Petrol
85.42
-1.68%
Euro
19.6413
0.05%
Dolar
18.6381
0.02%
Altın
1.076
-0.01%
Borsa
4963
-1.65%
Bitcoin
324.021
1.24%
10ºC
İstanbul
Çok bulutlu 10 C
  Başbakan'dan Tunceli yerine Dersim sürprizi

  Başbakan'dan Tunceli yerine Dersim sürprizi

  Başbakan'ın açıklayacağı demokratikleşme paketi büyük oranda netleşti.Tunceli için ise sürpriz bir karar alındı.
  • 14.09.2013 - 06:40

  Başbakan dan Tunceli yerine Dersim sürprizi #1

  Paketle Tunceli'nin adı 78 yıl sonra yeniden ‘Dersim' oluyor. Yerel yönetimlere malî ve idarî açıdan nispi özerklik imkânı sağlayan Yerel Yönetimler Özerklik Şartı'ndaki şerhler de kaldırılıyor.

  PAKETTE SONA DOĞRU

  Demokratikleşme paketi yine tamamlanamadı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dün akşam Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısının ardından, paket üzerinde çalışan ekiple ayrı bir toplantı yaparak çalışmaya nokta koyacaktı. Fakat AK Parti Genel Merkezi'nden verilen bilgilere göre, Erdoğan'ın akşam bir düğüne katılması, komisyondaki bazı isimlerin de özel programları nedeniyle toplantı ertelendi. Önce pazartesi günü Bakanlar Kurulu sonrası yapılması düşünüldü ancak vakit baskısı olmaması için salı günü saat 13.00'te karar kılındı. Zaman Gazetesi'nin yaptığı habere göre toplantının ucu açık olacak ve enine boyuna tartışılacak. Paketin içeriğinin büyük oranda netleştiği belirtiliyor. 28 Şubat'taki yargılamaların da pakete dahil edildiği öğrenildi. Bu kapsamda İBDA-C lideri Salih Mirzabeyoğlu ile Malatya davası sanıklarına yeniden yargılama yolu açılıyor. Erdoğan, geçen ay Ülke TV canlı yayınında, "28 Şubat sürecinde hakları gasp edilenlere hak iadesi için çalışmalar yapılıyor. Gerek Salih Mirzabeyoğlu ve gerekse Malatya konularıyla ilgili, Adalet Bakanlığı gerekli çalışmaları yapıyor.Cezaevlerine heyetler de gönderildi, durumları yerinde tespit edildi. Hakikaten iade-i itibar noktasında veya eğer hakların gaspı varsa bunların iadesi noktasında yeniden bir iade-i muhakeme başlatılabilirse bunun önünün açılması için de gerekli çalışmayı yapacaklar. Temenni ederim ki kısa sürede neticelenir, ona göre adımlar atılır." demişti.

  DEMOKRATİKLEŞME YOLUNDA EMİN ADIMLAR

  Pakette üzerinde mutabakat sağlanan diğer düzenlemelerin bazıları şunlar: ‘Tunceli ilinin adı eskiden olduğu gibi Dersim olarak değişecek. Dersim adı 1935 tarihinde ‘Tunceli' olarak değiştirilmişti. Kamu hizmetlerinden Kürtçe yararlanılabilecek. Kamuda başörtüsü serbest olacak. Yerel Yönetimler Özerklik Şartı'ndaki şerhler kaldırılacak. Toplantı ve Gösteri Yürüyüş Kanunu'nda değişiklik yapılacak. Ruhban Okulu'nun da yeniden açılması gündemde.Bu arada paketin tamamlanmasının uzamasına, Başbakan'ın bazı maddelere itiraz etmesinin neden olduğu öğrenildi. Bu maddelerinse anadilde eğitim, cemevlerine statü tanınması, Alevi dedelerine maaş verilmesi ile daraltılmış bölge seçim sistemi olduğu belirtildi. Erdoğan'ın anadilde eğitime kesin olarak karşı çıktığı, cemevlerine yasal statü verilmesine de ciddi çekinceler koyduğu bildirildi.


  Görüş Bildir