Petrol
94.53
-3.69%
Euro
18.2777
-0.67%
Dolar
17.9572
0.14%
Altın
1.028
-1.09%
Borsa
2857
-0.25%
Bitcoin
438.220
-0.73%
24ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 24 C
  BDP'li Van Belediyesi'nden skandal ayrımcılık

  BDP'li Van Belediyesi'nden skandal ayrımcılık

  Van Belediyesi, depremden zarar görenler için resmi internet sitesinde açtığı sayfada bir ayrımcılığa imza attı.
  • 28.10.2011 - 04:56

  BDP li Van Belediyesi nden skandal ayrımcılık #1

  Van Belediyesince resmi internet sitesinde hazırlanan sayfada, "Van İçin Tek Yürek Oldular" başlığı altında depremzedeler için yapılan yardım haberlerine yer verildi.

  SADECE KÜRTLER YARDIM EDİYOR GİBİ GÖSTERDİLER

  Haberde, "Metropollerde yaşayan Kürtlerin Van depreminden etkilenen yurttaşların yardımına yetişmek için çalışmaları sürüyor" denilerek yardımlar sadece Kürt vatandaşlardan yapılıyormuş gibi gösterildi.

  Haberde ayrıca "Türkiye'nin her yanından yapılan yardımlar" denilmesine rağmen sadece İzmir, Ankara, Diyarbakır ve Malatya'dan BDP ve BDP'ye yakın sivil toplum kuruluşlarınca yapılan yardımlar aktarıldı.

  İşte Van Belediyesi'nin intenet sitesinde, o illerden aktarılan ayrımcılık dolu yardım haberleri:

  İZMİR

  Ege bölgesinde, geçtiğimiz günlerde kuruluşunu gerçekleştiren Halkların Demokratik Kongresi ve sivil toplum örgütleri öncülüğünde yardım çalışmaları sürüyor. Ege bölgesinden bir tır dolusu yaşam malzemesi toplanırken, İzmir Kurdi-Der çalışanları da halkla beraber topladığı yardımları yola çıkardı. Bir kamyonu dolduran malzemelerin içinde, çocuk bezinden halıya, uyku tulumundan ayakkabıya, kuru gıdadan battaniyeye onlarca çeşit eşya bulunuyor. Kurdi-Der yöneticisi Janya Acar, yurttaşların kısa bir sürede göstermiş olduğu çaba sonucu ortaya çıkan duyarlılıktan dolayı herkese teşekkür ederek, yardım çalışmalarının devam edeceğini belirtti.

  ANKARA

  Van'da yaşanan deprem felaketi ardından KESK Ankara Şubeler platformu ve TMMOB'a bağlı odalar ve Ankara'da bulunan üniversitelerin öğrencileri, Van halkıyla dayanışma amaçlı topladıkları kışlık giyecek, iç giyim, çocuk bezi, çocuk maması, yatak, yorgan, temizlik ürünleri gibi 2 tır dolusu malzemeyi Van'a gönderdi. Öte yandan Ankara Üniversitesi öğrencilerin dün MNG Kargo aracılığıyla Van Belediyesi'ne gönderdikleri yardımlara bugün Van Valiliğinin el koyduğu öğrenilirken, Pirsultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Hasan Güzelgül ise, örgütlü bulundukları 68 şubede Van için yardım kampanyası başlattıklarını duyurdu.

  DİYARBAKIR

  Van'da meydana gelen depremin ardından adeta seferberlik ilan edilen Kürtlerin ağırlıkta yaşadığı il, ilçe, belde ve köylerden yardım gelmeye devam ediyor. Diyarbakır'ın merkez Kocaköy İlçesi'nde BDP'lilerin çağrıları ile toplanan 4 kamyon yardım malzemesi, Van'a doğru yola çıktı. Malzemelerin içerisinde 25 ton civarında un, ısıtıcı, giyim, battaniye ve kuru gıda bulunuyor.

  MALATYA

  Malatya'da KESK Malatya Şubeler Platformu ile BDP Malatya İl Örgütü öncülüğünde başlatılan yardım kampanyasına da yurttaşlar yoğun ilgi gösteriyor. Pirsultan Abdal Derneği ve Eğitim Sen Malatya Şubesi'nde toplanan yardım malzemeleri arasında kuru gıda, ısıtıcı, battaniye bulunuyor. Şu ana kadar bir kamyonun tamamen dolduğu diğer kamyonunda istiflendiği belirtilirken, her iki kamyonun yarın erkenden Van'a doğru hareket etmesi bekleniyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir