Petrol
111.16
-1.15%
Euro
17.4031
0.09%
Dolar
16.6876
0.30%
Altın
974.99
0.21%
Borsa
2408
0.25%
Bitcoin
317.979
-5.87%
28ºC
İstanbul
Güneşli 28 C

  Baydemir İzmirlileri güllerle karşıladı

  Osman Baydemir barış sürecine destek nedeniyle Diyarbakır'a gelen İzmir dernek üyelerini güllerle karşıladı.
  • 09.03.2013 - 16:46
  Baydemir İzmirlileri güllerle karşıladı

  Baydemir İzmirlileri güllerle karşıladı #1

  İzmir Balkan Anadolu Birliği Derneği üyeleri ’Çözüm sürecine’ katkı sağlamak için Diyarbakır gezisi düzenledi. Derneğin ’Mostar’dan Malabadi’ye Gönül Bağı’ adı verilen 2 günlük Diyarbakır gezisine Ak Parti İzmir Milletvekili Rıfat Sait, Balkan Anadolu Derneği Başkanı Ender Öztürk, dernek başkanları, akademisyenler, iş damları ve çok sayıda dernek üyesi katıldı. AK Parti Diyarbakır Milletvekilleri Oya Eronat ve Galip Ensarioğlu’nun eşlik ettiği gezi Diyarbakır Valiliği ziyareti başladı.

  ENSARİOĞLU: "HER AİLEDE GÖNÜL KIRIKLIĞI OLUR"

  Diyarbakır Valiliği’ni ziyarette konuşan Ak Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, "Her zamandan fazla barış ve kardeşliğe ihtiyaç duyduk. Uzun yıllar aynı ülkede birbirimizi tanımadan yaşadık. Onun için daha sık gidip gelmeliyiz" dedi. Ak Parti’nin diğer Milletvekili Oya Eronat ise, Milletvekili Rıfat Sait ve dernek yönetimine teşekkür etti. Eronat, "Nasıl et tırnaktan ayrılmazsa biz de ayrılamayız. Ufak tüfek sorunlar çözülebilir. Biz zaten buna ‘çözüm süreci’ diyoruz. Ben de evladını teröre kurban vermiş bir anneyim. Burada şehit anneleri adına da konuşuyorum. Askere giden çocuklarımız ölmesin. Artık insanlar dağlarda hayatını kaybetmesin. Bu geliş gidişler daha da artacaktır" diye konuştu. 

  OSMAN BAYDEMİR GÜLLERLE KARŞILADI

  Yaklaşık 50 kişilik heyet daha sonra Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’i makamında ziyaret etti. Başkan Baydemir heyeti güller ile karşıladı.

  Baydemir İzmirlileri güllerle karşıladı #2

  SAİT: ÇOK ÇİLELER ÇEKTİK

  Ak Parti İzmir Milletvekili Rıfat Sait, ülkede birlik ve beraberliğin, kardeşliğin bozulmaması gerektiğini söyledi. Balkanlar ve Ortadoğu arasında kardeşliğin zarar görmemesi için bir başlangıç yaptıklarını belirten Sait, "Ailesi 1956 yılında Kosova’dan gelmiş bir kişiyim. Çok çileler çektik. Anadolu bu dertlerimizi dinledi. Bu topraklar sorunların çözüm yeridir" dedi.

  SAİT: DİYARBAKIR, İZMİR BİZİM

  Türkiye’nin bir Balkan ülkesi, Diyarbakır’ın da bu nedenle Balktan şehri olduğunu belirten Rıfat Sait, "Diyarbakır ile kucaklaşalım istiyoruz. İnşallah hayırlara vesile olur. Biz bu süreçte sorunların çözümü için samimiyiz. Başta sayın başbakanımız olmak üzere hepimiz bu yola baş koyduk" dedi.

  Baydemir İzmirlileri güllerle karşıladı #3

  Buraya gelmelerinin en önemli nedenlerinden birinin Çanakkale’de şehit olan Kürt ve Boşnakların da birlikte şehit düşmesi olduğunu belirten Sait, "Yine birlikte olmak istiyoruz. Kavgadan kimseye kar çıkmaz. Buradaki arkadaşlarımız samimi duygular ile geldi. Evladı Fatihan olarak adlandırılan arkadaşlarımız ile yanınızdayız. Diyarbakır, İzmir bizim" diye konuştu. 

  BAYDEMİR: HA HAKKARİLİ ANNE HA İZMİRLİ

  Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasından itibaren sorunları olduğunu, yanlış kodlamalar nedeniyle bu sorunların büyüdüğünü ileri süren Baydemir, "Bana sorarsanız kardeşler birbirini vurdu. Hakkarili bir annenin evlat acısı, ha İzmirli bir annenin evlat acısı. Bana göre hiçbiri arasında fark yok. Annelerin acısını yüreğimizde hissetme zamanı gelmiştir" dedi.

  BAYDEMİR: TÜRKİYE'DE BARIŞ SAĞLANDIĞINDA ORTADOĞU'YA DA BARIŞ GELECEK

  Umutların yitirilmemesi, halkın sürece dahil olması gerektiğini anlatan Baydemir, "Bundan sonra ’Benim adıma kimse kimseyi öldürmesin’ demeliyiz. Siyaset sorun çözme mekanizmasıdır. Maalesef 70 yıldır sorun çözülmedi. Olumlu barışa bu toplumun götürülmesi mecburdur. İzmir ile Diyarbakır arasında barış köprüsü inşa etmek bir onurdur, görevdir. İzmir ile Diyarbakır ile arasında yapılan bu köprü Diyarbakır ile Trabzon, Yozgat arasında yapılması gerekir. Şırnak ile Antalya arasında da barış köprüsü inşa edilmelidir. Türkiye barışı sağladığında Ortadoğu’ya da barış gelecektir" diye konuştu.

  FATMA DOĞAN: İKİ OĞLUM DAĞDA

  Balkan Heyeti’nin uçağında yer alan Fatma Doğan, uçaktaki heyetin Diyarbakır’a barış sürecine kattı sağlamak amacıyla gittiğini öğrenmesiyle heyete dahil oldu. İki oğlunun PKK’nın dağ kadrosunda olduğunu belirten Fatma Doğan, milletvekili Sait’e, "Bu durum bizi çok üzüyor. Artık evlatlarımız ölmesin. Sorunun çözümü için gerçekten samimi misiniz? Eğer gerçekten öyleyse ben de geziye katılım sağlamak istiyorum. Artık kan dursun istiyorum" dedi. Fatma Doğan, heyet ile birlikte Diyarbakır Valiliği ve Belediye Başkanlığı’nı ziyaret etti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir