Dolar
6.8612
0.0014%
Euro
7.7611
0.1535%
Altın
1798.58
-0.2689%
Borsa
114808.56
-0.8506%
G. Altın
396.959
-0.248%
Bitcoin
63644.24
-0.0606%
29ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 29 C

  BDP Şırnak Milletvekili ÖYM kararını açıkladı

  BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Özel Yetkili Mahkemeler ile ilgili kararını açıkladı.
  • 30.01.2014 - 13:47
  BDP Şırnak Milletvekili ÖYM kararını açıkladı

  BDP Şırnak Milletvekili ÖYM kararını açıkladı #1

  BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, “Bir düzenleme geldiği taktirde özel yetkili mahkemelere ‘hayır’ diyeceğiz. TMK’nın bir virgülünü dahi TCK’ya taşırlarsa onlar hukuktan da, demokrasiden de zerre kadar nasiplerine almamışlar demektir" dedi.

  ''YURTTAŞLARIN ÇOCUKLARINA DA UYGULAYIN''

  Tutuklu Hükümlü Aileleri Dayanışma Federasyonu üyeleri ile birlikte TBMM’de düzenlediği basın toplantısında 13 yılda 2 bin 300 insanın yaşamını yitirdiğini belirten BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, 544 hasta tutuklu ve hükümlünün bulunduğunu söyledi. Özel Yetkili Mahkemeler, DGM’lerde adalet dağıtılmadığını söyleyen Kaplan, şöyle konuştu; “Bakan çocuklarına uyguladığınız hukuku yurttaşların çocuklarına da uygulayın diyoruz. Siz cezaevlerinden topluma güveni yaymazsanız adaletin olmadığı yerde barış olmaz. Devlet hep ‘önce güvenlik sonra insan’ diyemez. İnsansız devlet olmaz ki. Ambulans dururken kemoterapiye ring araçları ile götürülüyorlar.

  İNSAN HAKLARI KURUMU NE İŞE YARAR

  Bu ülkede insan hakları kurumu ne işe yarar, Devlet Denetleme Kurumu ne işe yarar, fasulye satışlarını mı denetleyecek?” ifadelerini kullanan Kaplan, çok sayıda hasta hükümlünün tabutlarının cezaevlerinden çıktığını söyleyerek, “O ceza ve infaz kurumlarında özel yetkili mahkemelerin kurbanı durumuna getirilmiş, fikirlerinden tutsak herkesin hukukuna öncelikle sahip çıkmaları gerekir ve bunu seçimden önce yapmaları gerekir” 

  ''ÖZEL YETKİLİ MAHKEMELER''

  Özel yetkili mahkemeler ve TMK’nın kaldırılması, TCK’da da bazı maddelerin ayıklanması gerektiğinin altını çizen Kaplan, “Özel yetkili mahkemelerin tamamen kaldırılmasını konuştuğumuz zaman 100 milletvekili ile bize saldırı olmuştu. Biz Meclis’te her zaman net tavır koyduk, bu mahkemelerle adalet olmaz. Biz TMK’nın kaldırılmasını, özel yetkili mahkemelerin tamamen kaldırılmasını istiyoruz. Biz demokratik bir ülke istiyoruz. Böyle bir düzenleme geldiği taktirde özel yetkili mahkemelere ‘hayır’ diyeceğiz. TMK, onun bir virgülünü dahi TCK’ya taşırlarsa onlar hukuktan da, demokrasiden de zerre kadar nasiplerini almamışlar demektir. Ayıklanması gereken TCK’da bazı maddeler vardır” açıklamasında bulundu.

  Görüş Bildir