Petrol
85.42
-1.68%
Euro
19.6306
0.07%
Dolar
18.6344
0.01%
Altın
1.077
-0.31%
Borsa
4963
-1.65%
Bitcoin
321.160
-0.12%
12ºC
İstanbul
Çok bulutlu 12 C
  Başbakan Yıldırım'dan gündeme dair açıklamalar

  Başbakan Yıldırım'dan gündeme dair açıklamalar

  Başbakan Binali Yıldırım, Diyarbakır saldırısı ve HDP'ye yapılan terör operasyonu hakkında açıklamada bulundu.
  • Ajanslar
  • 04.11.2016 - 11:28

  HDP'lilerin dokulmazlıkları kaldırıldıktan sonra ifade vermeye gitmedikleri için gözaltına alındıklarını vurgulayan Başbakan Binali Yıldırım, "Seçilmiş de olsalar, terörü cesaretlendiren milletvekillleri hakkında yapılan hukuki bir işlemdir" diyerek sözlerine şöyle devam etti:

  "HUKUKİ BİR İŞLEM"

  "Seçilmiş olmasına rağmen, terörle birlikte hareket eden, terörü cesaretlendiren, lojistik destek verenler ve bu tutumları nedeniyle de dokunulmazlıkları sona erdirilen milletvekilleri hakkında hukuki bir işlemdir. Bu konunun net olarak ortaya konması lazım. Vatandaşın kafasını karıştırmaya hacet yok. Diğer konu, bölücü örgütün birçok isimde temsilcileri var ve bunlar sürekli aynı çağrıları yapıyorlar, bizim yabancı olduğumuz bir konu değil.

  "TERÖRLE GİDEBİLECEĞİMİZ ARTIK HİÇBİR YER YOK"

  Bugün Diyarbakır'da masum insanların ve polislerin üzerine tonlarca bombayı patlatan kendi yandaşlarına, elemanlarına çağrı yapsınlar. Ne bölge halkı ne milletimiz, bunların çağrısına artık kimse kulak vermiyor. Terörle gidebileceğimiz artık hiçbir yer yok. Türkiye terörle mücadelesini sürdürecek, kaçtıkları yere kadar kovalayacaktır.

  Başbakan: Milletvekillleri hakkında yapılan hukuki bir işlem VİDEO

  "SİYASET SUÇ İŞLEMENİN BİR KALKANI OLAMAZ"

  Siyaset suç işlemenin bir kalkanı olamaz. Eğer siz siyaseti suç işlemek için bir güvence olarak görürseniz bir yanlışın içinde olursunuz. Sayın Bahçeli gidip ifade veriyorsa, Sayın Baykal ve Sayın Kılıçdaroğlu gidip ifade veriyorsa. HDP'liler de gidip ifadelerini verecekler, bu kadar basit. Bundan kaçındığınız zaman doğacak sonuçtan da şikayet etmemeniz gerekir. Üstünlerin hukuku geçersizdir."

  Başbakan Yıldırım dan gündeme dair açıklamalar #1

  Başbakan Yıldırım'ın konuşmalarından satır başları:

  "Bu sabah 8 civarında Diyarbakır'da bölücü terör yapacağını yaptı. Alçak, iğrenç yüzünü tekrar gösterdi. Sabahın erken saatlerinde çevik kuvvetin konuşlandığı noktaya vatandaşların da işine giden, çocukalırn olduğu bölgede bir bomba yüklü araç patlatıldı.

  2'Sİ POLİS 8 KİŞİ ŞEHİT

  Şu ana kadar 8 kişi vefat etti. 2 polisimiz var 1 teknisyen olmak üzere. 5 vatandaşımız da hayatını kaybetmiş durumdadır. 1 terörist de ölü ele geçirilmiştir. Hastanede tedavileri süren 100'ün üzerinde yaralıdan 93'ü taburcu olmuş, 7'si hala tedavi altındadır.

  Diyarbakır'da hiçbir şeyden haberi olmayan masum vatandaşlarımıza ve şehrin güvenliğini sağlayan polislerimize karşı bu insanlık dışı saldırıyı milletçe lanetliyoruz.

  HDP'LİLER İFADE VERMEYE GİTMEDİKLERİ İÇİN GÖZALTINA ALINDI

  Vatandaşlarımız biliyor ki Türkiye bir hukuk devletidir. Hukukun önünde kimsenin geçiş üstünlüğü yok. Bütün vatandaşlarımız hukuk önünde eşittir. Yapılan işlem hukuk çerçevesinde bir işlemdir. Mahkemeler, dokunulmazlıkları kalkan 154 milletvekili hakkında çağrı yapmışlar. Bunlardan, HDP'liler dışında tamamı gitmiş ifadesini vermiş ve yasal süreç devam etmektedir. HDP'den sadece 1 tanesi gitmiş, 54 tanesi bu çağrıya uymamıştır, yani hukukun üstünlüğünü tanımamıştır. Dolayısıyla yapılan işlem, mahkemelerin yaptığı çağrıyı yerine getirmemesi üzerine gerçekleşen bir işlemdir. Gözaltı işlemi bu şekilde gerçekleşmiştir.

  KILIÇDAROĞLU TERÖRLE MİLLİ İRADEYİ BİRBİRİNE KARIŞTIRIYOR

  Seçimle gelen tabii ki seçimle gider. Ancak seçimle gelip terörle iç içe girenler elbetteki bunun hesabını vermelidir. İşi birbirine karıştırmamamız lazım. Eğer kast ettiği (Kılıçdaroğlu) savcının tasarrufuysa, sayın Kılıçdaroğlu terörle milli iradeyi sanırım birbirine karıştırıyor. Seçimle geldiniz, vatandaşa hizmet ettiniz, bir dahaki seçimde ya devam edersiniz ya göreviniz biter. Buradaki iş tamamen farklıdır ve yargısal bir faaliyettir."


  Görüş Bildir