Euro
10.1402
0.81%
Dolar
8.6468
1.42%
Altın
487.98
1.55%
Borsa
1.419
0.1%
Bitcoin
409.740
1.17%
21ºC
İstanbul
Açık 21 C
  Baydemir: Paket açıklanınca doğu zayıflıyor

  Baydemir: Paket açıklanınca doğu zayıflıyor

  Diyarbakır Belediye Başkanı Baydemir: Paketler açıldıktan sonra bu yaka zayıflıyor, batı obezleşiyor
  • 16.04.2012 - 16:15

  Baydemir: Paket açıklanınca doğu zayıflıyor #1

  Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı BDP’li Osman Baydemir, hükümetin yeni teşvik paketini eleştirirken, "Her paketten sonra Türkiye’nin bu yakası zayıflıyor, Batı yakası obezleşiyor" dedi.

  Başkan Osman Baydemir, Sarmaşık Yoksullukla Mücadele ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği’nin genel kurulunda, hükümetin geçen hafta açtığı teşvik paketini eleştirdi.

  'YÜZDE 100'LÜK BAŞARI OLSAYDI İNSANLARIMIZ NAMERDE MUHTAÇ OLMAZDI'

  Baydemir, 7-8 yıllık zaman dilimi içinde yoksullukla mücadele konusunda büyük bir deneyim elde edildiği halde yüzde 100 oranında bir başarı elde edilmediğini belirterek, "Eğer yüzde 100’lük başarı olsaydı insanlarımız namerde muhtaç olmazdı" dedi. Yoksulluğun insan eliyle üretildiğini ve paylaşımın adil yapılmadığını söyleyen Baydemir, bölgeler arası gelişmişlik farkının ortadan kaldırılmasına yönelik olarak pek çok paketin açıklanıp uygulandığını, ancak buna rağmen gelişmişlik farkının giderek derinleştiğini söyledi.

  'HER PAKET SONRASI TÜRKİYE'NİN BU YAKASI ZAYIFLIYOR'

  Türkiye’nin en az gelişmiş 21 ilinden 18’inin Doğu ve Güneydoğu’daki iller olduğuna dikkat çeken Baydemir, "Her paketten sonra Türkiye’nin bu yakası zayıflıyor, Batı yakası obezleşiyor. Peki durum bu iken neden paketler açıklanıyor? Çünkü, yerel şakşakçılar var. Maalesef toplumun gerçeklerle yüzleşmesini önlüyor. Teşvik paketinin hazırlanmasında yerele danışılmıyor, görüşü alınmıyor" diye konuştu.

  Başkan Osman Baydemir, Benusen ve Hasırlı Mahalleleri’ndeki çocuklarla organize edilen, ’Çocuk Futbol Şenliği’ kupa törenine katılyarak çocuklarla halı sahada top oynadı. Baydemir, atılan golden sonra çocukların yaptığı ’Timsah yürüyüşüne’de katılarak çocuklarla keyifli bir gün geçirdi.

  Baydemir: Paket açıklanınca doğu zayıflıyor #2

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir