Petrol
115.32
1.01%
Euro
17.4088
-0.86%
Dolar
16.1911
-0.96%
Altın
964.88
-0.79%
Borsa
2439
0.00%
Bitcoin
474.477
-1.38%
20ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 20 C

  Başbuğ'un tutuklanması memleketinde de yankı uyandırdı

  Tutuklanan İlker Başbuğ'un okul arkadaşları üzgün..
  • 06.01.2012 - 16:46
  Başbuğ'un tutuklanması memleketinde de yankı uyandırdı

  Başbuğ un tutuklanması memleketinde de yankı uyandırdı #1

  Genelkurmay eski Başkanı emekli Orgeneral İlker Bağbuğ'un internet andıcı davası kapsamında 'cebir ve şiddet kullanarak hükümeti ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen ve tamamen engellemeye teşebbüs' ile 'terör örgütü yöneticiliği' suçlarından tutuklanması, Başbuğ'un memleketi Afyonkarahisar'da büyük yankı uyandırdı.

  Özellikle ilkokulu aynı sıralarda okuduğu arkadaşları tarafından üzüntü ile karşılanan tutuklanma olayında, en iyi kararın yargıçlar tarafından verileceği görüşüne varıldı.

  'SUSTULAR SUSTULAR PAŞAMIZIN ÜZERİNE YÜKLEDİLER'

  İlkokul birinci sınıftan beşinci sınıfa kadar birlikte okuduğu, her türlü sıkıntısında Başbuğ'un yanında olan çocukluk arkadaşı Selahattin Kızıl kararı duyunca şok yaşadığını söyledi. Manen yıkıldığını ve kırıldığını aktaran ayakkabı tamircisi Selahattin Kızıl, "O kadar dostluğumuz geçti. Onca zaman devlete ve millete faydalı olmuşken olanları duyunca üzüldük. Arkadaşlarının kabahati. Sustular sustular paşamızın üzerine yüklediler. Yanındaki komutanlar, yaverlerinin kabahati. Onların yüzünden tutuklandı. Afyonlu olarak çok ruhum kırıldı. İnşallah serbeste çıkar" dedi. Başbuğ ile zamanında çok şey yaşadıklarını anlatan Kızıl, geçmişte çektirdikleri fotoğrafları da işyerinin belirli yerlerinde sergilediğini söyledi.

  'OLMAMASI GEREKEN BİR ŞEY'

  Aynı sınıfta eğitim gördüğü bir diğer arkadaşı Muharrem Ergun ise, neden içeri aldıklarına anlam veremediğini söyledi. Olayın yaşandığı gün gece saatlerine kadar haberleri takip ettiğini anlatan Ergun, İlker Başbuğ'un bir konuşmasında, 'Benim devlete yaptığımın karşılığı bu olmaması gerekirdi' sözünü hatırlatarak, kendisine hak verdiğini dile getirdi. Başbuğ'un sessiz bir kişi olduğunu anlatan Ergun, şöyle konuştu: "Bizim başımıza da gelmiş gibi hissediyoruz. Olmaması gereken bir şey diye düşündüm. Bilmiyorum, sonuç nereye varır. Sonuçlarını hep birlikte göreceğiz. İnşallah temize çıkar"

  'NE OLURSANIZ OLUN AMA VATANINIZI ÇOK SEVİN'

  Başbuğ'un okuduğu 27 Ağustos İlköğretim Okulu öğretmenlerinden olan Ünal Yılmaz, zaman zaman Başbuğ'u makamında ziyaret ettiklerini okulun öğrencileri ile uzun uzun sohbet ettiğini aktardı. Başbuğ'un her öğrenciye büyüyünce ne olmak istediklerini sorduğunu anlatan emekli eğitimci Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü: "Herkes bir şey söyledikten sonra, 'Ne olursanız olun ama vatanınızı çok sevin. Çünkü şu anda en çok ihtiyacımız olan bir dönemden geçiyoruz' derdi. Kendisi zamanının büyük bir kısmını PKK ile
  mücadeleye ayırmıştı. Onun döneminde büyük başarı sağlandığını biliyorum. Onun askeri ile birlikte sınırda beklerken çekilen fotoğraflar hâla gözlerimizin önündedir"

  'DEMOKRASİ ÇOK KOLAY KAZANILMADI'

  İlker Başbuğ'un, Afyonkarahisar'ın yetiştirdiği ender insanlardan bir tanesi olduğunu ifade eden Yılmaz, sözlerine şöyle devam etti:

  "Afyonkarahisar'da doğmuş, altıncı sınıfa kadar da burada eğitimini almış. Ama bugün Başbuğ Paşa, bir soruşturmadan dolayı içeriye alınmış, üzülüyoruz. Şu an suçlu olup olmadığı ile ilgili bir şey yok. Yüce mahkemeler buna karar verecektir ama şöyle bir geriye baktığımızda demokrasinin çok kolay kazanılmadığını görüyoruz. Bedelini ödemediğimiz hiçbir şeyi elde edemiyoruz. Eskiden aynı mahkemeler bir başbakanı yargılamış ve asmıştı. Yine aynı mahkemeler başbakan yardımcılarını, Alparslan Türkeş'i, Necmettin Erbakan'ı yargılamıştı. Bunlardan birer ders çıkarırız. Belki bu da bir bedeldir. Mahkemelerin adil olduğuna inanıyorum. Demokrasinin kamburu olan darbeleri tabii ki araştırmamız gerekiyor. Ama hakkı ile adalet ile araştırılması lazım. Ben Başbuğ Paşa'ya geçmiş olsun diyorum."

  Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanı İsmail Kumartaşlı da yargıda olan bir konu hakkında yorum yapmak istemediğini, ama Afyonkarahisarlı bir vatandaş ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin bağrından kopmuş olan şehit aileleri ve gaziler adına emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un tutuklanmasına üzüldüklerini söyledi.

  Afyonkarahisar'ın gurur kaynağı olan eski Genelkurmay Başkanı Başbuğ'un Türkiye'nin bağımsızlığını zedeleyecek herhangi bir yanlış yapacağını düşünmediğini ileten Kumartaşlı, "Bir Afyonkarahisarlı olarak üzüldüğümüzü bildiririz. Yüce Türk adaletine güveniyoruz. Suçlu ve suçsuzlar er geç ortaya çıkacak" dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir