Dolar
7.6928
-0.3691%
Euro
9.0545
-0.0187%
Altın
1894.09
0.4427%
Borsa
1145.24
0%
G. Altın
468.458
0.3079%
Bitcoin
83378.76
0.2393%
16ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 16 C

  BDP'li vekillere Ekim sonunda dokunulacak

  Ak Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, sürecin Ekim ayında tamamlanacağını söyledi.
  • 08.09.2012 - 13:29
  BDP'li vekillere Ekim sonunda dokunulacak

  BDP li vekillere Ekim sonunda dokunulacak #1

  Başbakan Erdoğan'ın, PKKlı teröristlerle kucaklaşan BDP milletvekillerinin dokunulmazlığı için "Yargıyla görüştüm, gerekeni yapacak, biz de parlamentoda gerekeni yapacağız" sözlerinin ardından AK Parti yol haritası hazırlıyor.

  2 YOL VAR

  Ak Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli süreciN, Ekim sonunda tamamlanacağını söyledi. İktidar yetkililerinin görüşleri şöyle: Yöntemi istişare ediyoruz Ak Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli 2 yol var. Ya Anayasa değişikliği ya da dosya bazında ele almak. Hangi yöntemin uygun olacağı konusunu şu an istişare ediyoruz. Çok uzun bekleneceğini sanmıyorum, fezlekeler gelir. Ekim sonuna kadar hem karara varılmış, hem de kararın sonucunu yerine getirmek mümkün olacak.

  BİR ŞEYLER YAPMAK GEREKİYOR

  Şiddetle araya mesafe koyma sınırını aşmış olan, bütün evrensel sistemlerin reddettiği, cezalandırdığı bir harekete, düşünce ve eyleme, kayıtsız kalmamak gerekiyor. Bir şeyler yapmak gerekiyor. Bu da hukukun gereğidir, hakkın teslimidir. En ileri demokrasilerin bile sınır şiddet noktasına geldiğinde, gereken müeyyideleri uyguladığını ve ret ettiğini biliyoruz.

  ADAMLARIN HALLERİNE ACIYORUM

  Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu Komisyondaki 757 dokunulmazlık dosyasından 579'u BDP milletvekillerine ait. 22 milletvekilinin bu kadar dosyası var. 'Suç makinesi' dediğim zaman kızıyorlar. Ee suç makinesi, yine söylüyorum. Bunlarla alakalı geçen dönem ve bu dönem Meclis iktidar ve muhalefetiyle 'Bu dosyaların üzerine çok gidilmesin, hoşgörü olsun' dedi, toplum tolere etti. Ama şimdi dağa gidip teröristlerin sırtını sıvazlayıp hasretle kucaklaşmak, 'Hadi aslanlarım çarpışın arkanızdayız' demektir.

  DÜNYADA BÖYLE BİR VEKİLLİK ANLAYIŞI YOKTUR

  Efendim, 'Anayasa Uzlama Komisyonu'ndan çıkarız' tehdidi var. Çıkarsa çıksınlar. Ne olacak yani? Bu tablo vekillik değildir. Dünyada böyle bir vekillik anlayışı yoktur. Anadolu'dan yeni geldim, Anadolu bu anlamda gerçekten çok gergin. Bizim dokunulmazlığı kaldırma sebebimiz, mahkum etmek ya da bunun yolunu açmak. Parti kapattırmak zinhar değil. Yaptıkları hak mücadelesi değil. Zaten PKK taşeron örgüt. Belediye başkanları ve milletvekillerinin kim olacağını da onlar belirliyor. O zaman iradesi olmuyor bu adamların, acıyorum hallerine.

  MHP'NİN ÖNERİSİ ÇELİŞKİLİ

  Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ MHP 'nin önerisi, amacı tam karşılayan bir öneri olarak görülmüyor. Bir yandan 'Hem yargılansınlar hem ceza alsınlar' deyip, öte yandan da 'Bunlar Meclis çalışmalarına devam etsinler' demek büyük bir çelişki. Terör örgütünü mü temsil ediyorlar yoksa kendilerine oy veren milleti mi temsil ediyorlar diye baktığımızda, milletin temsilinden yoksun bir yaklaşım ortaya koyuyorlar. Milletin temsilini gerçekleştirmeyenlerin, bunun yerine terör örgütünün adeta temsilcisi gibi hareket edenlerin, milletin temsilcileriyle ilgili hususlarla alakalı değerlendirme yapmasını doğru bir yaklaşım olarak görmüyorum. (HÜRRİYET)

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir