Petrol
98
0.62%
Euro
18.5712
0.85%
Dolar
17.9559
0.49%
Altın
1.036
0.63%
Borsa
2869
1.39%
Bitcoin
442.158
2.60%
26ºC
İstanbul
Bulutlu 26 C
  Başbuğ'dan oğluna telefon: Evimiz artık sana emanet

  Başbuğ'dan oğluna telefon: Evimiz artık sana emanet

  Tutuklanan eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un, ilk olarak oğlu Murat Başbuğ'u aradığı öğrenildi.
  • 12.01.2012 - 07:22

  Başbuğ dan oğluna telefon: Evimiz artık sana emanet #1

  Akşam gazetesinden Devrim Tosunoğlu'nun haberine göre: Tutuklanarak Silivri Cezaevi'ne konulan Genelkurmay eski Başkanı emekli Org. İlker Başbuğ'un mahkeme çıkışında ilk olarak oğlu Murat Başbuğ'u aradığı ve 'Ev artık sana emanet oğlum. Ailene sahip çık, yalnız bırakma' dediği öğrenildi.

  İLK OLARAK OĞLUNU ARADI

  İnternet Andıcı davası kapsamında tutuklanarak Silivri Cezaevi'ne konulan Genelkurmay eski Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un tutuklanma kararının verilmesinin ardından yaşanan ayrıntılara Akşam ulaştı.
  Emekli Orgeneral Başbuğ tutuklama kararının ardından mahkeme çıkışında ilk olarak oğlu Murat Başbuğ'u aradı. Oğluyla kısa ve duygusal bir konuşma yapan Başbuğ'un 'Ev artık sana emanet oğlum. Ailene sahip çık, yalnız bırakma' dediği öğrenildi. Yedi saat süren sorgunun ardından tutuklanan Başbuğ'un adliyeye gelirken yanında bir çanta getirdiği de ortaya çıktı. Başbuğ'un mahkeme kararının ardından yanında bulunan korumalarına, 'Bir haftadır bunu biliyordum. Mahkemenin böyle bir karar vermesini bekliyordum' dediği iddia edildi.

  7 SAATLİK SAVCILIK İFADESİ

  İnternet Andıcı davasına bakan İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi, sanık savunmalarında ve belgelerde adı geçen Başbuğ hakkında mahkemenin, 30 Aralık 2011'de aldığı karar doğrultusunda İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'nca soruşturma başlatılmıştı. Geçtiğimiz hafta İnternet Andıcı davası kapsamında İstanbul Nöbetçi 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde savcı karşısına çıkan Başbuğ'un ''örgüt yöneticiliği'' ve ''cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs'' suçlarından tutuklanmasına karar verilmişti. Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki 5 No'lu L Tipi Kapalı Cezaevi'nde kendi isteği üzerine geçici olarak tek kişilik bir odaya konulan emekli Orgeneral İlker Başbuğ, geçen hafta kızı ve oğlu tarafından ziyaret edilmişti.

  2008'DEN BERİ BEKLİYORDUK

  Başbuğ'un oğlu Murat Başbuğ, 8 Ocak'ta yayınlanan bir röportajında şu ifadeleri kullanmıştı: 'Aslında 2008 yılından beri bekliyorduk bir şey olacağını. Babam ifadesinde de çok açık şekilde söyledi. Devletin zirvesinde Cumhurbaşkanı, Başbakan'la oturup konuşmuş, durum değerlendirmesi yapmış, nasıl terör örgütünün başı olabilir? Terör örgütü lideri dedikleri babam, 1993-1995 yılları arasında Güneydoğu'da teröristlere karşı aslanlar gibi çarpıştı. Bir çatışmada şehit düşmesini son anda emir astsubayı önledi. Osman Pamukoğlu hayatta, sorsunlar ona. Babam hakkındaki suçlamalara 'trajikomik' diyor ya, bence çok hafif bir tanımlama. Bana göre bu suçlamalar tam bir iğrençlik.'


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir