Petrol
111.48
2.25%
Euro
17.4789
-0.28%
Dolar
16.7545
0.34%
Altın
974.66
0.49%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
325.442
-0.44%
28ºC
İstanbul
Güneşli 28 C
  Başbakan Yıldırım AP Başkanı'yla telefonda görüştü

  Başbakan Yıldırım AP Başkanı'yla telefonda görüştü

  Yıldırım: Teröre destek verenlere bazı siyasi çevrelerce arka çıkılmasından büyük rahatsızlık duyuyoruz, yargı kararlarına saygı duyun.
  • AA
  • 05.11.2016 - 12:41

  Başbakan Yıldırım AP Başkanı yla telefonda görüştü #1

  Geçtiğimiz günlerde Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz Cumhuriyet Gazetesi'ne düzenlenen operasyonla ilgili olarak Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Kırmızı çizgi aşıldı" demişti.

  Başbakan Binali Yıldırım ise Grup Toplantısı'nda AP Başkanı'na "Senin çizgine bakmayız biz. Senin çizginin üstüne bir çizgi de biz çizeriz" sözleriyle cevap vermişti.

  TELEFONDA GÖRÜŞTÜLER

  Bugün Başbakan Binali Yıldırım, Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz ile telefonda görüştü. AP Başkanı Schulz, görüşmede, Türkiye'deki gelişmeler konusunda değerlendirmelerini aktardı.

  ORTAK DEĞERLER VE ÇIKARLAR

  Schulz, Türkiye-AB iş birliğinin ortak değerler ve çıkarlar temelinde daha da derinleştirilmesinden yana olduğunu, tüm Avrupa için önemli bir ortak olan Türkiye'deki gelişmelerin doğal olarak Avrupa kamuoyu tarafından yakından takip edildiğini belirterek, birbirini iyi anlamanın büyük önem taşıdığını ifade etti.

  TALİHSİZ BEYANATLAR

  Başbakan Yıldırım da Türkiye'deki gelişmeler hakkında muhatabına bilgi verdi. Avrupa'daki bazı çevrelerin yanlış ve eksik bilgilerden hareketle, bazı temelsiz ön yargılarla Türkiye hakkında talihsiz beyanatlarda bulunduklarını, yargının bağımsız olduğunu ve işlemlerini kuvvetler ayrılığı ve hukukun üstünlüğü ilkesi çerçevesinde gerçekleştirdiğini anlatan Yıldırım, ülkenin halihazırda başta PKK ve FETÖ olmak üzere eli kanlı terör örgütleriyle mücadele ettiğini ve terörün vatandaşları hedef almaya devam ettiğini kaydetti.

  "KARARLARA SAYGI DUYUN"

  Bunun son örneğinin Diyarbakır'da yaşanan ve PKK tarafından üstlenilen saldırı olduğunu belirten Yıldırım, bu hain terör şebekelerine destek verenlerin, her kim olursa olsun, yargı sürecinden bağışık olmalarının hiçbir hukuk devletinde mümkün olmadığını, bu bağlamda bağımsız mahkemelerce alınacak kararlara herkesin saygı duyması gerektiğini vurguladı.

  "RAHATSIZLIK DUYUYORUZ"

  Başbakan Yıldırım, Türkiye'deki gelişmelerin Avrupa kamuoyuna çarpıtılarak yansıtılmasından ve teröre destek verenlere Avrupa'da bazı siyasi çevrelerce arka çıkılmasından kamuoyunun büyük rahatsızlık duyduğunu dile getirdi.

  ÜST DÜZEY TEMASLARDA ELE ALINACAK

  Başbakan Yıldırım ve AP Başkanı Schulz, önümüzdeki dönemde Türkiye-AB iş birliği ile gündemdeki diğer konuların karşılıklı üst düzey temaslarda ele alınması konusunda mutabık kaldı.

  Başbakan'dan AP Başkanı'na: Senin kırmızı çizgini çizeriz VİDEO

  Başbakan Yıldırım AP Başkanı yla telefonda görüştü #2


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir