Petrol
96.09
-0.23%
Euro
18.3128
0.19%
Dolar
17.9186
0.11%
Altın
1.033
-0.05%
Borsa
2785
0.36%
Bitcoin
414.139
-3.46%
26ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 26 C

  Başbakan'ın TİKA projeleri açılış töreni konuşması İZLE

  Başbakan Erdoğan, TİKA'nın ortak projelerinin açılış töreninde konuşuyor.
  • 19.05.2014 - 12:25
  Başbakan'ın TİKA projeleri açılış töreni konuşması İZLE

  Başbakan ın TİKA projeleri açılış töreni konuşması İZLE #1

  Soma'da şehit olanların evlatları 77 milyonun evladı oldular. Tekrar tekrar yaralı kardeşlerime Allah'tan şifa diliyorum. Millet olarak tarifi olmayan bir acıyı yaşıyoruz.

  Acımızı paylaşan, taziye yayınlayan, yardım öneren tüm dost ve kardeş ülkelere teşekkür ediyorum.

  Erdoğan: Soma’ya da ulaştık Somali’ye de ulaşacak güçteyiz İZLE

  Dün akşam Bosna Hersek Cumhurbaşkanı Bakir İzzetbegoviç ile görüştüm. Yardımlarımız Bosna'ya ulaşmaya başladı. TİKA'ya Bosna Hersek ve Sırbistan'daki çalışmaları için teşekkür ediyorum.

  ATATÜRK ANI EVİ AÇILIŞI

  TİKA'nın hazırladığı 5 projeyi çok önemli bir günde açıyoruz. 19 Mayıs'ın 95. yıldönümü. Gazi Mustafa Kemal'in Samsun'a çıkıp milli mücadele ateşini yaktığı gün. Gazi Mustafa Kemal'e doğum gününü sorduklarında 19 Mayıs'ı söylemiştir.

  Başbakan ın TİKA projeleri açılış töreni konuşması İZLE #2

  TİKA Makedonya'da Ali Rıza Efendi'nin evini tespit etti. Selanik'teki evi nasıl restore ettiysek onu da ettik. Kocacık köyüne gidenler Gazi Mustafa Kemal'in babasının evini ziyaret edecekler.

  Kendi deyimiyle kendi doğum gününde aynı zamanda 19 Mayıs'ta böyle bir açılışı yaptığımız için gururluyuz.

  Başbakan Erdoğan: Soma'daki maden ocağı sahibini tanımam bilmem İZLE

  AÇILACAK DİĞER PROJELER

  Gazze'de Ramallah'ta bir kız okulu inşaa ettik. 450 öğrenciye hizmet edecek. Bu okulun Filistinli kardeşlerimize hayırlı olsun diyorum. Gürcistan Çalışma Bakanlığı ile TİKA bir engelli merkezini tamamladı.

  Somali'ye yaptığımız ziyarette şehir içi yolların kullanımının yapılamadığını gördük. Mogadişu'da 23 km'lik bir yol yapıldı. Havalimanı inşaatı da devam ediyor. Tunus'ta önemli bir tarım projesi gerçekleştirdik. Tunus'a kalkınma desteği veriyoruz. 92 Belediye hizmet aracı, 13 iş makinesi, 70 traktör verdik.

  TÜM PROJELER 19 MAYIS RUHUNU YANSITIYOR

  19 Mayıs'ı tam da ruhuna uygun kutluyoruz. Sadece Ali Rıza Efendi'nin evi değil. Tüm projeler 19 Mayıs ruhunu yansıtıyor. 19 Mayıs 1919'da başlayan süreç ulusal sınırlarımıza hapsoluncak bir süreç değil. Türkiye saldırıya maruz kaldı. Türkiye yalnız bırakıldı. Hayır Türkiye asla yalnız değildi. 19 Mayıs 1919'da başlatılan mücadelede Çanakkale'ye bakmak lazım. Çanakkale'de sadece Trakya'nın Anadolu'nun evlatları olmadı. Suriye'nin, Senegal'in, Irak'ın evlatları da var. İstanbul işgal edildiği zaman herkes buna üzüldü. Kurtuluş Savaşı mücadelesinde Pakistan'dan bize gelen yardımları unutmadık.

  KALKINMA AJANSLARINDA BİRİNCİYİZ

  Ecdadımızın 5 kıtada nasıl gönüller fethettiğini biliyoruz. Kanuni, Abdülhamid han. Hep mazlumlara, ihtiyaç sahiplerine yardım edip el uzatmıştır. Bizim de başımız sıkıştığında dost ülkelerin yardımını gördük. 2002'de iktidara geldiğimizde alan el durumundaydık. Şimdi veren el durumundayız. Yıllık yaptığımız yardım 2.5 milyar doları aştu. Biz biliyoruz ki veren el alan elden üstündür. TİKA'ya sadece 1 milyar verdik. Kalkınma ajanslarında birinciyiz. Kalkınma yardımlarında ilk 5'teyiz. Kızılay, Yunus Emre Enstitüsü, Diyanet İşleri, AA, TRT ve TİKA gibi her yere ulaşan ağımızla her yere ulaştık. 148 okul inşaa ettik. 12 Türk dili ve Edebiyatı bölümü açtık. 49 sağlık merkezi açtık.

  SOMALİ'Yİ BIRAK SOMA'YA BAK DİYENLER OLDU

  Ata yadigarı her şeye ulaştık. Büyük ülke olmak, büyük millet olmak için elimizden geleni yaptık. Zaman zaman bizim bu uluslararası yardımlarımızı eleştirenler oldu. En son "Somali'yi bırak Soma'ya bak" diyenler oldu. Biz Allah'ın izniyle, Soma'ya da ulaştık ve yaraları sardık, saracağız. Ama Somali'ye de ulaşacak güçteyiz. Bingöl depremi oldu. En hızlı şekilde ulaştık ve yeni Bingöl'ü inşaa ettik. Kütahya Simav'da deprem oldu. Şimdi Simav'ı tanıyamazsın. Van'da deprem oldu Van'ı 1 yıl içerisinde yeniden inşaa ettik.

  TEK BİR YARDIM HESABI VAR

  371 kardeşimizle ilgili çalışmaları başlattı. AFAD hesap açtı. Gerekeni onlar yapmıştır. AFAD'ı biz bunun için kurduk. Şu anda Bosna - Hersek'te, Sırbistan varız.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir