Euro
9.3482
-0.42%
Dolar
7.813
-0.75%
Altın
449.11
-1.95%
Borsa
1.329
-1.02%
Bitcoin
132.063
-1.56%
13ºC
İstanbul
Açık 13 C

  BDP'nin İmralı heyeti Öcalan'ın mesajını açıkladı

  Abdullah Öcalan ile görüşmek üzere İmralı'ya giden BDP heyeti Öcalan'ın mesajını açıkladı.
  • 14.10.2013 - 20:05
  BDP'nin İmralı heyeti Öcalan'ın mesajını açıkladı

  BDP nin İmralı heyeti Öcalan ın mesajını açıkladı #1

  Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken'in İmralı'da yaptığı görüşmenin ardından BDP'den yapılan açıklamada, Öcalan'ın kamuoyuna duyurulmasını istediği mesaja yer verildi.

  ÖYLE YA DA BÖYLE 1 SENE DOLDU

  Mesajında, dört yıldır büyük bir çaba içerisinde olduğunu belirten Öcalan, son bir yılda başlatılan sürecin anlamının büyük, yürütülen çalışmaların önemli olduğunu ifade etti. Yürütülen çalışmaların toplumu rahatlattığını, büyük zelzelenin dindiğini dile getiren Öcalan, "büyük dağ gibi sorunların durmaya devam ettiğini" savundu.  

  Söz konusu çalışmaların "formatı, hatası ve sevabıyla" bir yılını tamamladığına işaret eden Öcalan, önerilerini devlete yazılı ve sözlü olarak sunduğunu, "anlamlı derin müzakereler için devletin tavrını beklediğini" vurguladı. 

  "İSLAM KONGRESİ YAPILSIN"

  Öcalan, mesajına şöyle devam etti:

  "Ertelemeye tabi tutulmaması gereken ve sürecin hassasiyeti nedeniyle zaman kaybetmeden derinlikli müzakerelerin hayata geçmesi gerekir. Bu müzakere anlamlı ve sonuç alınan bir müzakere olmalıdır. Bu bir yıl içinde yasal herhangi bir zemin oluşmadığı gibi ne bir ret ne de bir ilerleme sağlanmamıştır. Süreçle ilgili umudumu korumakla birlikte bu umudun hayal kırıklığına dönmemesi için tarihi çağrımı bir kez daha tekrarlıyorum." BDP'nin açıklamasına göre, İmralı'da heyetle görüşen Öcalan, bayram mesajı da göndererek, "El Kaide ve El Nusra gibi İslam'a ihanet içinde olan kesimlere karşı" Diyarbakır'da Demokratik İslam Kongresi yapılması çağrısında bulundu.  

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir