Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
442.111
0.76%
23ºC
İstanbul
Açık 23 C

  Belarus'la karşılıklı olarak vizeler kalktı

  Ahmet Davutoğlu, Belarus'ta, iki ülke arasında vizelerin karşılıklı kaldırılmasına ilişkin anlaşmayı imzaladı.
  • 29.03.2013 - 17:03
  Belarus'la karşılıklı olarak vizeler kalktı

  Belarus la karşılıklı olarak vizeler kalktı #1

  Bakan Davutoğlu, Belarus'un başkenti Minsk'te ilk önce Dışişleri Bakanı Vladimir Makey ile görüştü. Görüşmede ağırlıklı olarak ikili ilişkiler ele alındı. Bu çerçevede özellikle Türk firmalarının Belarus'taki yatırımları ile ikili ekonomik ve ticari işbirliğinin geliştirilmesine ilişkin hususlar görüşüldü.

  Görüşmenin ardından iki ülke arasında "Vizelerin Karşılıklı Kaldırılmasına İlişkin Anlaşma" ile Türkiye-Belarus Geri Kabul Anlaşması'nın imza töreni yapıldı. Belarus tarafında vize anlaşmasını Dışişleri Bakanı Makey, Geri Kabul Anlaşmasını ise İçişleri Bakanı Anatoliy Kuleshov imzaladı.

  İmza töreni sonrasında yapılan basın toplantısında Davutoğlu, Türkiye'nin 1992 yılında Belarus'u tanıyan ilk ülke, kendisinin de bugün Belarus'u ziyaret eden ilk Türk Dışişleri Bakanı olduğunu ve bundan onur duyduğunu söyledi.

  Bakan Davutoğlu, iki ülke arasındaki ilişkilerin sorunsuz şekilde geliştiğini, vizelerin kalkmasıyla ekonomik ve sosyal ilişkilerin daha da gelişeceğini ifade etti. Belarus'un stratejik bir konuma sahip olduğunu ve devam eden reform sürecinin de etkisiyle bu ülkenin uluslararası alanda daha da önem kazanacağını belirten Davutoğlu, Türkiye'nin Belarus'un uluslararası toplumla bütünleşmesi için her türlü katkıda bulunmaya hazır olduğunu kaydetti.

  Davutoğlu ayrıca, Belaruslu muhatabını Karma Ekonomik Komisyonu toplantısı için en kısa zamanda Türkiye'de ağırlamak istediğini dile getirdi.

  Belarus Dışişleri Bakanı Makey de Türkiye'nin bölgedeki en önem verdikleri ülkelerden biri olduğunu, ilişkilerin son 20 yıldır sürekli geliştiğini söyledi.İleriye dönük olarak daha büyük potansiyel bulunduğuna dikkati çeken Makey, ikili görüşmelerde somut projelerin ele alındığını ve Bakan Davutoğlu'nun ziyaretinin ilişkilere bu yönde ivme kazandıracağını ifade etti.

  İki bakan daha sonra bir çalışma yemeğinde bir araya gelerek Suriye, Irak ve Afganistan başta olmak üzere çeşitli bölgesel konularda görüş alışverişinde bulundu. Yemekte ayrıca, iki ülkenin uluslararası platformlardaki çeşitli adaylıkları ve çok taraflı işbirliği konularının ele alındığı belirtildi. Bakan Davutoğlu, daha sonra Cumhurbaşkanı Alexander Lukashenko ve Başbakan Mikhail Myasnikovich tarafından ayrı ayrı kabul edildi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir