Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
474.304
0.30%
16ºC
İstanbul
Açık 16 C

  Başsavcı Salihoğlu'ndan 'kaç İsmail kaç' açıklaması

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu, 22 Temmuz soruşturmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı.
  • 27.07.2014 - 12:25
  Başsavcı Salihoğlu'ndan 'kaç İsmail kaç' açıklaması

  Başsavcı Salihoğlu ndan kaç İsmail kaç açıklaması #1

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu, 22 Temmuz soruşturmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı. 49 şüphelinin 'casusluk' suçundan tutuklanma talebiyle 26 Temmuz saat 02.05'te Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildiğini belirten Salihoğlu, nöbetçi hakiminin dosyayı inceleme işlemini bitirdikten sonra 27 Temmuz'da saat 12.00 civarında sorgu işlemine başladığını ifade etti.

  GÖZALTI SÜRELERİNİN DOLDUĞU İDDİALARI DOĞRU DEĞİL

  Açıklamada, sorgunun devam ettiği saat 14.45'te avukatlarının usul tartışmalarıyla sorguyu sekteye uğrattığı belirtilerek, şu ifadelere yer verildi; "Bunun üzerine bir kısım şüpheli avukatlarının, şüphelilerin gözaltı süresinin dolduğunu, serbest kaldıklarını adliye koridorundaki şüphelilere bildirmesi üzerine, şüpheliler toplu halde adliyenin 6'ncı katından zemin katına indi. Şüphelilerin burada eyleme başladıkları, adliyeyi terk etmeye çalıştıkları anlaşıldı. Bu sırada içeriye davet edilen çevik kuvvet görevlileriyle birlikte şüpheliler muhafaza altına alındı ve nezarethaneye konuldu. Saat 22.00 itibariyle sorgu hakiminin sorgunun sağlıklı bir şekilde yapılacağı tespiti üzerine sorgu işlemine kaldığı yerden devam edildi. CMK'ya göre çok sayıda şüphelinin işlediği suçlarda gözaltı süresinin 4 gün olduğu, bu süreye şüphelilerin sorgu hakimine sevk etmek için gerekli yol süresinin dahil olmadığı, keza sorgu hakimi önünde geçen sürenin gözaltı süresinden sayılmadığı hususları birlikte incelendiğinde, soruşturmamızda şüphelilerin 4 günlük gözaltı süresi dolmadan 26 Temmuz saat 02.05'te sorgu için mahkemeye sevk edildikleri, şüphelilerin gözaltı sürelerinin dolduğu ve derhal serbest bırakılmaları gerektiği yönündeki açıklamanın doğru olmadığı anlaşılmıştır."

  MİT GÖREVLİSİ İDDİASINA YANIT

  Başsavcılık açıklamasında, 'İsmail' isimli MİT görevlisinin hakime müdahale ettiği yönündeki iddialarla ilgili de şöyle denildi: "Emniyet birimleriyle yapılan görüşmede 'İsmail' isimli kişinin Terörle Mücadele Şubesi'nde çalışan polis memuru olduğu, sorgu hakiminin güvenlik sağlaması yönündeki yazılı talebini aldığı sırada koridorda bekleyen şüpheli avukatlarının şahsı MİT görevlisi olarak lanse edip üzerine hucum ettikleri ve sorgu hakimine herhangi bir müdahalenin söz konusu olmadığı tespit edilmiştir.

  "KAÇ İSMAİL KAÇ"

  Gözaltında polislere destek vermek amacıyla Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na önceki gün gelen CHP Milletvekili Mahmut Tanal ile polislerin avukatları, 1’inci Sulh Ceza Hâkimi Bekir Altun’un yerine vekaleten sorguyu yapacak olan 3’üncü Sulh Ceza Hâkimi İslam Çiçek’in odasında MİT mensubu bir kişi ile görüştüğünü iddia etmişti. İki avukatla sorguya ne kadar ara verildiğini sormak için Hâkim Çiçek’in odasına gittiklerinde, bir başsavcıvekili, bir polis yetkilisi ve kim olduğunu bilmedikleri iki kişiyle toplantı halinde olduğunu iddia eden Tanal, “Bize güvenlik konusunu konuşuyoruz’ dediler. Kimliği bilinmeyen kişilerin kim olduğunu sorduğumuzda, Hâkim, ‘Kaç İsmail kaç’ dedi. Bu kişi de hızla oradan uzaklaştı. Kimliği açıklanmayan kişinin MİT görevlisi olduğunu düşünüyoruz” dedi.

  Başsavcı Salihoğlu ndan kaç İsmail kaç açıklaması #2


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir