Petrol
96.52
1.69%
Euro
18.2896
0.26%
Dolar
17.939
0.15%
Altın
1.031
0.83%
Borsa
2795
0.00%
Bitcoin
430.755
3.45%
30ºC
İstanbul
Güneşli 30 C

  Beşir Atalay: Anadil kutsaldır öğrenilebilir

  Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay Habertürk ekranlarında yayınlanan Basın Kulübü'nde konuk oldu
  • 21.01.2012 - 00:02
  Beşir Atalay: Anadil kutsaldır öğrenilebilir

  Beşir Atalay: Anadil kutsaldır öğrenilebilir #1

  Başkan Yardımcısı Beşir Atalay, Habertürk TV'de Nihal Bengisu Karaca, Belkıs Kılıçkaya, Ceyda Karan ve Selçuk Tepeli'nin hazırlayıp sunduğu 'Basın Kulübü'' programında, Türkiye ve dünyanın sıcak gündemine dair son gelişmeleri değerlendirdi.

  İşte Atalay'ın başlıca değerlendirmeleri:

  Hrank Dink olayı hepimizi üzdü. Türkiye'nin demokrasisi, çok sesliliğine vurulmuş bir darbedir. 5 yıldır tartışılıyor. Kendi payıma karmaşık bir ortam görüyorum.

  Hiçbir dava bu duruma düşmemişti. Bir yandan yürüyen bir yargı var. Daha dava sonuçlanmamış. Kamoyu tatmin olunmadı. Herkesin farklı beklentileri vardı.

  HÜKÜMET ÜSTÜNE DÜŞENİ YAPTI

  Hükümet olarak bize düşen gereğini yerine getirmektir. Biz bize düşeni yaptık. İdarenin içinde güvenliğin içinde bu konuda ismi geçen herkes yargıya teslim edilmiştir. Bizim dönemimizde faili meçhul kalmamıştır. Dolasıyla yargının bileceği bir şey. Bu kadar tartışmadan sonra görüyorum ki temyizin kararı da zor.

  "BEYANATLAR OLDUKÇA ENTERESAN"

  Öte yandan dava sonucundan çoğu kişinin tatmin olmadığını vurgulayan Bakan Atalay, 'Hakimler biz örgüt olduğuna inansak bile yeterli delil olmadığı için bir şey yapamayız' diyor. Bu nedenle de ''Yargı mensuplarının beyanatları oldukça enteresan'' diye konuştu.

  ''İNSANLAR TEPKİ GÖSTERİRKEN YANLIŞ HEDEFLER GÖSTERİYOR''

  10 yıllık dönemde Türkiye'nin çok değiştiğini vurgulayan Beşir Atalay, "Türkiye'de karanlık işler çevrimek zorlaştı. Açık toplum olmak çok önemli bir özellik. Bir yerlerde birileri bir yanlışlık yaparsa açık toplumda bu gizli kalmaz. Dink davasında bundan sonrasını yargı yürütecektir. Bunu hükümete mal etmek büyük yanlışlıktır. Bunu yapıyorsa da bahane olarak kullanıyordur. AK Parti statükonun savunucusu oldu gibi eleştirilere asla katılamamam. AK Parti devrimci bir partidir" dedi.

  ANADİLDE EĞİTİM

  Kürt açılımı ve anadilde eğitim ya da kürtçenin seçmeli ders olarak öğretilmesi konularını da değerlendiren Atalay şöyle konuştu:

  Kürt açılımı sürecini çalışmaya başlarken çok değişik görüşmeler yaptık. Her kesimin desteğini alalım diye. Bu görüşmelerde hep dil ön plana çıkıyordu. Kürt sorununun arkasında terör problemi var. Bu nedenle bu kadar kolay değil.

  Hiçbir yerde dilin kullanımıyla ilgili ya da öğrenmesiyle ilgili engeller kalmadı. Biz kendi dönemimizde inkar politikası yürütmedik.

  Dilin öğretimi ayrı o dilin eğitimi ayrıdır. Devletin bir resmi dili birde eğitim dili vardır. Tamam milletin ana dili kutsaldır. Konuşulabilir, öğrenilebilir.

  ATALAY: BDP ULUDERE'DE SİYASİ ŞOV YAPTI

  Uludere'yi gerekeleriyle ortaya çıkarmayı arzuluyoruz. Soruşturmaların bitmesi lazım

  Onların gönlünü alma anlamında ne gerekiyorsa yapacağız. BDP orada gidip siyasi şovlar yaptı. Millet onlara cenazelerimizi istismar ediyorsunuz' diye tepki gösterdi. Anamuhalefet partisini başkanını başkan olarak bile görmüyorum.

  Biz çadıra gitmedik. Cenaze sahiplerinin odalarında ziyaret ettik. Çadırı o gün terk etmişlerdi. Kaymakamla ilgili olaya üzüldüklerinden dolayı. Onlarla irtibatımız devam ediyor. Ama muhalefet malaesef böyle şeyleri bile istismar ediyor.

  27 NİSAN 2007 GECESİ YAŞANANLAR

  AK Parti'nin kapatma süresini Beşir Atalay ilk kez şu sözlerle anlattı:

  İlk duyduğumuzda hemen biraraya gelmeliyiz diye düşündük. 27 Nisan bidirisi AK Parti'nin çizgisinin en önemli mihenk taşlarından biridir. Oldukça çetin bir yoldan geçiyoruz. Başbakanımızın bir ifadesi vardır ' dik durmak' diye. İşte dik durmak böyle zamanalarda gereklidir. Bu durumda ne yaparsın bir açıklama oluşturursun. Bir metin oluşturuldu.

  Sabaha kadar çalışma yaptık. Eklemeler çıkarmalar düzenlemeler yaptık. Başbakan'la bir araya gelinecek o sabah. Başbakan da Kızılay Genel Kurulu'na katılacaktı. Sonra birlikte konuta geçtik. Çok kararlı çok emin adımlarla bizim en baştan beri tavrımız duruşumuz ve dik duruşumuz ve Türkiye'yi bu durumdan kurtarma düşüncemiz değişmedi.

  "DİK DURUŞ SERGİLEDİK"

  Başbakanı karşıladık ve beraber resmi konuta geçtik. Kendi aramızda istişare yaptık. Hükümet Sözcümüzün metni okumasına karar verildi. Çok kararlı emin adımlarla baştan beri düşüncemiz tutumumuz dik duruş ve ülkeyi bunlardan kurtarmayı amaçladık.

  Başbakanlık'ta açıklanmasını uygun bulduk ve bildiri orada açıklandı. Doğrusu Türkiye'yi de bu açıklama rahatlattı. Çok önemki bir adım. Bu dönemdeki demokratikleşme süreci gerçekleşirken 27 Nisan AK Parti dönemindeki en antidemokratik gelişme Cumhurbaşkanlığı seçim süreci bazı partileri tasfiye etti.

  Diyelim ki o zaman ki iki parti üyesi meclise katılmadı. Hatta şunlar şunlar olursa katılırız dedi. Bu süreç onları tasfiye etti. Orda bir anayasa mahkemesinde bir süreç yaşandı.

  Bir iktidar partisi kendini 1 oyla kurtardı. Bizim partiye açılan kapatma davasında anayasa açıklamasıyla 23. parlemento döneminde anayasa çalışması yapılamadı. Süreç siyaset kurumunun ve vatandaşların özgüvenini artırdı.

   

   

   

   


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir