Petrol
105.5
4.78%
Euro
17.5985
0.29%
Dolar
17.296
0.47%
Altın
968.99
0.65%
Borsa
2426
0.72%
Bitcoin
363.716
4.14%
29ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 29 C

  Başbakan yasada olmayan görevi veremez

  Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu MİT Yasası'nı savundu
  • 25.02.2012 - 16:24
  Başbakan yasada olmayan görevi veremez

  Başbakan yasada olmayan görevi veremez #1

  Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu,CHP'nin iptali için Anayasa mahkemesi'ne götürdüğü; MİT mensuplarının yargılanması için Başbakan izni şartı getiren yasayı savundu. Başbakan'ın özel görev vereceği kişilerin "birilerini öldürmesi" durumunda bunun suç sayılacağını belirten Kuzu, Başbakan'ın, "Genel yetki verildi" diye yasalarda yazılı olmayan bir görevi veremeyeceğini vurguladı. Kuzu'nun görüşleri özetle şöyle:

  'FİLANI ÖLDÜR'

  Uç örnekler veriliyor. 'Birisini öldürme talimatı verirse' deniliyor. Hiçbir başbakandan bu beklenmez. Anayasa'da 137. madde açık. Yasaya aykırı emir verilemez. 'Falanı öldür, filanı yarala.' Kimse o emirleri yerine getirmez. Yasaya aykırı görürse yazılı talimat ister. Amir yazılı talimat vermek zorunda. Konusu suçsa net olarak yapamazsın, yaparsan sen sorumlu olursun.

  Suçu kapatma gibi bir durum yok. Suç batağına girmiş kamu görevlisini Başbakan'ın korumasını aklımın dibinden geçirmem. Maksat görevlendirilen insanlar görevlerini rahat yapsınlar. 'Yarın hesabını vereceğim' gibi düşüncelere dalmasın diye. O arada kendine menfaat temin etmiş, yetkiyi orada kullanmamış da kendinin özel hasımlarına karşı silahı kullanmışsa Başbakan bunu korur mu?

  BAŞBAKAN YASALARDA OLMAYAN GÖREVİ VEREMEZ

  Başbakan'ın vereceği görev yasalarda olanlardır. Başbakan afaki yetki veremez. 'Genel bir yetki verdi, ben de görevlendirme yapayım', öyle bir şey yok.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir