Euro
9.9938
1.29%
Dolar
8.3133
1.64%
Altın
475.11
0.69%
Borsa
1.345
1.1%
Bitcoin
447.287
-1.82%
16ºC
İstanbul
Açık 16 C

  Bekir Kaya: Erdoğan sayılı liderlerden biri

  Van Belediye Başkanı cezaevinden çıktı, görevine döndü, Başbakan'ı övdü.
  • 09.04.2013 - 12:53
  Bekir Kaya: Erdoğan sayılı liderlerden biri

  Bekir Kaya: Erdoğan sayılı liderlerden biri #1

  KCK davasında tahliye olan Van Belediye Başkanı BDP'li Bekir Kaya, görevine döndü. İçişleri Bakanlığı'nın onayı ile görevine iade edilen Bekir Kaya, "Başbakan Erdoğan Türkiye'de yüzde 50 oy almış bir insan. Cumhuriyet tarihinin sayılı liderlerinden biri" dedi.

  BAKANLIK ONAY VERDİ GÖREVE BAŞLADI

  Terör örgütünün şehir yapılanması KCK'ya yönelik soruşturma kapsamında tutuklandıktan sonra tahliye edilen Belediye Başkanı Kaya, İçişleri Bakanlığı'nın onayı ile görevine başladı.

  Mahalli İdareler İl Müdürü Mihraç Kaya'nın, "Göreve başlama yazısını" tebliğ ettiği Kaya, makamında gazetecilere açıklamada bulundu.

  ''YÜZLERCE KİŞİ HALA TUTUKLU''

  Tutuklandığı günden bu yana kendilerine destek veren vatandaşlara teşekkür eden Kaya, terör örgütü KCK operasyonları kapsamında aralarında milletvekili ve belediye başkanlarının da bulunduğu yüzlerce arkadaşının halen tutuklu olduğunu belirtti.

  ''GÜZEL GÜNLER YAŞAMAYA BAŞLADIK''

  Kaya, Türkiye'de yeni ve önemli bir sürecin başladığını, bu sürecin başarıya ulaşması için herkesin çaba göstermesi gerektiğini vurgulayarak, "Bu sürecin, tüm haksızlıkları ortadan kaldıracağı bir süreç olmasını diliyorum. Hem temenni ediyor, hem de bunun için üzerimize düşeni yapacağımızı belirtiyorum. Geçmişi çok irdelemeden, arkasına takılmadan geleceğe bakacağız. Neticede çok güzel günler yaşamaya başladık" diye konuştu.

  ''ERDOĞAN SAYILI LİDERLERDEN BİRİ''

  Türkiye'de yaşanan çözüm süreci ile ilgili değerlendirmelerde bulunan ve Başbakan Erdoğan'ın toplum tarafından kabul gören önemli bir lider olduğunu ifade eden Kaya, şöyle konuştu:

  "Başbakan Erdoğan Türkiye'de yüzde 50 oy almış bir insan. Cumhuriyet tarihinin sayılı liderlerinden biri. Toplumla buluşma itibarıyla büyük bir aktör olduğu herkes tarafından takdir edilen bir insan. Uyguladığı politikaların toplum tarafından kabul görme oranının çok yüksek olduğu da zaten ortada. 3 tane seçim ve referandum geçirdi. Böyle bir boyutu var. Bu nedenle ürettikleri politikaların da toplum üzerinde büyük bir etkisi var.

  Öcalan'ın da Ortadoğu üzerinde büyük bir etkisinin olduğunu kimse artık inkar etmiyor. Sadece Türkiye'deki Kürtler değil, Ortadoğu'da, komşu ülkelerin birçoğunda büyük bir etkisi var. Bu nedenle, bu iki önemli aktörün olması bu sürecin başarıya ulaşması açısından büyük bir şanstır. Bu süreç onların ciddi katkısı ile hepimizin ortak özlemi olan barışa ulaşacaktır.

  ''GELECEĞE DAİR UMUTLARIMIZ BÜYÜK''

  Bu anlamda süreç şu an itibariyle de iyi gidiyor. Ama bu süreç çok kolay da değildir. Bugünden yarına kadar çözülecek bir süreç değildir. Bunun aşamaları vardır. Atılan adımlar itibarıyla bu sürecin daha başındayız ancak geleceğe dair büyük umutlarımızın olduğunu söylemeliyim."

  Tutuklandıkları günden bu yana Van Belediyesi'nin işlevsiz kalmadığını ve çok önemli çalışmalar yaptığını anlatan Kaya, özverili bir çalışma performansı gösteren belediye çalışanlarına teşekkür etti.

  294 GÜN SONRA TAHLİYE EDİLMİŞTİ

  Van'da 7 Haziran 2012'de KCK'ya yönelik gerçekleştirilen operasyonda gözaltına alınan aralarında Van Belediye Başkanı Bekir Kaya'nın da bulunduğu 13 kişi hakkında Van 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'Terör örgütü üyeliği' suçundan dava açıldı. 294 gün tutuklu yargılanan Van Belediye Başkanı Bekir Kaya, 29 Mart 2013'te yapılan son duruşmada adli kontrol altında tahliye edildi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir