Petrol
111.07
1.80%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
484.404
2.85%
16ºC
İstanbul
Güneşli 16 C

  Bayrak indiren hainin intiharına suç duyurusu

  Gaziosmanpaşa İlçe Emniyet Müdürlüğü önündeki Türk bayrağını indirmeye çalışırken vurulan ve kaldığı cezaevinde intihar eden zanlının ölümüne ilişkin İnsan Hakları Derneği üyeleri suç duyurusunda bulundu.
  • 14.07.2014 - 13:29
  Bayrak indiren hainin intiharına suç duyurusu

  hain

  Çağlayan'daki İstanbul Adliyesine gelen İnsan Hakları Derneği üyesi bir grup Metris Cezaevi Müdürü, ikinci müdürleri, olay esnasında kurumda bulunan ceza infaz koruma memurlarının "Kasten öldürme", "Görevi kötüye kullanma", İşkence" iddiaları ile suç duyurusunda bulundu.

  ÖLÜMÜN ŞÜPHELİ OLDUĞU BELİRTİLDİ

  Savcılığa verilen suç duyurusu dilekçesinde Ali Uçkun'un "Örgüte üye olmak" ve Türk bayrağını alenen aşağılamak" suçlarından tutuklandığı ardından da Metris Cezaevi'ne gönderildiği hatırlatıldı. Uçkun'un tutuklama kararına, yüzde 80 oranında şizofren hastası olduğuna ilişkin sağlık raporu bulunduğu gerekçesiyle itiraz edildiği ancak infaz savcılığına yapılan bu başvurunun sonuçsuz kaldığının belirtildiği suç duyurusu dilekçesinde Uçkun'un ölümünün şüpheli olduğu belirtildi.

  ''YAŞAM HAKKI İHLALİDİR''

  "Bu ölüm Ceza İnfaz Kurumu görevlilerinin ihmali sonucunda gerçekleşen bir yaşam hakkı ihlalidir" ifadelerine yer verilen suç duyurusu dilekçesinde Metris Cezaevi Müdürü, ikinci müdürleri, olay esnasında kurumda bulunan ceza infaz koruma memurlarının "Kasten öldürme", "Görevi kötüye kullanma", İşkence" suçlarından cezalandırılmaları talep edildi. Adliye önünde grup adına bir açıklama yapan İHD İstanbul Şube Başkanı Abdulbaki Boğa "yüzde 80 şizofren hastası olan Ali Uçkun'un eylem için yönlendirildiğini iddia etti.

  ''ÖLÜM ARAŞTIRILMALI''

  Bir birey hangi suçu işlerse işlesin cezaevinde devletin koruması altında olduğunu ifade eden Boğa "O nedenle devlet sorumludur. Biz şüpheli olan bu ölümün araştırılması gerektiğini düşünüyoruz. Kamera görüntülerinin incelenmesi gerekir. Halkın sembolü olan bayrağın indirilmesi olayını tasvip etmiyoruz. Ama yaşama hakkını her şart ve koşulda savunuyoruz" dedi.

  Bayrak indiren hainin intiharına suç duyurusu #2


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir