Euro
9.7628
0.24%
Dolar
8.0954
0.09%
Altın
460.58
0.01%
Borsa
1.377
0%
Bitcoin
449.089
-3.69%
11ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 11 C
  Beyrut'ta 2 Türk pilot kaçırıldı

  Beyrut'ta 2 Türk pilot kaçırıldı

  Türk Hava Yolları'nda çalışan iki pilotun Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta kaçırıldı
  • 09.08.2013 - 08:27

  Türk Hava Yolları Basın Müşavirliği pilotların kaçırıldığını doğruladı ve isimlerinin Murat Ağca ile Murat Akpınar olduğunu bildirdi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, olay sonrası Lübnan Başbakanı ve Meclis Başkanı ile bir telefon görüşmesi yaptı. Davutoğlu'nun, pilotların bulunması için yardım sözü aldığı öğrenildi.

  Lübnan basınında yer alan haberlerde de Ağca ile Akpınar'ın havalimanından otobüsle sahil kıyısında bulunan Ayn Mreisseh'deki otellerine gittikleri sırada Cocodi Köprüsü'nde önünü kesen iki otomobilin içinden inen kimliği belirsiz kişiler tarafından kaçırıldığı ifade edildi.

  Kaynaklar saldırganların toplamda dört kişi olduğunu ancak otobüsteki diğer yedi kişiye dokunulmadığını söyledi.

  SURİYE'DEKİ LÜBNAN'LI REHİNLERİ İSTEDİLER

  TRT'nin haberine göre, pilotları kaçıran grup, Suriye'de rehin tutulan 9 Lübnanlı'nın serbest bırakılmasını istedi.

  ADI DUYULMAMIŞ BİR GRUP ÜSTLENDİ

  Lübnan Al-Jadeed televizyonu kendilerini "Zuwar al-Imam Rida" olarak adlandıran ve daha önce adı duyulmamış olan bir grubun Türk pilotların kaçırılma olayını üstlendiğini duyurdu.

  UÇAĞIN GERİ GELEBİLMESİ İÇİN PERSONEL YOLLANDI

  Türk Hava Yolları (THY), Lübnan'da pilotları kaçırılan uçağın geri getirebilmesi için yeni uçuş personeli gönderdi. 2 pilot ve 4 kabin memurundan oluşan uçuş personelinin, uçağı akşam saatlerinde İstanbul'a getirmesi bekleniyor.

  İÇİŞLERİ BAKANI DOĞRULADI

  Lübnan İçişleri Bakanı Mervan Çarbel de AFP'ye yaptığı açıklamada, "Kaçırma operasyonu sabaha karşı 03.00'te yaşandı. Havaalanından otellerine gitmek isteyen Türk Hava Yolları personelini taşıyan bir otobüs hedef alındı" dedi. Çarbel Cumhurbaşkanı Mişel Suleyman'ı da olayla ilgili bilgilendirdi.

  Türkiye'nin Beyrut Büyükelçisi İnan Özyıldız LBCI TV'ye yaptığı açıklamada olayı takip ettiğini ve Lübnanlı yetkililerin iki pilotun serbest kalması için çalıştığını ümit ettiğini ifade etti.

  Olayla ilgili soruşturma başlatan Beyrut emniyet güçleri, otobüs şoförünün ifadesini aldı. Otobüsün de Türk Hava Yolları'na ait olduğu, şoförün ise Zuayter aşiretinden olduğu bildirildi.

  AKILLARA SURİYE'DE KAÇIRILAN LÜBNANLILAR GELDİ

  Yüksek Şii İslam Konseyi tarafından Suriye'de kaçırılan Lübnanlı hacıların durumunu takip etmekle görevlendirilen Şeyh Avvas Zgeyb, pilotların kaçırılmasında rolleri olduğunu reddetti ancak, "Bilseydik desteklerdik. Lübnanlılar kaçırılalı bir yıldan fazla zaman oldu ve Türkler Lübnanlıların duygularıyla oynuyor" dedi.

  Kaçırılan hacıların ailelerinin sözcüsü Hayat Avali de olayla bir ilgileri olmadığını söyledi.

  TÜRKİYE'YE "OYALAMA" SUÇLAMASI

  Aileler geçtiğimiz aylarda Beyrut'taki Türkiye Büyükelçiliği ile Türk Hava Yolları binası önünde protestolar düzenlemişlerdi. Aileler Türkiye'yi hacıları kaçıran Suriyeli isyancılarla müzakerelerde oyalanmakla suçluyor.

  Mayıs 2012'de 11 Lübnanlı İran'da Şiiler için kutsal bir bölgede hac ibadetlerini yerine getirdikten sonra ülkelerine dönerken Halep'te kaçırılmıştı. Hacılardan iki tanesi serbest bırakıldı ancak diğerleri halen Halep'in Azaz kasabasında tutuluyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir