Petrol
114.43
0.25%
Euro
16.33
0.54%
Dolar
15.61
0.41%
Altın
918.75
0.00%
Borsa
2391
-1.18%
Bitcoin
475.029
-1.77%
14ºC
İstanbul
Açık 14 C

  Başbakan'ın beslenme sırrı

  Yakın çalışma arkadaşları, Başbakan'ın beslenme tercihlerini Yeni Şafak'a anlattı.
  • 25.11.2013 - 09:48
  Başbakan'ın beslenme sırrı

  Başbakan ın beslenme sırrı #1

  Çalışma temposu hiç düşmeyen Erdoğan; meşrubat, çikolata, şeker, kuruyemiş ve lokumdan uzak duruyor. Yeni Şafak gazetesi, Başbakan'ın yakın çevresinden yola çıkarak onun beslenme sırlarını yazdı. Haberde Erdoğan'ın neler yediği, nelerden uzak durduğu ayrıntılarıyla anlatılıyor.

  KAHVALTIYA DİKKAT EDİYOR

  Başbakan Erdoğan'ın iş yoğunluğu ne kadar çok olsa da kahvaltısını ihmal etmediği kesin. Erdoğan, özellikle kahvaltıda tuz oranı düşük peynir türlerini tercih ediyor. Kendisine reçel türü gıdalar verilmezken, ekmek ve benzeri hamur işi yiyecekleri tüketmiyor.

  MEZGİT VE TRABZON KALKANI

  İnsan sağlığı açısından son derece önemli olan deniz ürünlerinin her biri adeta sağlık deposu. Başbakan Erdoğan da bu konuya özen gösterenlerden. Kendisi, deniz ürünü çeşitlerinden özellikle Mezgit ve Trabzon Kalkan balığını tercih ediyor.

  ÇORBALARDAN YAYLA VE SEBZE

  Çorba türlerinden yağsız ve unsuz olanları tüketen Erdoğan'ın, yayla çorbası ve sebze çorbaları vazgeçilmezleri arasında. Erdoğan yemekten önce mutlaka taze sıkılmış portakal veya nar suyu içiyor. Böylece Başbakan'ın mide asidi düzenleniyor. Yemek mönüsünde kırmızı et ise hiç yok.

  NİŞASTALI ÜRÜNLER YASAK

  Hemen hemen her öğününde bol yeşillik ve salata çeşitleri bulunan Başbakan Erdoğan'a kolesterolü yüksek yiyecekler verilmezken, pirinç ve nişastalı ürünlerde yine yasaklılar arasında bulunuyor.

  GÖSTERİŞLİ SOFRALARI SEVMİYOR

  Erdoğan, içecek konusuna da dikkat ediyor. Gösterişli masa hazırlanmasını istemediği belirtilen Başbakan'ın, özellikle sunulan yemekleri ayırt etmediğini ve tatlı türlerini sevmediğini ifade ediyorlar.

  MIHLAMADAN VAZGEÇMİYOR

  Karadeniz yöresinin ünlü mıhlaması ise Başbakan Erdoğan'ın vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Aynı zamanda sabah kahvaltısında bol yeşillik türlerini de görebilmek mümkün. Anadolu gezilerinde ise yöresel yemeklere önem verirken, çeşitler arasından yağsız olanları tercih ediyor. Sebze yemeklerini seven Erdoğan'ın, en sevdiği türler ise brokoli ve taze fasulye.

  EN SEVDİĞİ MEYVE TRABZON HURMASI

  Başbakan'ın sofrasında olmazsa olmazlardan biri de meyve. Erdoğan'ın sevdiği meyvelerden biri Trabzon hurmasıyken, en çok tükettiği meyve ise elma.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir