Euro
9.3655
0.32%
Dolar
7.8274
0.02%
Altın
448.48
0.33%
Borsa
1.284
0%
Bitcoin
151.853
5.13%
9ºC
İstanbul
Sağanak yağış 9 C
  BDP'deki krizin arkasından Emine Ayna çıktı

  BDP'deki krizin arkasından Emine Ayna çıktı

  Eş Başkan Selahattin Demirtaş'ın istifa haberiyle ortaya çıkan krize parti içindeki kadınlar sebep olmuş.
  • 09.10.2013 - 13:53

  BDP deki krizin arkasından Emine Ayna çıktı #1

  BDP'de eş başkan Selahattin Demirtaş'ı istifanın eşiğine kadar getiren krizin sebebi belli oldu. Milliyet gazetesine göre; 'Krizin adı: Emine Ayna.'

   

  PARTİDEKİ KADINLAR DEMİRTAŞ'A TAVIR ALDI

  Parti çalışmalarına katılmadığı, verilen görevleri yapmadığı gerekçesiyle Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna'yı disipline sevk etmek isteyen Demirtaş, kadın örgütlenmesinin direnişi ile karşılaştı. Demirtaş'ı görev alanlarına müdahale ile eleştiren kadın grubu, 'Böyle bir cezalandırma yapılacaksa, ona biz karar veririz' diyerek, disipline göndermeyi engelledi. Bunun üzerine Demirtaş'ın, 'O zaman partiyi buyrun siz yönetin' diyerek olağanüstü kongre istediği öğrenildi.

  Demirtaş, 'blöf' yapmadığını göstermek için de yerel seçimlerden önce olağanüstü kongerenin toplanmasını talep etti. Ancak parti yönetimi, yerel seçimler öncesinde dengelerin oynayacağı ve seçim konsantrasyonunun bozulacağı gerekçesiyle Demirtaş'ın bu talebini işleme koymadı.

  GOOGLE DEĞİL ENSONHABER BELLEĞİ

  BDP'li Emine Ayna, THKP-C'li Mahir Çayan'ın yakın arkadaşı olup Çayan'la birlikte tünel kazarak cezaevinden kaçan 5 kişiden biri olan Ömer Ayna'nın yeğenidir. İsrail Başkonsolosu Ephraim Elrom'un kaçırılıp öldürülmesiyle açılan dava sürerken, 1971'in Kasım'ında Mahir Çayan, Ulaş Bardakçı, Ziya Yılmaz, Cihan Alptekin ve Ömer Ayna kazılan tünelden çıkarak firar etmişti. 

  Ömer Ayna, THKO'lu (Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu), Mahir Çayan ise THKP-C'liydi (Türkiye Halk Kurtuluş Parti - Cephesi). Ömer Ayna bu ayrıma rağmen Deniz Gezmiş ve arkadaşlarını kurtarmak için Mahir'lerin yanında yer aldı. Ömer Ayna aynı zamanda Kızıldere'de ölen 10 kişiden biridir. 

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir