Petrol
112.9
0.40%
Euro
17.4981
0.63%
Dolar
16.6983
0.36%
Altın
974.25
0.13%
Borsa
2402
0.00%
Bitcoin
329.587
-2.65%
21ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 21 C

  BDP'li Ayna: Öcalan'ın özgürlüğü bizim özgürlüğümüzdür

  BDP Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna: "Kürt halkının özgürlüğü ile Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü aynıdır" dedi.
  • 30.07.2013 - 16:20
  BDP'li Ayna: Öcalan'ın özgürlüğü bizim özgürlüğümüzdür

  BDP li Ayna: Öcalan ın özgürlüğü bizim özgürlüğümüzdür #1

  Diyarbakır'da BDP öncülüğünde, DTK ve KESK'e bağlı sendikalar ile bazı sivil toplum örgütleri İmralı Adası'nda çarptırıldığı ömürboyu hapis cezasını çeken Abdullah Öcalan'ın sağlık ve cezaevi koşullarına dikkat çekmek için 1 Ağustos perşembe günü yürüyüş düzenleyecek.

  BDP Diyarbakır İl Başkanlığı'nda düzenlenen toplantıya katılan BDP Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna, Öcalan'ın durumunu insan hakları, hukuk ve siyasal olarak üç boyutta ele almanın gerektiğini belirterek, şöyle dedi :"Kürt halkı, Öcalan'ı iradesi olarak belirledi. Kürtler için, eğer Başbakan Erdoğan'ın söylediği gibi, bu süreci sabote etmek, altında kalkılmayacak bir sorumluluksa, Kürtler için bu sürecin, bu sürece dair güvenin en belirgin yönü Abdullah Öcalan'a nasıl yaklaşıldığıdır. Kürtler, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin, Hükümeti'nin, Başbakanı'nın Öcalan'a dönük yaklaşımını sürece dönük nasıl baktığı olarak değerlendirir.

  Sağlık koşullarında herhangi bir iyileştirmeye gidilmemesi, İmralı esaretinde kurtarılmaması bunların hepsi Kürt halkı için biz bu devlete güvenmiyoruz anlamındadır. Kürt halkı bu süreçten, Abdullah Öcalan'ın özgürlüğüne varan bütün halkın özgürlüğünü bekliyor. Şu an devletten biran önce, İmralı'ya bağımsız bir heyet göndermesi, sağlık koşulları konusunda bir taraf olan devletten bağımsız bir heyetin vereceği raporun açıklanmasını bekliyor."

  BİR SANİYE BİLE BEKLEMEDEN SERBEST BIRAKILMALI

  Emine Ayna, doktorların vereceği raporlarda beklentilerini de belirterek, İmralı cezaevinden biran önce, bir saniye bile beklenmeden çıkarılmasıdır. Kürt halkının özgürlüğü ile Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü aynıdır. 1 Ağustos'ta halkımızla birlikte Sanat Sokağı'nda olacağız ve bu duruma dikkat çekmek, hükümeti biran önce adım atmaya zorlamak amacıyla bir yürüyüş düzenleyeceğiz diye konuştu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir