Petrol
113.16
0.52%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
485.111
1.58%
15ºC
İstanbul
Açık 15 C

  BDP açlık grevleriyle ilgili görüşme talep etmeyecek

  BDP Grup Başkanvekili Baluken: "BDP'den açlık grevleriyle ilgili görüşme talebi hiçbir şekilde Hükümet'e ulaşmayacak"
  • 12.11.2012 - 15:27
  BDP açlık grevleriyle ilgili görüşme talep etmeyecek

  BDP açlık grevleriyle ilgili görüşme talep etmeyecek #1

  BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, bundan sonra açlık grevleri konusunda Hükümet'ten görüşme talebinde bulunmayacaklarını söyledi.

  Baluken, cezaevlerinde devam eden açlık grevlerine ilişkin TBMM'de basın toplantısı düzenledi. Açlık grevlerinde her an cezaevlerinden cenazelerin çıkabileceğini ifade eden Baluken, ülkede kritik eşikten geçtiklerini savundu.

  "BDP GÖRÜŞME TALEP ETMEYECEK"

  Baluken, diplomatik görüşmeler, siyasi faaliyet ve eylemlerde bulunduklarını, AK Parti ile yaptıkları görüşmelerden sonuç çıkaramadıklarını anlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

  ''Bundan sonra BDP tarafından görüşme talebi olmayacaktır. Somut adım atmada, AKP ve Hükümet'in hiçbir duyarlılık göstermediğinin farkındayız. AKP, ülkeyi böylesine çatışmalı sürecin içine sokmak istemiyorsa, açlık grevlerinde yüzlerce cenazenin çıkmasını istemiyorsa, bir an önce somut adım atmalı. Bunu yapmak bir hükümetin, bir başbakanın sorumluluğudur. Hiçbir şekilde bunu siyasi malzeme, siyasi polemik konusu olarak bu saatten sonra ele almamalı. Bu saatten sonra gösterilecek her duyarsızlık, iktidarın sorumluluğunu daha da perçinleştirecektir. Çıkacak her cenazeden AKP Hükümeti, Adalet Bakanı, Başbakan sorumludur ve tarihe de bu şekilde not düşülecektir. Umarız bu taleplerin yerine getirilmesinde somut adımlar atılır.''

  BDP KAPILARINI KAPATTI MI?

  Baluken, ''BDP kapılarını kapattı mı?'' sorusuna, ''Tamamen kapattı demiyoruz. BDP randevu talebinde bulunmayacak. Bundan sonra Hükümet sorunla ilgili adım atmak, çözmek istiyorsa, cezaevlerindeki arkadaşlarımızla görüşecek'' dedi.

  Açlık grevleriyle ilgili eylemde bulunanlara ve milletvekillerine karşı Hükümet'in ''polis terörü'' uyguladığını öne süren Baluken, BDP Van Milletvekili Özdal Üçer'e saldırı yapıldığını, Üçer'in de kendini korumak zorunda kaldığını savundu.

  Baluken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın idam cezasına ilişkin açıklamalarının sorulması üzerine, ''Ölümler ortadayken sorumluluk mevkinde bulunan başbakan, çözüm yerine tekrar ölümü çağrıştıracak bir söylemle ortaya çıkıyorsa, ruh halinin adı siyasi cinnettir'' diye konuştu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir