Petrol
96.43
-0.23%
Euro
18.2826
-0.09%
Dolar
17.9106
-0.22%
Altın
1.032
0.15%
Borsa
2785
0.00%
Bitcoin
417.234
-2.76%
30ºC
İstanbul
Güneşli 30 C

  Başbakan'ın başdanışmanından Startfor iddialarına cevap

  Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Başdanışmanı İbrahim Kalın, Stratfor iddialarıyla ilgili ilk kez konuştu..
  • 13.03.2012 - 08:23
  Başbakan'ın başdanışmanından Startfor iddialarına cevap

  Başbakan ın başdanışmanından Startfor iddialarına cevap #1

  Stratfor düşünce kuruluşunun iç yazışmalarının Taraf gazetesinde yayınlanması ve gazetenin kendisini hedef olarak görmesini değerlendiren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Başdanışmanı İbrahim Kalın, Stratfor çalışanlarının kendi aralarındaki yazışmalarda kendisinden bahsedilmesinin, Stratfor'u bağlayan bir durum olduğunu belirtti.

  AMACIM TÜRKİYE'Yİ DOĞRU BİR ŞEKİLDE ANLATMAK

  Kendisi ile görüşmek isteyen tüm düşünce kuruluşlarına kapısının açık olduğunu ifade eden Kalın, amacının, çabasının ve işinin gereğinin Türkiye'yi doğru bir şekilde anlatmak olduğunu söyledi. Kalın, yapılan görüşmelerin gizemli bir hale sokulmasının maksatlı olduğunu, düşünce kuruluşları ile yaptığı görüşmelerin de gizli olmadığını kaydetti. Kendisi ile ilgili Stratfor yazışmalarında somut bir şeyin olmadığına işaret eden Kalın, Stratfor ile yapılan görüşmelerin bir istihbarat faaliyetiymiş gibi sunulmasının doğru bir yaklaşım olmadığını söyledi.

  'İSTİHBARAT' GÖRÜŞMESİ DEMEK AHLAKSIZLIKTIR

  Kalın, "Bu asılsız ve çirkin iddiaları açık ve kesin olarak reddediyorum. Özellikle dış ilişkilerle ilgili bir Başbakan Başmüşavirinin öncelikli görevi, yerli ve yabancı uzman, akademisyen ve gazetecilerle görüşerek Türkiye'nin politikalarını anlatmaktır. Stratfor'un ve Taraf gazetesinin ima ve iddialarının tersine bu görüşmelerin hiç bir gizli niteliği yoktur. Bu görüşmeleri 'istihbari' bir niteliğe büründürmeye çalışarak, "Başbakanlıktaki kaynak" şeklinde imalı nitelemelerde bulunmak, akıl ve ahlak dışı bir suçlamadır. İsrail'le ilgili olarak Haaretz gazetesinde çıkan haberin asılsız olduğu, yazının çıktığı gün tekzip edilmiş, adı geçen gazete de düzeltme yayınlamıştır. Aynı şekilde 'Danışmanın gözü bakanın koltuğunda' şeklindeki çirkin haber ile diğer iddialar, külliyen asılsız ve temelsizdir" dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir