibi kararların "ifade özgürlüğünü kısıtladığını" ve tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini ifade etti.

  Tardy, "Belirli bir kesimin tatmin edilmesini amaçlayan bir metin" diye nitelediği yasa tasarısının gereksiz olduğunu, 96 yıl önce bu olayı yaşayan ve birinci ağızdan değerlendirebilecek kimsenin kalmadığını belirtti.

  Fransız vekil, lobi faaliyetlerinin bu kararı nasıl yönlendirdiğinin bilindiğinin de altını çizdi. Fransa'ya da Ruanda ve Vendee gibi soykırım iddialarını hatırlatarak "Bu tasarıyı kabul ederse Fransa kendi başını yakar" mealinde bir uyarıda bulundu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir