Dolar
7.8627
-0.203%
Euro
9.2987
0.2501%
Altın
1907.39
0.1838%
Borsa
1210.41
0.4181%
G. Altın
482.835
0.109%
Bitcoin
93413.49
0.7181%
17ºC
İstanbul
Çok bulutlu 17 C

  Başbakan Yıldırım İngiltere'de

  Başbakan Binali Yıldırım, İngiltere'deki yatırımcılarla çalışma kahvaltısında açıklamalarda bulundu.
  • Haber Merkezi
  • 27.11.2017 - 12:25
  Başbakan Yıldırım İngiltere'de

  Başbakan Binali Yıldırım, İngiltere'de yatırımcılarla çalışma kahvaltısında bir araya geldi.

  Başbakan Binali Yıldırım'ın konuşmalarından satır başları;

  TÜRKİYE'YE YAPILAN YATIRIM DİĞER ÜLKELERE DE YAPILAN YATIRIMDIR"

  İngiltere Başbakanı May'in ocakta Türkiye'ye geldiğini, kendisinin de mayısta "Somali Konferansı" nedeniyle Londra'da bulunduğunu hatırlatan Yıldırım, "Bu, bir sene içerisinde ikinci gelişim. Bugünkü ziyaretimiz esnasında Sayın Başbakan ile ikili ve birebir görüşmelerimizin yanı sıra farklı kurumlarla, kişilerle, düşünüce kuruluşları, basın mensupları, yatırımcılarla toplantılar gerçekleştireceğiz ve Türkiye-Birleşik Krallık ilişkilerini nasıl daha ileriye taşıyabiliriz, bunların imkanlarını hep beraber araştıracağız, göreceğiz." dedi.

  "Birleşik Krallık, Türkiye'nin ikinci en büyük ihracat gerçekleştirdiği ülke. Geçen yıl itibarıyla ikili ticaret hacmimiz 17 milyar doların üzerine çıktı. Bu esasen daha önce hedeflediğimiz 20 milyar dolara oldukça yakın bir rakam. Diğer yandan Birleşik Krallık menşeili firmaların Türkiye'de bugüne kadar 10 milyar dolarlık bir yatırımı söz konusu. Bu sayede 3 bin Birleşik Krallık şirketi Türkiye'de yatırım yapmış durumda. Bu tabii ki Türkiye ekonomisi açısından önemli bir seviye olmakla beraber aynı zamanda Birleşik Krallık şirketlerinin de ülkeleri dışında gerçekleştirdikleri bu yatırımlar sayesinde hem Türkiye pazarında hem de Türkiye'nin etrafındaki pazarlarda daha etkin bir şekilde yer almalarına da fırsat sağlıyor. Ülkemizde yatırım yapan şirketlerin orijini, menşei neresi olursa olsun bizim şirketimizdir. Bizim şirketlerimizden farklı bir konumları yoktur ve biz bu anlayışla bütün şirketlerimizin sorunlarına, beklentilerine cevap veriyoruz.

  "Türkiye öyle bir bölgede yer alıyor ki; Orta Asya, Balkanlar, yakın mesafeden bahsediyor. 60'a yakın ülkeye erişebilirsiniz. Türkiye'nin bulunduğu coğrafyada yılda üretilen toplam gayrisafi hasıla 30 trilyon dolar civarında. Türkiye'ye yapılacak yatırım, Türkiye ile sınırlı değil. Büyüme hırsı olan birçok ülkeye de yapılmış yatırım anlamı taşıyor.

  "ÖZEL TEŞVİK DÜZENLEMELERİ YAPTIK"

  Uluslararası doğrudan yatırımları önemsiyoruz. Bunun için özel teşvik düzenlemeleri yaptık.

  Başbakan Yıldırım İngiltere de #1

  "İSTİHDAM ARTIYOR"

  Yüzde 5 küçülen ekonomimiz sonunda büyümeyi başarmıştır. 2017 yılı için felaket senaryoları üretilmesine rağmen, Çin ve Hindistan'dan sonra üçüncü sırada yer almıştır. Bu sene sonunda öyle ümit ediyorum ki büyüme oranımız yüzde 6-7 arasında bir yerde gerçekleşecektir."

  Türkiye'de reel sektör üretmeye devam ediyor. İstihdam da artıyor.

  "AVRUPA'DA GENÇ İŞSİZLİK DAHA FAZLA"

  Bizim nüfusumuz genç. Bunu biz bir olumsuzluk olarak değil artı değer olarak görüyoruz. Geleceğe beklentiyi olumlu yönde çeviriyor. Avrupa'da genç işsizlik daha fazla.

  "TÜRKİYE HIZLI BÜYÜYEN BİR ÜLKE"

  Türkiye son 15 yılda tam istikrar ve güvene dayalı bir yönetimle yoluna devam ediyor. Türkiye, dünyada 10 mega projeden 6'sını yapan ülke olmuştur. Türkiye'nin güven ve istikrarda ne kadar önemli mesafe katettiğini gösteren en büyük sonuçtur.

  Ülkemizin OECD ülkeleri ve G20 ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ülke olduğunu da hatırlatmak isiyorum."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir