Petrol
76.82
0.88%
Euro
19.6351
-0.27%
Dolar
18.6408
0.01%
Altın
1.075
0.37%
Borsa
5005
3.08%
Bitcoin
324.401
-0.11%
13ºC
İstanbul
Bulutlu 13 C
  Başbakan'dan basın açıklaması - Video

  Başbakan'dan basın açıklaması - Video

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İran'dan dönüşü sonrasında Ankara Esenboğa Havalimanı'nında açıklama yaptı.
  • 29.03.2012 - 23:06

  Başbakan dan basın açıklaması - Video #1

  Seul ve Tahran ziyaretleri sonrası yurda dönen Başbakan Erdoğan'dan önemli açıklamalar.

  SURİYE İÇİN ÜMİDİM YOK

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''(6 maddelik Annan Planı kabul edildi) dendi, dendiği andan itibaren şu ana kadar Suriye'de ölümler durmadı, yine devam ediyor. Burada kalkıp, 'Ben bunu ümit ediyorum, bekliyorum, beklentisi içindeyim' dememize zaten gerek yok. Buna gerek kalmıyor. Çünkü öldürmeye devam ediyor. Şu anda, bu tabloyu gördüğümüz için benim henüz böyle bir ümidim yok'' dedi.

  HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN!..

  HABERİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN!..

  AMACIMIZ NÜKLEERDEN YARARLANMAK

  Erdoğan, Seul ve Tahran ziyaretleri dönüşü gazetecilerin sorularını yanıtladı. "Amacımız nükleer enerjiden yüksek emniyetle yararlanmak" diyen Erdoğan, "Seul'de başta ABD Başkanı Obama olmak üzere çok sayıda lider ile görüşmelerde bulundum. Güney Kore ziyareti verimli oldu. Pek çok alanda dünyanın önde gelen liderleri ile görüş alışverişinde bulunduk" dedi.

  TAHRAN'DA BÖLGESEL SORUNLARI KONUŞTUK

  Tahran ziyaretinde de Ahmedinejad ve Hamaney ile bir araya geldiğini hatırlatan Erdoğan, İran ile ikili ilişkileri değerlendirme fırsatı bulduklarını belirterek şunları söyledi: "Başta Suriye olmak üzere bölgesel ve uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunduk. Her türlü istikrarsızlık unsuru bölge ülkelerinin tümünü birden etkileyecektir. İran'da yaptığımız görüşmelerde bunu dile getirdik. Ve görüş birliğinde olduğumuzu teyit ettik. Komşumuz İran ile ortak gayretimize her düzeyde devam etme kararlılığımızı ortaya koyduk"

  BARIŞÇIL NÜKLEER PROGRAM HAKLARI YOK MU?

  Ahmedinejad ile görüşmesinin bir gün ertelenmesi ile ilgili spekülasyonları "asılsız" olarak değerlendiren Erdoğan, Ahmedinejad'ın rahatsızlandığı için görüşmenin ertelendiğini söyledi.

  Erdoğan, "İran'ın nükleer programıyla ilgili ABD'nin bir mesajının olup olmadığı" ile ilgili soruyu, "İran'ın nükleer programıyla ilgili tavrımızı Tahran antlaşmasıyla ortaya koymuştuk. Brezilya ile bu adımı attık ve bunu kararlılığımızla sürdürdük. Haklılığımız bugün ortaya çıktı. Hamaney, 'Bizim fıkhımızda, bizim şeriatımızda kitle imha silahı kullanılmaz' diyor. Bunu söyleyen bir insanın bu ifadelerinden sonra ben 'İran nükleer silah yapıyor' iddiasında bulunamam. Aynı şeyi Cumhurbaşkanı da teyit ediyor. Barışçıl amaçla nükleer programı uygulama hakları yok mu? Silah vardır demiyorlar ihtimalden konuşuyorlar.

  TANDOĞAN'DA GRUP TOPLANTISI

  "Sayın Başkan (Kılıçdaroğlu) adresi herhalde şaşırdı ki, grup toplantısını Tandoğan'da yapma gayreti içine girdi. Ama tabii beklediğini alamadı. Üslup bir siyasetçiye yakışan bir üslup değil. Biz aynı üslubu kullanmama kararı aldık."


  Görüş Bildir