Euro
15.2924
0.33%
Dolar
13.5893
0.83%
Altın
794.3810
-0.84%
Borsa
1951
0.31%
Bitcoin
513.426
1.84%
-1ºC
İstanbul
Bulutlu -1 C

  BDP'li Canan: Şemdinli'de az daha ben de ölüyordum

  Beş askerin öldüğü son çatışmayı BDP’li Canan anlattı: İki mermi tam önüme düştü, ölebilirdim...
  • 24.08.2012 - 12:37
  BDP'li Canan: Şemdinli'de az daha ben de ölüyordum

  BDP li Canan: Şemdinli de az daha ben de ölüyordum #1

  Şemdinli’de önceki gün beş askerin yaşamını yitirdiği çatışmanın ortasına düşen ve tesadüfen hayatta kalan BDP Hakkâri Milletvekili Esat Canan , bölgede gerçek durumun devletin resmettiğinden çok farklı olduğunu söyledi. “Bize Allah yardım etti, şans eseri kurtulduk ama, kimsenin güvenliği yok” diyerek operasyon dışında bir çözüm isteyen Canan , askerin de bölgede denetimi sağlayamamaktan yakınıp, çözüm için Meclis’i işaret ettiğine dikkat çekti.

  KENDİMİZİ ATEŞ ÇEMBERİNDE BULDUK

  BDP’li Canan, yaşadığı korku dolu anları Taraf ’a şöyle anlattı: “Dün 12 civarında arkadaşımla birlikte Şemdinli’den Derecik’e gitmek istedik. Taziye vardı, ilçe başkanının amcası vefat etmişti. Şemdinli’den 15-20 km uzaklaşmıştık ki, bir baktık o bölge havadan helikopterlerle vuruldu. Buna PKK’lılar karşılık veriyordu. Kendimizi ateş çemberinde bulduk.

  TESADÜFEN HAYATTAYIM

  Yolun geçtiği vadide ne ileri ne geri, ne sağa ne sola gidiş imkânı yok. Hatta iki mermi de hemen önümüze düştü. Belki canımızı Allah’a havale ettik, dönsek daha kötü diyerek şoförden ilerlemesini istedim. 5-6 km gidince rahatladık. Akşam dönüş için yola çıktık ancak Ortaklar Karakolu durdurdu. ‘Geçemezsiniz şiddetli çatışma sürüyor’ diye izin vermediler. Şemdinli’ye de bu sabah (dün) döndüm. Dönüşümüzde yanan ormanların dumanını gördüm. Belki bize mermi gelseydi hayatta olmayacaktık, tesadüfen hayattayım. Türkiye bunu görsün Batı da bunu anlasın. Buradaki tablo, Başbakan’ın ‘her tarafa hâkimiz’ demesi ile taban tabana zıt, realite hiç öyle değil. Operasyonların bittiği de doğru değil. Artık sağduyuya ihtiyaç var. Başbakan’ın, bakanların bu konuda açıklama yapması gerekir. Havadan helikopterlerle, operasyonla bölgeyi dövmek çözüm değil. Yetkililerin demokratik çözüme ilişkin daha fazla güven ve umut vermesi gerekir. Güvenlik boyutuyla sonuna kadar gideceğiz derken umutsuzluk hâkim oluyor, çok insan ölecek, çok kan dökülecek. Askerî yetkililer de ‘siz çözün, Meclis’te ne yapacaksanız yapın. Dağları tümden denetim altına kim nasıl alacak’ diye yakınıyorlar. Bölgede tam bir çaresizlik var.”

  ANNELER BENDEN YARDIM İSTİYOR

  BDP’li Canan bölgede terhis edilen askerlerin güvenlik nedeniyle evlerine gönderilemediğini iddia etti. Canan, şunları söyledi: “Dün bir şehit annesi aradı İstanbul’dan ‘benim çocuğum tezkere almış 10 gündür bekliyor onunla birlikte 37 kişi bugün uçakla bilet almışlardı 23’ ü için Van’a götürmemişler’ diye ağladı, benden yardım istediler. Bu durumu önceki gün vali beyle paylaştım, ‘anneler yardım istiyor. Böyle birşey varsa helikopter ile Van’a bırakın bu çocukları’ dedim. Vali ‘Şu an elimizde helikopter yok çatışmada’ dedi. Ben de yardım edeyim karayoluyla götürelim bizzat ben arabamla götüreyim dedim. Zarar gelirse bize de gelsin. Bana versinler o 36 askeri ben götüreceğim kendi adamlarımla Van’a kadar. Vali bey ve komutanlar sonra ne yaptı etti bilemiyorum.”

  ZORGEÇİT KÖYÜ'NÜN BOŞALTILDIĞINA TANIK OLDUM

  Dönüşte Zorgeçit Köyü’ne uğradım ne var ne yok diye. Köye girdim ne göreyim, köylüler araba getirmiş evlerini boşaltıyorlar, gidişe hazırlanıyorlar. “Köyü boşaltmayın bağ-bahçe ne olacak” dedimse de köylüler “Böyle yaşayamayız, jandarma-emniyet talimat verdi. Bunun için tutanak imzaladık. Boşaltacağız, çaremiz yok” yanıtını verdiler. Köy çok kalabalık değil 10-12 hanelik. Gözümüzün önünde arabalarla gittiler.


  Görüş Bildir