Euro
15.3058
0.42%
Dolar
13.5630
0.64%
Altın
804.4450
0.41%
Borsa
1962
0.86%
Bitcoin
521.647
4.13%
1ºC
İstanbul
Çok bulutlu 1 C

  Baykal: Sistem PKK'yı tasfiyeye izin vermiyor

  Habertürk'e olan CHP eski lideri Deniz Baykal, gündemle ilişkin soruları yanıtladı
  • 10.08.2012 - 00:45
  Baykal: Sistem PKK'yı tasfiyeye izin vermiyor

  Baykal: Sistem PKK yı tasfiyeye izin vermiyor #1

  CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal CHP Genel Başkanlığı bıraktıktan sonra ilk kez TV Habertürk ekranlarında gazetecilerin karşısına çıktı. Moderatörlüğünü Didem Arslan Yılmaz'ın yaptığı programda Ciner Medya Grubu Ankara Temsilcisi Muharrem Sarıkaya, Milliyet Ankara Temsilcisi Fikret Bila ve Zaman Gazetesi yazarı Bülent Korucu katıldı.

  Suriye krizinden Ortadoğu dengelerine, PKK'dan terörle müzakereye, Cumhurbaşkanı seçimlerinden CHP Genel Başkanlığı'na aday olup olmayacağına ilişkin olarak bir çok konuda görüşlerini açıklayan Deniz Baykal'ın sorulara verdiği yanıtların satır başlıkları şöyle:

  DIŞ POLİTİKAMIZIN BEDELENİ TERÖRLE ÖDÜYORUZ

  Türkiye'nin dış politikası bir miktar gerçeklerden kopuk, temennilere dayalı, bölgede büyük siyasi öncesi olacağı umuduna dayalı aktif dış politika olarak planlandı. Çok ayağı yerde yürütülmesi gereken işken, heveskerane ve amatör bir yaklaşım sergilendi. Maalesef bugün dış politikamızın parlak bir dönemini yaşamıyoruz. Çok ciddi sorunlarla karşı karşıyayız. Çok tehlikeli bir dış politika tuzağına sürükleniyoruz. İzlediğimiz dış politikanın terörde çok ağır bedelini ödüyoruz. Bilardo masasında bir topa vurursunuz, o ona çarpar, o ona çarpar, birden bire dağılım değişiverir. Dış politikada böyle, siz yaptığınız hiçbir şeyin yansıması olmayacağını düşünebilir misiniz. Olayların bize sıçramayacağını düşünmek aymazlık. Ortadoğu'da büyük geçlerin birinci hedefi İsrail'in tehdit altında olmaması. İkinci hedefi Enerji güvenliği sağlanmasıdır.

  SİSTEM PKK'YI TASFİYE ETMEMİZE İZİN VERMİYOR

  Dünyanın hesabıyla Türkiye'nin hesabının paralel olması sözkonusu değil. Dünya bazı aletleri kullanıyor. Bu aletlerden bir tanesi PKK'dır. PKK'yı tasfiye etmemize sistem izin vermiyor. Sistem Talibanı tasfiye etmek için elinden geleni yapıyor ama Türkiye'nin PKK'yı tasfiye etmesine izin vermiyor. ABD PKK'nın tümüyle tasfiye etmesine izin vermiyor. Elbette destek veriyor anlamında söylemiyorum ama kullanıyor. Batının Ortadoğu politikasının Türkiye'nin çıkarlarıyla örtüşmesi sözkonusu değildir. ABD PKK'Ya karşı harekete geçmemize izin vermiyor.


  Görüş Bildir