Petrol
103.59
0.80%
Euro
17.6321
0.94%
Dolar
17.2476
1.61%
Altın
976.01
1.37%
Borsa
2385
0.00%
Bitcoin
346.823
3.14%
24ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 24 C

  Bekir Bozdağ: Endişeniz olmasın

  Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Soma maden faciasının soruşturmasının üzerinin örtülmesi yönündeki iddiaları yalanlayarak "Endişeniz olmasın" dedi.
  • 20.05.2014 - 13:07
  Bekir Bozdağ: Endişeniz olmasın

  Bekir Bozdağ: Endişeniz olmasın #1

  Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, AK Parti TBMM Grup Toplantısı öncesinde gazetecilerin, Soma'daki facia ile ilgili devam eden soruşturma konusundaki sorularını yanıtladı.

  "KİMSENİN BİR ENDİŞESİ OLMAMALIDIR"

  Bozdağ, Soma faciası ile soruşturmanın kapatılması ve üzerinin örtülmesinin asla söz konusu olmadığını, hukukun işleyeceğini belirterek, "İhmali ve kusuru olanlar, hukukun öngördüğü ceza neyse mahkeme kararı doğrultusunda onu göreceklerdir. Kimsenin bir endişesi olmamalıdır" dedi.

  "TARTIŞILABİLİR AMA HÜKÜMLER ÇOK NET"

  "Yasaların, doğrudan maden sahibinin suçlanmasına ya da sorumlu görünmesine izin vermediği yönünde haberler olduğunun” anımsatılması üzerine, Bozdağ, şöyle konuştu;

  “Yasalarımızda maden faciası ya da başka bir facia olduğunda, kaza olduğunda… Bu kazada ihmal ve kusuru olanlarla ilgili uygulanacak hükümler var. Bu hükümler de gayet net ve açık hükümler. Tartışılabilir ama hükümler çok net. Dolayısıyla işletme sahiplerinin veya orada görev yapanların sorumluluklarını düzenleyen hükümler diğer mevzuat içinde de var. Ama ceza mevzuatı bakımından baktığınızda yasamızda gerekli hükümler var. Şu anda Soma’da adli tahkikat başlamış durumunda.

  "ŞU ANDA ADLİ SORUŞTURMA DEVAM EDİYOR"

  Esasında kazanın olduğu ilk gün adli tahkikat başladı. HSYK oradaki olayın vehameti nedeniyle 28 civarında savcı görevlendirdi. Adli Tıp Kurumu Başkanı, başka yerlerden adli tıp kurumu uzmanlarını oraya götürmek suretiyle çalışmalar yaptı. Bu çalışmalar bir yandan tespit çalışmasıdır ama öte yandan da soruşturmanın da bir parçasıdır. Şu anda adli soruşturma devam ediyor, gözaltılar var, tutuklamalar var, bilirkişi incelemesi var. Bu süreç içerisinde adli soruşturma bakımından toplanması gereken deliller, incelenmesi gereken hususlar var. Bunların hepsi incelendikten sonra iddianame ve yargılama olacaktır.

  "HUKUK İŞLEYECEKTİR"

  Adli tahkikat ve yargılama sürecini hep beraber takip ediyoruz. Zaten milletimiz de görecektir. Şundan kimse endişe etmesin. Bu soruşturmanın kapatılması, üzerinin örtülmesi asla sözkonusu değildir. Hukuk işleyecektir. İhmali ve kusuru olanlar, hukukun öngördüğü ceza neyse mahkeme kararı doğrultusunda onu göreceklerdir. Kimsenin bir endişesi olmamalıdır."  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir