Petrol
84.04
-1.16%
Euro
17.7891
-0.31%
Dolar
18.4654
0.28%
Altın
970.29
-0.29%
Borsa
326
-0.65%
Bitcoin
354.991
0.32%
23ºC
İstanbul
Güneşli 23 C
  Başbuğ'un duruşmayı terk etmesi dünya basınında

  Başbuğ'un duruşmayı terk etmesi dünya basınında

  Başbuğ'un, dünkü duruşmada salonu terk etmesinin yankıları dünya basınına da yansıdı.
  • 28.03.2012 - 06:19

  Başbuğ un duruşmayı terk etmesi dünya basınında #1

  İnternet Andıcı Davası'nda yargılanan Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ'un dünkü duruşmasında 'Bu iddianameye hiçbir itibarım yoktur, yetersizliğin komedisidir' diyerek salonu terk etmesinin yankıları dünya basınına da yansıdı.

  LAİK YAPININ GARANTÖRÜ ORDU

  İngiliz yayın kuruluşu BBC, 'eski general mahkeme salonunu terk etti' başlığıyla verdiği haberinde, Başbuğ'un Erdoğan'ın Başbakanlığındaki hükümeti düşürmeyi planladığı gerekçesiyle göz altına alındığını ifade ederek Başbuğ'un mahkemede Türk ordusunun devleti aşağılama yönündeki iddialara inanmadığını aktardı. BBC haberinde, Türkiye'nin Amerika Birleşik Devletleri'nden sonra en büyük orduya sahip NATO üyesi olduğunu hatırlatarak Türk ordusunun uzun bir süre ülkenin laik yapısının garantörü olarak görüldüğünü yazdı.

  Ordu ve hükümetin son iki buçuk yıldır Ergenekon soruşturması dolayısıyla birbiriyle çatışma halinde olduğunu yazan BBC, Ergenekon davasının İslami köklere bağlı AKP'ye karşı olanları kapsayan bir soruşturma olduğunu şeklinde aktardı.

  REUTERS: ERGENEKON'DAKİ EN BÜYÜK ÇIKIŞ

  Uluslararası haber ajansı Reuters, Başbuğ'un mahkeme salonunu terk etmesinin Ergenekon soruşturması kapsamında yargılanan komutanların davalarındaki ilk ve en büyük çıkış olduğunu ve Türkiye kamuoyunda büyük yankı uyandırdığını yazdı. Başbuğ'un yargılanmasının ordunun internet sitelerinden 2008 yılına kadar hükümete karşı anti propaganda yapma iddiaları ile ilgili olduğunu belirten Reuters, internet sitelerinin Türkiye'de kökten dinciliğin yayıldığını propaganda eden abartılı haberler yaptıklarını ve ülkeyi kaosa sürükleyen bir atmosfer yarattıkları iddiaları olduğunu aktardı.

  CHICAGO TRIBUNE: AKP'DEN ÖNCE BU YARGILAMA DÜŞÜNÜLEMEZDİ

  ABD'de yayınlanan Chicago Tribune gazetesi ise haberi 'eski general terörizm davasında kendini savunmayı reddetti' başlığıyla duyurdu. Ordunun en üst seviyesindeki bir askerin yargılanmasının Başbakan Tayyip Erdoğan'ın kurduğu hükümetten önce düşünülmesinin imkansız olduğunu yazan gazete, ordunun darbe planı soruşturmaları ile karalandığı iddialarının halen devam ettiğini haberinde aktardı.


  Görüş Bildir