Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
447.750
1.25%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 22 C
  Beşir Atalay MİT'in kayıtlı dinlemelerini açıkladı

  Beşir Atalay MİT'in kayıtlı dinlemelerini açıkladı

  TBMM'de konuşan Başbakan yardımcısı Atalay, MİT'in kayıtlı dinlemeleriyle ilgili açıklama yaptı.
  • 09.04.2014 - 23:07

  Beşir Atalay MİT in kayıtlı dinlemelerini açıkladı #1

  TBMM'de devam eden MİT Kanun Teklifinin görüşmelerinde hükümet adına söz alan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, MİT Kanun Teklifi görüşmeleri esnasında muhalefet milletvekillerinin eleştirilerine cevap verdi.

  "MİT DAHA ÇOK DIŞA YÖNELECEK"

  MİT'in 1984 yılında yürürlüğü giren yasa ile görev yaptığını söyleyen Atalay, 30 yıl öncesine dayanan MİT Kanunu'nun çağın gereklerini karşılamaktan uzak olduğunu söyleyerek, çok sayıda ülkenin 2000'li yıllardan itibaren istihbarat mevzuatlarını çağın gereklerine uygun şekilde düzenlediklerinin altını çizdi.

  İstihbarat teşkilatının Türkiye için önemli olduğunu belirten Beşir Atalay, "Batılı örneklerde olduğu gibi mevzuatın şeffaflığı artırılırken kurumun daha geniş imkanlara kavuşturulması hedeflenmektedir. Yasa teklifi ile MİT'in dış güvenlik, milli savunma, terörle mücadele, istihbarata karşı koyma ve siber suçlarla mücadele konularındaki faaliyetleri yoğunlaştırılacak, teşkilatın ağırlıklı olarak dış istihbarat ve dış güvenlik konularına yönelmesi sağlanacaktır" diye konuştu.

  "BAZEN İSTİHBARİ DİPLOMASİ GEREKİR"

  Türkiye'nin son yıllarda dış politikada etkinliğini artırdığını ifade eden Atalay, sadece yakın kuşakta değil, uzak kuşakta neler olup bittiğini anlamlandırmanın ve buna uygun politikalar geliştirmenin önem kazandığını belirtti.

  "Hükümetimiz bazen klasik diplomasi ile gerçekleştiremediğini Irak, Afganistan ve Filistin konularında olduğu gibi istihbari diplomasi ile yapmaktadır. Örneğin teşkilat Filistin ve İsrail arasındaki esir değiş tokuşunda çok önemli bir rol oynamıştır. Gazze savaşının ateşkesinde ve Irak'ta çok büyük roller üstlenmiştir" ifadelerini kullanan Beşir Atalay, teşkilatın Türkiye'de Çözüm Süreci'nde de kullanıldığını ve MİT'in çok verimli bir çalışma yürüttüğünü açıklayarak, "Kim ne derse desin biz Çözüm Süreci'nde kararlıyız ve MİT de burada çok önemli bir görev görüyor. Bunu yürüteceğiz. En hayırlı çalışmalardan birisi olarak görüyoruz" dedi.

  "YASA İLE MİT'İN GÖREVLERİ BELİRGİNLEŞECEK"

  Büyük ülkelerin en önem verdiği konulardan birisinin istihbarat teşkilatları olduğuna işaret eden Beşir Atalay, yasa teklifinin bütün vatandaşların güvenliği ile yurtdışı bağlantılı olarak yurtiçinden gelecek tehditlere karşı daha etkin korunmasını amaçladığını söyledi.

  Beşir Atalay, "Yeni yasa ile birlikte MİT'in yurtdışında rehin alınan başta basın mensupları olmak üzere her kesimden vatandaşlarımızın menfaatine olacak şekilde etkinliğini artırması amaçlanmaktadır. Şuanda MİT'in çalışmalarının büyük bir kısmı yasasından ziyade gizliliği olan bir yönetmelikle yürütülmektedir. Buraya getirdiğimiz düzenlemelerin bir kısmı o yönetmeliktedir. Biz ilk defa MİT'in yasasını şeffaf şekilde Meclis'te tartışıyoruz. Artık yönetmelikle değil, Meclisin çıkarttığı yasa ile tamamen meşru zeminde MİT çalışmalarını yürütecektir. Bu yasa teklifinin Meclise gelmesi aslında MİT'in saydamlığı açısından çok önemlidir. Sayın milletvekilleri Bakanlar Kurulu hukuk dışı talimat mı verecek. Hukuk dışı kimse talimat veremez, hiçbir kurum hukuk dışı talimatları uygulamaz. Bakanlar Kurulu da hukuk dışı bir talimat vermez. Yasa teklifi ile MİT'in görev ve sorumluluklarının belirginleştirilmesi hedeflenmiştir" şeklinde konuştu.

  "MİT, NORMAL OLMAYAN HESAP HAREKETLERİNİ TAKİP EDECEK"

  "MİT'in kanunda yapılacak değişiklik ile ticari sır ve müşteri bilgilerini denetim altına alacağı gibi yanlış bir algı oluşturulmuştur" diyen Atalay, Batı'dan Doğu'ya tüm istihbarat servislerinin terörizm ve istihbarata karşı koyma konusunda bir takım özel yetkilerinin bulunduğunu belirtti.

  Atalay, "Bu kanunun amacı MİT'in vatandaşlarımızın hesabını tek tek kontrol edebilmesini sağlamak değildir, son derece yoğun bir veri tabanı içinde normal olmayan hareketlerin önceden belirlenerek ülkemizin güvenliği ile ilgili risk ve tehditleri analiz edebilmektir" diye konuştu.

  "MİT'İN KAYITLI DİNLEME SAYISI 2 BİN 473'TÜR"

  MİT tarafından casusluk ve terör konuları dışında vatandaşların iletişimini denetlemek gibi bir uygulamanın mevcut olmadığını açıklayan Atalay, "Bugün itibariyle MİT tarafından ağırlıklı olarak yurtdışına yönelik ve sınır güvenliğini ilgilendiren konularda ve mutlaka mahkeme kararı ile gerçekleştirilen ve TİB'de kayıtlı iletişimin denetlenmesine yönelik faaliyet sayısı 2 bin 473'dür. MİT adli dinleme yapmaz, hiçbir delil olmaz, MİT sadece istihbari dinleme yapar, mahkeme kararı ile yapar" dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir