Petrol
95.33
1.79%
Euro
18.4108
0.73%
Dolar
18.0796
0.73%
Altın
1.027
1.02%
Borsa
2989
0.29%
Bitcoin
428.779
0.12%
31ºC
İstanbul
Güneşli 31 C
  Başbuğ'un tutuklanmasına gazeteciler ne dedi

  Başbuğ'un tutuklanmasına gazeteciler ne dedi

  Gazeteci ve hukukçular, İlker Başbuğ'un İnternet Andıcı davasından tutuklanmasını değerlendirdi.
  • 06.01.2012 - 06:45

  Başbuğ un tutuklanmasına gazeteciler ne dedi #1

  Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ'un sivil mahkemece tutuklanması, Cumhuriyet tarihinde bir ilk olması ve darbe girişimlerine ilişkin soruşturmalarda en üst düzey tutuklama olması kayıtlara geçti.

  Gazeteciler, gün boyu an be an izlediği gelişmeleri değerlendirdi.

  MUHARREM SARIKAYA: BEKLEMİYORDUM

  Gazete Habertürk Ankara Temsilcisi Muharrem Sarıkaya, "Ben tutuklanacağını beklemiyordum. Elde demek ki ciddi bazı veriler var. Başbuğ, mevcut hükümetle uzun süre çalıştı, ilginç bir gelişme. Başkanlığı döneminde oldukça demokrat bir görünüm sergilemişti ama akla ilk gelen "boru" açıklamasıydı. İlk operasyonlar, kazılar onun döneminde ortaya çıkmıştı. Kendisi her ne kadar İnternet Andıcından tutuklansa da kendi başkanlığı döneminde ilginç gelişmeler olmuştu" dedi.

  MAHMUT ÖVÜR: TARİHE TANIKLIK EDİYORUZ

  Sabah gazetesi yazarı Mahmut Övür, "Tarihe tanıklık ediyoruz. Bundan sonra kimse kolay kolay bu teşebbüslerde bulunmaz" dedi.

  ALİ SİRMEN: DARBELERLE YÜZLEŞME ANLAMINA GELMEZ

  Cumhuriyet gazetesi yazarı Ali Sirmen, tutuklamanın "darbelerle yüzleşme anlamına gelmeyeceğini" savunurken yargılamanın özel yetkili mahkemece yapılmasını eleştirdi.

  MEHMET ALTAN: TUTUKLANMASAYDI GARİPSERDİM

  Kararın sivilleşme yolunda önemli bir adım olduğunu kaydeden Star gazetesi Yazarı Mehmet Altan, "Tutuklanmasaydı garipserdim" dedi. Altan, 27 Nisan'ın da yargılanması gerektiğini söyledi.

  NAZLI ILICAK: BAŞBUĞ MODELİ 28 ŞUBAT GİBİ

  Sabah gazetesi yazarı Nazlı Ilıcak, "Cumhuriyeti korumak ve kollamak düşüncesi TSK'nın hastalığı. İlker Başbuğ modeli 28 Şubat'ın devamı gibi. O internet siteleri 28 Şubat'taki medya yayınlarını bize hatırlatıyor" dedi.

  FİKRET BİLA: YARGILAMA TUTUKSUZ DA YAPILABİLİRDİ

  Milliyet gazetesi yazarı Fikret Bila, uzun tutukluluk sürelerini hatırlatarak yargılamanın tutuksuz da yapılabileceğini, bu kadar uzun süren bir davada delilleri karartmak gibi bir durumun olamayacağını söyledi.

  ÜMİT KOCASAKAL: YENİ SUÇLAR ÜRETİLİYOR

  Ceza hukukçusu ve İstanbul Barosu Başkanı Doç. Dr. Ümit Kocasakal, kararı eleştirdi. Kocasakal, "Çok daha demokratik oluyoruz, sivilleşiyoruz yorumları yapılıyor. Ne kadar kişiyi tutuklarsak, bu tutuklananlar arasında ne kadar üst düzey kişi olursa... gibi bir mantık oluyor. Her yerde bir örgüt, herkes örgüt üyesi. Öğrenci pankart açarsa örgüt üyesi... Bu savcılarımıza, bu hakimlerimize sormak isterim. Bu örgüt nedir? Darbeye teşebbüsün hukukta birtakım şartları yok mudur? Yeni yeni suçlar üretiliyor. Kara propaganda ceza hukukunda yoktur. Olsa olsa görevi kötüye kullanma suçudur" şeklinde konuştu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir