Petrol
87.72
-0.37%
Euro
18.0032
-0.09%
Dolar
18.5407
0.12%
Altın
985.53
-0.20%
Borsa
3198
0.00%
Bitcoin
365.226
3.91%
19ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 19 C

  Bedelli askerlik ne zaman çıkacak

  Bedelli askerlik ne zaman çıkacağını merak edenler için gelen haberlere göre; AK Parti 14 Ekim'de Meclis'te kabul etse bile yasanın çıkmasının 1 yıl sarkacağı tahmin ediliyor.
  • 06.10.2014 - 13:37
  Bedelli askerlik ne zaman çıkacak

  Bedelli askerlik ne zaman çıkacak #1

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da "bedelli askerlik" konusundaki sözleri üzerine gözler Genelkurmay Başkanlığı'na çevrildi. Asker mevcudu başta olmak üzere, planlamalar ve faaliyetleri göz önünde tutarak hükümete rapor sunması beklenen Genelkurmay'ın tespitleri, bedellinin şekli ve kapsamı konusunda uygulamaya ışık tutacak. Hükümet kaynakları ise, yıl sonuna kadar bu konunun netleştirilmesinin öngörüldüğünü belirtiyor. Genelkurmay'ın, bedelli konusunda göz önünde tutacağı hassasiyetler ise satır başlarıyla şöyle sıralanıyor:

  YAŞ KONUSUNDA ESNEME OLABİLİR

  Bedelli askerlik konusundaki en önemli kriter, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bünyesindeki asker mevcudu. Eylül ayı başı itibariyle, TSK'da 671 bin 275 personel görev yapıyor. Bu mevcut içinde özellikle erbaş ve erler ile yedek subayların durumu önem taşıyor. Bedelli askerlik konusunda hükümet ile Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) arasında çift taraflı çalışma yürütüleceği öğrenildi. Buna göre önce TSK, mevcut kadrosunun ne kadar erbaş ve er boşluğunu kaldıracağını hükümete bildirecek. Sabah'ın haberine göre; Hükümet de buna uygun olarak bedelli askerlikte kriter olacak yaş ve ücreti belirleyecek. Kulislerde, çıkarılacak bedelli yasasının '28 yaş-20 bin TL bedel' kriterlerini içereceği, bedelin daha aşağıya inmeyeceği ama yaş konusunda esneme olabileceği ileri sürülüyor.

  TSK'NIN KIRMIZI ÇİZGİSİ "GÖREV BOŞLUĞU"

  TSK'nın bedelli askerlik konusundaki tek kırmızı çizgisi ise görev boşluğu. Kışlalarda erbaş ve erlerin yaptıkları görevlerde boşluk olmaması için TSK, yaşın ve ücretin düşük olmamasını istiyor. TSK, bölge ülkelerindeki krizlerden dolayı da personel yapısında zafiyete yol açacak bir bedelli askerliğin gündeme gelmesine sıcak bakmıyor.


  Görüş Bildir