Euro
9.5249
0.74%
Dolar
7.8726
0.53%
Altın
462.69
1.28%
Borsa
1.325
0.02%
Bitcoin
149.700
0.28%
7ºC
İstanbul
Çok bulutlu 7 C
  Başbakan Van Özalp'ta konuştu

  Başbakan Van Özalp'ta konuştu

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Van'da Elite World Van Oteli'nin açılışında konuştu.
  • 27.10.2013 - 11:50

  Başbakan Van Özalp ta konuştu #1

  İşte Erdoğan'ın konuşmasından önemli satır başları;

  Van depreminden bu yana Van'a böyle yatırım yapılmadı. Bizim kitabımızda ayrımcılık yok. Biz bir etnik unsurun partisi değiliz. Biz tüm Türkiye'nin partisiyiz. Kalkınma ve huzur birbiri ile parelel giderler.

  Biz hem ekonomi hem demokrasi dedik. Birini diğerine feda etmedik. Tüm tehditlere, kışkırtmalara rağmen milletimizin desteği ile çok güzel işler yaptık. Geçmişin yaralarını tedavi etmenin gayreti içinde olduk. Geçmiş artık geride kaldı. Geçmişin acıları ile umutsuzluğa mahkum olmayacağız. Geçmişten ibret alacağız. Geçmişin hatalarından sakınacak geleceği birlikte inşa edeceğiz.

  "SİLAH DEMOKRASİNİN YOLU DEĞİLDİR"

  Silah demokrasinin yolu değildir. Şiddet demokrasinin yolu değildir. Molotof kokteylleri demokrasinin yolu değildir. Esnafın kepenklerini indirtmek özgürlük mücadelesi değildir. Ne istiyorsak bunları masada konuşalım. Sandıkta kararımızı verelim bu karara da herkes saygı duysun.

  Eğer bugün iki kişiden birisi AK Parti diyorsa bunun sebebi budur. Demokrasiyi müdafa etmek tüm milleti savunmaktır, sadece bir etniğin haklarını savunmak değil. Türkiye Cumhurtiyeti vatandaşlığı çatısı altında hep birlikte toplandık.

  "HER MESELENİN ÇÖZÜM ZEMİNİ SİYASETTİR"

  Türkiye 'çözüm süreci' ile çok güzel bir bahara kavuştu. Her meselenin çözüm zemini siyasettir. Silah ve şiddet acıdan başka bir şey getirmedi ve getiremez. Öyleyse silahın şiddetin araya girmesine izin vermeyeceğiz.

  Van'ı büyükşehir yapacağız dedik, yaptık. Ve Van'ın yanında 13 ilimizi daha büyükşehir yaptık. Biz Türkiye'nin hizmetkarıyız.

  DEVLET BAHÇELİ'YE YÜKLENDİ

  Ben artık muhalefetin genel başkanlarının ismini ağzıma almayacağım. Onlara gerekli cevabı arkadaşlarım veriyor zaten. Dün bir tanesi bana Samsun'dan hakaret ediyor. Cami yıkacakmış diyor. Öbür taraftan milletin vergileri ile Ak damar kilisesini yapıyor diyor. Bu zata bir ifade kullanırım. Biz bir ifadeyi kullanırken tüm değerlerimizi bilerek, yaşayarak kullanırız. Cami yıkmak gerekirse ifadesi ile kullanılmıştır. Yanında daha güzelini yaparız ifadesi de vardır. Biz bunu yaşarız. Benim Ermeni Ortadoks vatandaşım var mı? Bu arkadaşlarımızın hukukunu korumak görevimiz değil mi? Bunlar bu konuda da cahil. Bilerek her şeyi yapacaksınız. Biz inanarak yolumuza devam edeceğiz. Bunlar dünyadan da bir haber. Bizim Müslümanlara da Hristiyanlara da hizmet etmek görevimiz. Biz Musevinin de, Hristiyanın da, hatta Ateistin de hukukunu koruyacağız.

  "İSTANBUL NASIL GELİŞTİYSE VAN DA ÖYLE GELİŞECEK"

  Biz nasıl yola çıktık? Biz etnik milliyetçilik yapcayacağız dedik. Hiç bir bölge arasında ayrım olmayacak dedik. Türk'e ne yapıyorsak bütün etnik unsurlara da aynı hizmeti götüreceğiz dedik. Biz dinsel ayruımcılık da yapmayacağız dedik. Biz böyle yola çıktık. Şimdi Demokratikleşme Paketi'ne baktığınız zaman, anayasa projelerine baktığınız zaman hep bunları görürsünüz.

  Belediyecilik bizim işimiz. Ben buraya belediye başkanlığından geldim. Ben geldiğimde İstanbul çöp içindeydi. Su yoktu. Ama hamdolsun bir yıl içinde İstanbul'un çöpünü temizledik, suyu getirdik. O gün bu gündür artık İstanbul farklı. Van neden böyle olmasın? Özalp niye böyle olmasın? İnşallah 2014 ve sonrasının Van için Özalp için yeni bir dönem olmasını diliyorum.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir