Petrol
76.48
-0.03%
Euro
19.6891
0.01%
Dolar
18.6403
0.01%
Altın
1.073
0.11%
Borsa
4856
0.60%
Bitcoin
325.093
1.93%
12ºC
İstanbul
Hafif yağmur 12 C
  Başbakan Yıldırım ekonomik dalgalanmalara değindi

  Başbakan Yıldırım ekonomik dalgalanmalara değindi

  Binali Yıldırım, ekonomik dalgalanmanın bütün dünyada var olduğunu ve bu durumun geçici olduğunu belirtti.
  • Haber Merkezi
  • 26.11.2016 - 14:05

  Başbakan Yıldırım ekonomik dalgalanmalara değindi #1

  Başbakan Yıldırım, İstanbul Sağlık Fuarının kapanış programında yaptığı konuşmada ekonomik dalgalanmalara da değindi. Türkiye ekonomisinin temelinin sağlam olduğunu ve daha önce de benzer dalgalanmalar yaşandığını belirten Yıldırım, "Vatandaşlar endişeye kapılmasın. Türkiye'de ekonomi ile ilgili bu dalgalanma bütün dünyada var olan bir durumdur ve geçicidir" dedi.

  "TÜRKİYE EKONOMİSİ DAHA ÖNCE DE DALGALANDI"

  "Türkiye ekonomisi son 14 yıl içinde bugünlerde yaşadığımız dalgalanmalara benzer en az beş tane dönem geçirdi. 2006'da, 2009 küresel krizde, Gezi olaylarında, 17-25 Aralık'ta, 15 Temmuz'da Türk ekonomisi zorlu sınavlardan geçti ve bunların hepsini atlatmasını bildi.

  ABD seçimlerinden sonra bütün dünyada İngiltere hariç euro da dahil para birimleri değer kaybetti. Bunun kaynağı yeni ABD Başkanı Trump'ın uygulayacağı politikalar.

  'Ben önce ülkemin sorunlarını bitireceğim' diyor. Yani dışarıdaki ABD sermayesini içeriye çekmek için gerekirse faiz yükselecek. Bu haberler bütün dünyada Trump'ın kazanmasıyla birlikte değer bulmaya başladı. Bunu kalıcı bir dalgalanma olarak görmek büyük bir hatadır.

  Başbakan Yıldırım ekonomik dalgalanmalara değindi VİDEO

  "TEMELİ SAĞLAM BİR EKONOMİYE SAHİBİZ"

  Temeli sağlam bir ekonomiye sahip olduğumuzu bilmenizi istiyorum. Piyasalarımızın, işadamlarımızın ufak da osla tedirginliklerini gidermek bizim görevimiz.

  Bir parasal tedbirler. Bunlarla ilgili Merkez Bankası çalışmalarını yapıyor. Hükümet olarak biz de dövize olan ihtiyaçta bir sıkıtnı yaşanmaması için birtakım önlemler aldık. Dolar cinsinden olan sözleşmeleri Türk lirasına çevirdik.

  "EKONOMİDEKİ DALGALANMA GEÇİCİ"

  Türkiye'nin düşmanları 'Sermayeye kısıtlama gelecek, döviz çıkışı olacak' gibi aslı olmayan haberlere yer veriyorlar. Bunlar külliyen yalandır. Vatandaşlar endişeye kapılmasın. Türkiye'de ekonomi ile ilgili bu dalgalanma bütün dünyada var olan bir durumdur ve geçicidir.

  "ORADA DA DERSİNİZİ ALACAKSINIZ"

  2019'a kadar seçim meçim yok. Vatandaşın kafasını karıştırıp yatırım kararlarını erteletmeye çalışıyorlar. 15 Temmuz'da tanklarla yapmaya çalıştıkları alçakça girişimi Türkiye'nin ekonomisini bozmaya çalışarak yapıyorlar. Orada da dersinizi alacaksınız. Açıkça söylüyorum."


  Görüş Bildir