Petrol
96.14
-0.53%
Euro
18.2973
0.00%
Dolar
17.9442
-0.03%
Altın
1.029
-0.13%
Borsa
2795
-1.59%
Bitcoin
429.065
2.57%
26ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 26 C
  BDP'nin Nevruz talebine valilik engeli

  BDP'nin Nevruz talebine valilik engeli

  Valilik erken Nevruz kutlamasıyla ilgili olarak açıklama yaptı.
  • 15.03.2012 - 15:37

  BDP nin Nevruz talebine valilik engeli #1

  İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, 21 Mart'ta yapılacak Nevruz kutlamalarına ilişkin, pek çok ulusun ortak sevinç günü olan bu günde herkesin sorumlu, bahar sevincine uygun bir duruş içinde olması ve kutlamalarını birlik ve beraberliğe, sevince vesile olacak şekilde yaşaması gerektiğini belirterek, ''Biz de bu çerçevede gelecek olan talepleri, alacağımız güvenlik tedbirleri noktasında takip edeceğiz'' dedi. 

  PAZARA İZİN YOK

  Nevruz'un İstanbul'da gününde kutlanacağına işaret eden Mutlu, ''Hepimiz biliyoruz ki, bayramlar hangi güne denk gelirse o gün kutlanır. Dolayısıyla bu Nevruz'da da 21 Mart gününde İstanbul'da gelecek olan talep doğrultusunda izni 21 Mart için vereceğiz'' şeklinde konuştu.

  Vali Mutlu, ''BDP'nin bir başvurusu oldu mu pazar günüyle ilgili?'' sorusuna da ''Oldu ama 21'i itibariyle kendilerine müsaade edeceğiz'' yanıtını verdi.

  Pazar günü için izin verilip verilmeyeceği sorulan Mutlu, ''Hayır, hayır, 21'i itibariyle izin vereceğiz, Nevruz gününde kutlanmış olacak'' diye konuştu.

  KÜRTÇE VE ZAZACA PANKARTLAR

  Öte yandan Diyarbakır'da pazar günü yapılacak Nevruz kutlamalarıyla ilgili hazırlıkları inceleyen BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Nevruz'un özgürleşmeyi ifade ettiğini söyledi. Diyarbakır'da BDP'nin 18 Mart Pazar günü merkez Bağlar İlçesi'ndeki Nevruz alanında kutlayacağı, Nevruz etkinlikleri için çalışmalar sürdürülüyor. Alanda hazırlanan ve yeşil, sarı, kırmızı renklerin hakim olduğu büyük platforma, Kürtçe ve Zazaca kutlama mesajları yazıldı. Platformun üst kısmında Nevruz afişlerinin yasaklanmasına neden olan 'An Azadi, An Azadi' (Ya özgürlük, Ya özgürlük) sloganının yazıldığı da dikkat çekti. Platformun sol tarafına 2008 yılında Gaziantep'te geçirdikleri trafik kazasında hayatını kaybeden eski PKK'lı Cihan Deniz ve Hüsnü Ablay'ın fotoğrafları asılırken, sol tarafta ise 1990 yılında Diyarbakır surlarında, 1992 yılında ise İzmir Kadifekale'de kendilerini yakan Zekiye Alkan ile Rahşan Demirel'in fotoğrafları yer aldı.

  DEMİRTAŞ VE BAYDEMİR'DEN DENETLEME

  Nevruz kutlama alanıyla ilgili çevre düzenlemesi devam ederken, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve partililerle birlikte alana giderek çalışmaları denetledi. Platformun üzerinde ve alanda incelemelerde bulunan Demirtaş, "Halkın rahat bir şekilde nevruz alanına gelip, kutlamalasını yaptıktan sonra dönebilmesi için bütün tedbirler alınıyor" dedi.

  NEVRUZ MESAJLARI SİYASİ DENGELERİ ETKİLEYECEK

  Demirtaş, Nevruz'a katılımların her yıl bir öncesi yıldan daha kalabalık olduğunu söyledi. Demirtaş, şunları söyledi: "Nevruz bütün Ortadoğu halkları gibi Kürtler açısından da özgürlüğü, özgürleşmeyi ifade ediyor. Zulme karşı başkaldırıyı ifade ediyor. Dolayısıyla bu Nevruz'da ortaya çıkacak mesajlar, aslında Ortadoğu'daki bütün siyasi dengeleri, siyasi gidişatı etkileyebilecek bir mesaj olacaktır diye düşünüyoruz."

  Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir de, Nevruz ile ilgili çalışmalarını aralıksız olarak sürdürdüklerini söyledi. Osman Baydemir, "Başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere bütün belediyelerimizle, il teşkilatımızla ve Nevruz çalışmaları içerisinde olacak bütün kurumlarla eşgüdüm halinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz" dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir