Petrol
97.18
0.90%
Euro
18.4258
0.81%
Dolar
17.8726
-0.15%
Altın
1.028
-0.47%
Borsa
283
0.00%
Bitcoin
424.471
1.81%
29ºC
İstanbul
Çok bulutlu 29 C
  Bekir Bozdağ'dan HSYK kararına ilk yorum

  Bekir Bozdağ'dan HSYK kararına ilk yorum

  Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, AYM'nin HSYK yapısında değişiklik öngören kanununa verdiği kısmi iptal kararına tepki gösterdi.
  • 11.04.2014 - 15:10

  Anayasa Mahkemesi, HSYK'nın yapısını değiştiren Kanun'un bazı maddelerini ve BTK Kanunu'na iptal kararı vermişti. Hükümet, Anayasa Mahkemesi'nin kararına tepki gösterdi.

  Bekir Bozdağ'dan HSYK kararına ilk yorum İZLE

  "GERİYE DÖNÜK İHYASI MÜMKÜN DEĞİL"

  Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, konuyla ilgili ilk değerlendirmesini yaptı. Bozdağ, yaptığı açıklamasında,  ''Yaptığımız düzenleme, Anayasa'ya uygundur. İptal kararı bu yöndeki kanaatimi değiştirmemiştir. Ancak elbette ki iptal kararına uyacağız. Anayasa Mahkemesi kararları geriye yürümez. Bugüne kadar yapılmış değişikliklerin geriye dönük ihyası mümkün değildir yapılmış uygulamalar geçerlidir'' dedi.

  Bekir Bozdağ dan HSYK kararına ilk yorum #1

  BU KONU NEDEN ŞİMDİ GÜNDEMDE

  Bozdağ, açıklamasına, "Anayasa Mahkemesinin bu dava konu gündeminde olmamasına rağmen gündeminde değişiklik yaparak öne aldığını görüyoruz. Belli ki bugüne kadar Anayasa Mahkemesi Başkanı'nı ve mahkemeyi bu işi gündeme almaya zorlayan bir şey yoktu ama öyle anlaşılıyor ki sayın Başkanımıza ivedi olarak bu konuyu gündeme almasını gerekli kılan başka şeyler oldu" şeklinde devam etti.

  "BU KONUYU GÜNDEMDE OLMADIĞI HALDE ÖNE ÇEKMESİ ANLAMLI"

  Bozdağ, Anayasa Mahkemesi’nin resmi bir Twitter hesabı açması hakkında da,  "Anayasa Mahkemesi’nin siyasi tartışmaların göbeğine oturmasına doğru bulmuyorum. Anaya Mahkemesi’ni ne kadar gündemden uzak tutarsak iyi olur. Mahkeme son günlerde gündemin göbeğinde, umarım mahkemeyi bu konulardan uzak tutarız. Merak ediyorum Burhan Kuzu hakkında mahkeme ne diyecek. Anayasa Mahkemesi’nin gündemi önceden belli. İstediği zaman istediği konuyu öne alabilir. Bunda şüphe yok. Ancak bu konu gündemde olmadığı halde öne çekmesini anlamlı bulduğunu söyledim. Bunun değerlendirmesi gerekenler değerlendirecektir. İptal edilen konular bize göre Anayasa’ya aykırı değil." açıklamasında bulundu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir